Porady Kariera i rozwój Książki przydatne na początku pracy w IT
14.08.2019  | 5 min czytania

Książki przydatne na początku pracy w IT

14.08.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Stale rosnąca liczba wolnych miejsc pracy, ciekawe możliwości rozwoju, atrakcyjne zarobki – to przykładowe czynniki, które zachęcają do podjęcia pracy w IT. W wyborze specjalizacji i zweryfikowaniu, czy dobrze czujemy się w cyberświecie, mogą pomóc praktyki albo staż. Warto także sięgnąć po ciekawą lekturę, dzięki której lepiej poznamy i zrozumiemy branżę IT oraz zdobędziemy umiejętności potrzebne na początku kariery.   

Branża IT rekrutuje

W pierwszej połowie 2019 r. branża IT (z wynikiem 15%) znalazła się w pierwszej trójce specjalizacji najliczniej reprezentowanych w ofertach pracy opublikowanych na Pracuj.pl. Wyższy wynik osiągnęły jedynie: obsługa klienta (22%) oraz handel i sprzedaż (29%). Tak wynika z raportu „Rynek Pracy Specjalistów H1 2019. Kogo szukali pracodawcy?”  

Programista to zawód, który obecnie najsilniej kojarzy się z branżą IT. Specjaliści posiadający umiejętność pisania kodów są poszukiwani przez pracodawców. Ze względu na duże zapotrzebowanie kadrowe szanse na zatrudnienie mają również osoby, które nie ukończyły studiów informatycznych. Biegła znajomość języków programowania jest na wagę złota nie tylko w firmach zajmujących się nowoczesnymi technologiami, ale również w przedsiębiorstwach funkcjonujących w ramach innych branż, takich jak marketing, HR, PR czy medycyna. W IT znajdzie się miejsce także dla osób specjalizujących się w dziedzinach innych niż programowanie, np. dla grafików, specjalistów ds. sprzedaży, specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, projektantów czy analityków biznesowych.

https://www.pracuj.pl/pracuj-w-it/

Co czytać, żeby wybrać ścieżkę kariery?

Wybór drogi zawodowej nie jest prosty. Podejmując decyzję, warto zyskać nieco szerszą perspektywę i lepiej poznać branżę, w której zamierzamy się spełniać. 

Karierę w IT można rozwijać w wielu obszarach, wykorzystując różne predyspozycje i zainteresowania. Decydując się na którąś ze ścieżek, warto poznać trendy i prognozy rozwoju technologii w najbliższych latach i na podstawie tych przewidywań wybrać najlepszą opcję dla siebie.
- Romek Lubczyński, Chief Marketing Officer w szkole IT Coders Lab

Jego zdaniem dobrze jest sięgać po książki napisane lekkim i zrozumiałym językiem, pomocne w wyborze kierunku rozwoju w ramach branży IT. 

Przedstawiciel Coders Lab rekomenduje m.in. książkę The Industries of the Future, w której Alec Ross opisuje kilka najszybciej rozwijających się dziedzin technologii, takich jak robotyka, genetyka, programowanie oraz big data. Autor analizuje ich potencjalny wpływ na ludzkie życie oraz wytycza możliwe kierunki rozwoju.

Fanom Elona Muska polecam pozycję napisaną przez Ashlee’a Vance’a: Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future. Autor opisuje przyszłość w kontekście rozwijającej się technologii i innowacji, widzianą oczami wizjonera. Kolejny tytuł godny polecenia to The Inevitable: Understanding the 12 Technological Forces That Will Shape Our Future. To książka napisana przez Kevina Kelly, założyciela i szefa kultowego magazynu Wired. Kelly prognozuje zmiany, jakie zajdą w naszym życiu za sprawą rozwoju technologii, ale co ważne, pokazuje, że nie trzeba się ich bać. Instruuje, jak się do nich przygotować i jak je wykorzystać.
- Romek Lubczyński

Co czytać, żeby zadbać o rozwój?

Warto także sięgać po pozycje, które pomogą nam zdobyć pracę i rozwinąć umiejętności cenione przez pracodawców, np.: 

  • A. Hunt, D. Thomas, Pragmatyczny programista. Od czeladnika do mistrza

Autorzy obiecują, że czytając tę książkę, można bliżej przyjrzeć się procesowi pisania kodu oraz technikom testowania oprogramowania. To doskonały wybór dla początkujących programistów.

  • J. Ellenberg, Jak się nie pomylić, czyli potęga matematycznego myślenia

Znajomość matematyki sprzyja porządkowaniu informacji i pomaga rozwijać umiejętność analitycznego myślenia – kluczową dla programistów oraz innych specjalistów IT. 

  • B. Błaszczyk, English 4 IT. Praktyczny kurs języka angielskiego dla specjalistów IT i nie tylko

Angielski to uniwersalny język wykorzystywany w świecie IT. Warto przyswajać branżowe słownictwo, np. wykonując ćwiczenia opracowane przez eksperta. 

  • J. Mongan, N. Kindler, E. Giguere, Programista szuka pracy. Kulisy rekrutacji w branży IT

Kiedy już podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu kariery w IT, warto przyjrzeć się, jak wygląda nabór: jakie umiejętności rozwijać, a także na jakie zadania się przygotować.  

Teoria to nie wszystko

W świecie IT, a zwłaszcza w dziedzinie programowania, liczą się przede wszystkim umiejętności praktyczne, rozwijane w miarę zdobywania doświadczenia. Nie oznacza to, że nie warto czytać książek. Publikacja napisana przez doświadczonego programistę lub innego specjalistę z branży IT może zdecydowanie poszerzyć nasze horyzonty. Podczas czytania dobrze jest skupiać się na niewielkich partiach materiału i „testować” zdobytą wiedzę w praktyce. Dzięki temu więcej wyniesiemy z lektury. 

Start kariery – darmowe narzędzia, które sprzyjają podnoszeniu kompetencji

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł