Porady Kariera i rozwój Kursy zawodowe – sprawdź, które z nich dadzą Ci szansę na znalezienie dobrej pracy
19.10.2021  | 4 min czytania

Kursy zawodowe – sprawdź, które z nich dadzą Ci szansę na znalezienie dobrej pracy

19.10.2021  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(2.25)

Kursy zawodowe to bardzo popularna forma kształcenia dla osób dorosłych, która daje szansę m.in. na przebranżowienie się i zdobycie całkiem nowego fachu albo doskonalenie konkretnych umiejętności. Chcesz, żeby Twoja kariera zawodowa w końcu nabrała rozpędu? Pomożemy Ci w tym! Poznaj listę popularnych kursów, wybierz odpowiednią dla siebie tematykę i znajdź pracę, która da Ci stabilne zatrudnienie.

O czym przeczytasz w artykule?

• Kwalifikacyjne kursy zawodowe – co możesz dzięki nim osiągnąć?
• Co daje dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe?
• Kwalifikacje zawodowe zdobywane na kursach – czego możesz się nauczyć?
• Kursy zawodowe – rodzaje szkoleń w branży blue collar
• Kursy zawodowe – jakie są możliwości zdobycia nowych kompetencji w branży pink collar?

| Rodzaje kołnierzyków – co mówi ich kolor o charakterze danej pracy?

Kwalifikacyjne kursy zawodowe – co możesz dzięki nim osiągnąć?

Kwalifikacyjne kursy zawodowe (KKZ) wpisują się w ideę lifelong learning (uczenia się przez całe życie). To popularna pozaszkolna forma kształcenia dla osób dorosłych, które chcą w sposób świadomy pokierować swoją karierą. Wraz ze zdobytymi kwalifikacjami i kompetencjami zawodowymi oraz fachową wiedzą rosną szanse na awans albo podwyżkę. Kursy zawodowe dają również możliwość przekwalifikowania się i zdobycia całkiem nowego zawodu oraz zmiany pracy, a czasami są po prostu spełnieniem marzeń czy własnych ambicji. Najczęściej ich głównym celem jest jednak zdobycie dobrze płatnej posady czy wyróżnienie się dodatkowymi umiejętnościami spośród pozostałych kandydatów, którzy ubiegają się o konkretne stanowisko. Kurs może być też ratunkiem dla osób, które straciły pracę i nie mogą znaleźć zatrudnienia w swojej dotychczasowej branży.

| Zmiana branży: fakty i mity

Kursy zawodowe prowadzi się według programu nauczania (zgodnego z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej), który uwzględnia podstawę programową kształcenia w danym zawodzie w zakresie jednej, ściśle określonej kwalifikacji. Nauka może odbywać się w trybie dziennym, stacjonarnym i zaocznym. Nowa rzeczywistość, z którą musieliśmy się zmierzyć po wybuchu pandemii, przyniosła liczne zmiany w metodach kształcenia i rozwoju zawodowego, dlatego dzisiaj możliwe są także kursy zawodowe w formie e-learningu. W tym przypadku teoria wykładana jest za pośrednictwem komunikatorów i platform szkoleniowych, a ćwiczenia praktyczne realizowane są w tradycyjnej formie.

Raport Pracuj.pl – Polacy o szkoleniach online

Chcesz wiedzieć, ile trwają kursy zawodowe? To zależy. Najczęściej nauka obejmuje kilkaset godzin kształcenia teoretycznego i praktycznego. Zwieńczeniem nauki i poszerzania kompetencji jest otrzymanie zaświadczenia o odbyciu kursu. Warto jednak pamiętać, że tego typu dokument w świetle obowiązujących przepisów jeszcze nie potwierdza Twoich nowych umiejętności. Aby móc oficjalnie wpisać je do CV, musisz podejść do egzaminu zawodowego (pisemnego i teoretycznego), który nadzorują okręgowe komisje egzaminacyjne. Dopiero po jego zdaniu otrzymujesz certyfikat kwalifikacji zawodowej.

| Jak znaleźć w sobie odwagę i zmienić swoje życie zawodowe?

Co daje dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe?

