Porady Kariera i rozwój Kursy programowania – solidna podstawa w zawodzie programisty
07.08.2019  | 4 min czytania

Kursy programowania – solidna podstawa w zawodzie programisty

07.08.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Pisanie kodu to trudne zadanie, wymagające m.in. umiejętności analitycznego myślenia, spostrzegawczości, zdolności przewidywania, a także… rzetelnej wiedzy. Samodzielne zrozumienie zasad programowania w określonym języku jest możliwe, ale w obliczu trudności potrafi być również demotywujące. Rozwiązaniem może okazać się udział w  kursie programowania.

Programista bez studiów inżynierskich? Tak, ale…

Liczba absolwentów studiów związanych z informatyką jest niższa niż liczba wolnych miejsc pracy w branży IT. Tak wynika np. z „Branżowego Bilansu Kapitału Ludzkiego w sektorze IT”, przygotowanego przez PARP i Uniwersytet Jagielloński. To sprawia, że pracodawcy są skłonni zatrudniać również absolwentów innych kierunków. Ważne są wówczas otwartość na wiedzę oraz rozwijanie kompetencji poza uczelnią. 

Dyplom uczelni technicznej nie zawsze jest konieczny w branży IT

Samodzielna nauka programowania – możliwa, ale wymagająca

Aby pisać kod, trzeba przede wszystkim doskonale opanować język programowania. W tym zawodzie liczą się także określone cechy i predyspozycje, takie jak np. zdolność logicznego myślenia, chęć rozwoju i ciągłego uzupełniania wiedzy czy samodzielność w rozwiązywaniu problemów. Podczas realizacji projektów IT niezbędne są także umiejętności interpersonalne, komunikatywność oraz umiejętność pracy w zespole

7 cech, które powinien posiadać programista

Wytrwałość również ma ogromne znaczenie w zawodzie programisty – zwłaszcza jeśli zamierzamy samodzielnie opanować sztukę pisania kodów. Do takiego stanowiska przychyla się Romek Lubczyński, Chief Marketing Officer w szkole IT Coders Lab: 

Samodzielna nauka programowania jest możliwa, ale taki tryb nauki wymaga dużego samozaparcia i motywacji. Brak wsparcia mentora, wykładowcy czy nawet kolegi, który pracuje nad tym samym materiałem, bywa często przeszkodą nie do pokonania. Dlatego uczestnictwo w kursach programowania na pewno jest lepszym rozwiązaniem, zwłaszcza dla tych osób, które miewają kłopot z systematycznością. Na kursie uczestnicy przerabiają materiał w sprawdzonym i efektywnym tempie, a w razie problemów zawsze mogą liczyć na kompetentną pomoc. Szacuje się, że dzięki temu kurs przyśpiesza efekty nauczania nawet kilkakrotnie.

Kurs to zaledwie początek

Nauka zawodu jest procesem, który trwa do końca naszej aktywności zawodowej. Nawet jeśli ukończyliśmy pięcioletnie studia, a w trakcie nauki zdobywaliśmy doświadczenie, zwykle nie czujemy się fachowcami. Takie poczucie przychodzi z czasem - pod warunkiem, że ciągle inwestujemy wysiłek w zdobywanie i rozwijanie umiejętności. Kurs również nie sprawi, że raz na zawsze zyskamy biegłość. Branże, w których pracujemy, a zwłaszcza IT, zmieniają się na tyle szybko, że stale musimy podnosić kompetencje, by nadążyć za nowinkami:  

Kursy programowania dają solidne podstawy do tego, aby w przyszłości zostać dobrym programistą. Z pewnością jednak nie kończą procesu nauczania, a raczej powiedziałbym, że go zaczynają. Najważniejszym aspektem, który daje szansę na szybkie zatrudnienie po kursie, jest dalsza własna nauka praktyczna, czyli realizowanie kolejnych, coraz to trudniejszych projektów w wybranej technologii. Regularnie uzupełniane repozytorium na  GitHubie, pokazujące postępy i ciągłą naukę, z pewnością pomoże w zdobyciu dobrej pracy.
- Romek Lubczyński, Chief Marketing Officer w szkole IT Coders Lab

Ukończyłeś kurs? Znajdź pracę!

Kompetencje, których nie wykorzystujemy, zanikają, dlatego warto szukać zatrudnienia, nawet jeśli posiadamy zaledwie podstawowe umiejętności. Możemy zacząć karierę od praktyk lub stażu albo ubiegać się o posadę młodszego programisty. Ważne, abyśmy aplikowali ze świadomością, że spełniamy oczekiwania pracodawcy, a przynajmniej większość z nich.

Kursy programowania sprzyjają zdobywaniu umiejętności pod okiem doświadczonych fachowców. Warto stawiać na tę formę doskonalenia zawodowego, nawet jeśli ukończyliśmy kierunek studiów związany z informatyką. 

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł