Porady Kariera i rozwój Kim jest project manager?
24.05.2018  | 3 min czytania

Kim jest project manager?

Autor wpisu Pracuj.pl

Project manager (kierownik projektu) – osoba czuwająca nad planową realizacją projektu. PM dba o to, by osiągnięte rezultaty spełniały wymagania jakościowe.  Zakres obowiązków na stanowisku managerskim obejmuje również sporządzanie podsumowań i raportów, delegowanie zadań, nadzorowanie pracy zespołu i motywowanie podwładnych do działania. Oprócz przygotowania menedżerskiego (np. w ramach studiów MBA) kierownik projektu powinien posiadać rozległą wiedzę fachową z danego zakresu, np. IT, finansów itd.

Sprawdź oferty

Planuje, organizuje, czuwa nad projektem, przygotowuje raporty, komunikuje się z różnymi ekspertami i zespołami. Wielozadaniowość to dla niego codzienność. Więcej o obowiązkach i wyzwaniach project managera przeczytasz w artykule:

PMO manager - zakres obowiązków

Profil project managera

Czego pracodawcy wymagają od kandydatów na to stanowisko? Szczególne znaczenie mają doświadczenie zawodowe oraz kompetencje potrzebne do zarządzania projektami. Bezcenne okazują się również cechy osobowościowe i umiejętności interpersonalne. Project manager powinien wyróżniać się komunikatywnością - od niej w dużym stopniu zależy atmosfera panująca w zespole, relacje z klientami oraz efektywność i jakość pracy. Zmysł analityczny, dokładność i umiejętne zarządzanie sobą w czasie pozwalają skutecznie realizować zadania. Dobry project manager dba o rozwój kompetencji menedżerskich. Potrafi zarządzać emocjami i radzić sobie ze stresem. Na tym stanowisku inteligencja emocjonalna i społeczna odgrywają bardzo ważną rolę. Odnajdą się tutaj zarówno umysły ścisłe, jak i absolwenci studiów humanistycznych.

Zarobki i benefity

Zastanawiasz się, jakie wynagrodzenie otrzymuje project manager? Przed Tobą rozmowa rekrutacyjna i chcesz sprecyzować swoje oczekiwania finansowe? O realiach pracy w tym zawodzie, zarobkach i benefitach przeczytasz tutaj:

Ile zarabia project manager?

IT project manager

Chcesz związać swoją przyszłość z branżą IT? To dobry wybór. Pracodawcy z tego sektora poszukują nie tylko programistów i testerów, ale też project managerów, product ownerów i specjalistów ds. komunikacji i marketingu. Nawet jeśli do tej pory pracowałeś na innym stanowisku, możesz się przebranżowić. Są różne szkoły i kursy, które Ci w tym pomogą. Jako inspirację polecamy artykuł: https://porady.pracuj.pl/kariera-i-rozwoj/od-dyrektora-sprzedazy-do-programistki/
Co należy do obowiązków IT project managera? Sprawdź:

IT project manager - zakres obowiązków

Jak napisać CV?

Jeśli rozważasz zmianę miejsca zatrudnienia, zaktualizuj swoje CV pod kątem wybranej oferty pracy. Ubiegając się o stanowisko project managera, powinieneś wykazać, że posiadasz wymagane kwalifikacje i kompetencje. Jeśli ukończyłeś studia podyplomowe związane z zarządzaniem projektami, uwzględnij to w CV, podobnie jak informacje o wybranych kursach i szkoleniach. W rubryce: „doświadczenie zawodowe" wyeksponuj realizowane do tej pory projekty. Posiłkuj się konkretnymi liczbami - napisz, jak licznym zespołem zarządzałeś, jakie cele udało się zrealizować, na czym dokładnie polegały Twoje obowiązki. Wskaż metodyki zarządzania projektami (np. Agile), obsługiwane przez Ciebie programy oraz narzędzia. Dokładnie określ poziom swoich kompetencji, np. językowych, technicznych etc. Jeśli szukasz inspiracji, zerknij na stronę cv.pracuj.pl i sprawdź, jak może wyglądać przykładowy wzór CV dla project managera:

Wzór CV - project manager

Rozmowa rekrutacyjna – co warto wiedzieć?

Oprócz pytań dotyczących m.in. Twojego doświadczenia, umiejętności i realizowanych projektów, rekruter może zastosować również inne metody rekrutacji i selekcji, np. zapraszając Cię do rozwiązania testu albo udziału w sesji Assessment Center. Bardzo możliwe, że sprawdzana będzie również Twoja znajomość języków obcych. Przygotowując się do rozmowy, zastanów się, jakie pytania chcesz zadać rekruterowi, np. na temat ścieżki rozwoju, działań zespołowych, planowanych projektów, świadczeń pozapłacowych, możliwości pracy w międzynarodowym środowisku itp. Określ też swoje oczekiwania finansowe.

Sprawdź listę pytań, które możesz usłyszeć podczas rozmowy kwalifikacyjnej:

Najczęstsze pytania rekrutacyjne

Oceń artykuł