Osoba z wykształceniem średnim, która zdobędzie wszystkie kwalifikacje składające się na dany zawód, może otrzymać dyplom technika w danej profesji. Jeśli nie masz wykształcenia średniego, nic straconego. Po kursie i egzaminie masz szansę na zdobycie tzw. uprawnień do wykonywania zawodu w zakresie konkretnej kwalifikacji zawodowej. Dlatego jeśli zależy Ci na zmianie zawodu, warto się postarać i dopiąć swego! Certyfikat, który dostaniesz po zdaniu egzaminu, to Twoja przepustka do zdobycia dobrej pozycji na rynku pracy. Jeśli w przyszłości pracodawca stanie przed wyborem najbardziej kompetentnego pracownika na dane stanowisko, jest szansa, że wybierze tę osobę, która ma określone kwalifikacje potwierdzone dyplomem zawodowym. To możesz być właśnie Ty!

| A gdyby tak zmienić zawód…

Kwalifikacje zawodowe zdobywane na kursach – czego możesz się nauczyć?

Podczas kwalifikacyjnego kursu zawodowego zdobędziesz konkretną wiedzę. Możesz liczyć na zajęcia, które pomogą Ci m.in. bezpiecznie wykonywać zadania zawodowe zgodnie z przepisami BHP, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska. Jeśli Twój kurs ma charakter typowo techniczny, prawdopodobnie nauczysz się na nim przetwarzać dane liczbowe i operacyjne, czytać ze zrozumieniem instrukcje, rysunki, szkice, wykresy czy dokumentację technologiczną. Szkoląc się, poznasz również typowe cechy psychofizyczne niezbędne do wykonywania codziennych obowiązków służbowych, a zdobyte umiejętności pozwolą Ci zostać kompetentnym i profesjonalnym pracownikiem.

| Jakie kursy najbardziej cenią pracodawcy?

Kursy zawodowe – rodzaje szkoleń w branży blue collar

Niebieskie kołnierzyki to dosyć liczna kadra pracowników fizycznych oraz produkcyjnych. W trakcie pandemii znaczenie tej grupy zawodowej znacznie wzrosło. Należą do niej m.in. specjaliści związani z handlem, usługami i budownictwem. Jak wynika z raportu Pracuj.pl „Kariera okiem fachowca. Pracownicy fizyczni o życiu zawodowym”, aż 9 na 10 osób z tej branży deklaruje gotowość do przyjęcia nowych, ciekawych ofert pracy.

Raport Pracuj.pl – aktywność rekrutacyjna pracowników fizycznych

Aby być atrakcyjnym kandydatem na rynku, warto pomyśleć o poszerzeniu kompetencji i poszukać możliwości rozwoju, bo konkurencja nie śpi. Zatem jakie kursy zawodowe warto zrobić, żeby dołączyć do grona fachowców i znaleźć zatrudnienie jako dobrze płatny pracownik fizyczny? Poznaj kilka ciekawych opcji.

  • Kurs zawodowy na wózki widłowe i inne maszyny specjalistyczne

Jeśli chcesz pracować na budowie, w magazynie albo np. na hali produkcyjnej, warto pomyśleć o specjalistycznych uprawnieniach UDT, które pozwolą Ci obsługiwać określone pojazdy i maszyny. Pracodawcy bardzo często szukają operatorów wózków widłowych oraz maszyn budowlanych (np. ładowarek, spycharek, koparek czy dźwigów), a także suwnic i podestów. Fachowcy, którzy znają się na rzeczy, mogą liczyć na wyższe zarobki i szansę na wykonywanie zawodu w kraju i poza jego granicami.

| Praca po budownictwie to stan umysłu

  • Kurs zawodowego kierowcy

Lubisz spędzać czas za kółkiem i chcesz właśnie w taki sposób zarabiać na życie? Otwórz się na możliwości, jakie dają Ci firmy transportowe, logistyczne i spedycyjne. Jeśli masz już prawo jazdy kategorii B, potrafisz kierować pojazdami wielkogabarytowymi i wielkotonażowymi, pomyśl o kursie kierowcy zawodowego, a w kolejnym kroku – kursie kierowcy ADR, który może przewozić towary niebezpieczne. Na rynku pracy ofert tego typu nie brakuje, a fachowcy z uprawnieniami są dobrze wynagradzani.

  • Kurs zawodowy dla specjalisty ds. transportu i logistyki

Najbardziej interesuje Cię praca w branży TSL (Transport-Spedycja-Logistyka)? Chcesz nauczyć się, jak organizować transport towarów albo przewóz osób? Szkolenie zawodowe z tego zakresu będzie więc w sam raz! Podczas kursu zawodowego zdobędziesz wiedzę dotyczącą m.in. zawierania umów, przygotowywania dokumentacji transportowej czy zasad bezpiecznego załadunku i rozładunku towarów. Specjaliści, który potrafią minimalizować ryzyko błędów w firmie, mają w małym palcu standardy obsługi klientów i znają się na aspektach prawnych związanych z transportem, to wyśmienici kandydaci na stanowiska w firmach logistyczno-spedycyjnych z polskim i międzynarodowym kapitałem.

| Umiejętności analityczne – w jakich zawodach mogą się przydać?

Kursy zawodowe – jakie są możliwości zdobycia nowych kompetencji w branży pink collar?

Do grupy tzw. różowych kołnierzyków zwyczajowo zalicza się te zawody, w których najczęściej pracują kobiety. Są to m.in. fryzjerki, kosmetyczki, pielęgniarki i opiekunki, a także osoby zajmujące się organizacją biura. Jeśli masz zdolności manualne albo dużą dozę empatii, spróbuj poszukać takiej profesji, która pozwoli Ci rozwinąć Twój potencjał i spełnić się na zupełnie nowym polu zawodowym. Na jakie profesje warto zwrócić uwagę? Oto kilka propozycji.

| Kobiety w biznesie – co wpływa na ich sukces?

  • Kurs zawodowy dla kosmetyczki, wizażystki i stylistki paznokci

Do kursów, które są bardzo chętnie wybierane szczególnie przez panie, można zaliczyć te dotyczące stylizacji paznokci, zasad perfekcyjnego makijażu czy znajomości technik pielęgnacji skóry. Masz już dosyć pracy w korporacji i od dawna marzysz o własnej firmie? Być może szkolenie zawodowe w którejś z powyższych profesji pozwoli Ci np. uruchomić własną działalność gospodarczą i otworzyć własny salon piękności.

  • Kurs zawodowy dla stylisty fryzur

To bardzo popularna forma kształcenia zawodowego – zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli jesteś osobą otwartą, kontaktową i interesujesz się trendami z tejże branży, spróbuj swoich sił jako fryzjer. Dzięki szkoleniu nauczysz się profesjonalnych technik fryzjerskich oraz kreowania wizerunku, a po otrzymaniu certyfikatu, nabraniu wprawy w zawodzie być może już niedługo otworzą się przed Tobą drzwi prestiżowych salonów czy artystycznych agencji oraz szansa na rozkręcenie własnego biznesu.

| Sukces to TY – sięgnij po wsparcie dla kobiet na rynku pracy i rozwiń skrzydła

  • Kursy zawodowe dla opiekunki środowiskowej

Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się, dlatego myśląc o zawodzie z przyszłością, warto brać pod uwagę także profesje związane z niesieniem pomocy innym. Aby pracować w takim zawodzie, oprócz empatii, cierpliwości i życzliwości potrzebne są określone kompetencje medyczne. Jeśli czujesz, że to coś dla Ciebie, zapoznaj się z ofertą kursów dla opiekunek środowiskowych. Po szkoleniu możesz szukać dobrze płatnej pracy nie tylko w Polsce, ale i za granicą, by nieść pomoc osobom samotnym, przewlekle chorym i niepełnosprawnym.

| 7 zawodów dla osób z wykształceniem medycznym

Ofert kwalifikacyjnych kursów zawodowych, które są szansą na zdobycie nowego doświadczenia i rozwijanie umiejętności przydatnych w pracy, jest naprawdę wiele. Oprócz kilku przykładów przytoczonych powyżej możesz szkolić się dosłownie w każdej profesji i zdobywać np. uprawnienia do pracy na wysokości, wiedzę potrzebną budowlańcom czy elektrykom albo osobom, które chcą prowadzić samodzielnie sprawy kadrowo-płacowe. Wszystko zależy od Twoich zainteresowań i potrzeb. Listę kursów najszybciej sprawdzisz bezpośrednio na stronach internetowych m.in. publicznych i niepublicznych placówek kształcenia ustawicznego czy centrów kształcenia zawodowego. Mamy nadzieję, że znajdziesz coś dla siebie. Powodzenia!

| Pracownik fizyczny – czym błysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej?

Myślisz o zmianie branży albo o poszerzeniu zawodowych kompetencji? Wejdź na Pracuj.pl i sprawdź, co najbardziej cenią pracodawcy.

Oceń artykuł