Porady Kariera i rozwój Kim jest freelancer?
18.12.2020  | 5 min czytania

Kim jest freelancer?

18.12.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Masz wiele pomysłów i chcesz realizować je według własnego uznania, samodzielnie decydując o tym, jak, kiedy i gdzie pracujesz? Jeśli męczy Cię rutyna i firmowa hierarchia, być może powinieneś spróbować swoich sił jako freelancer. Co to znaczy? Wyjaśniamy.

Czego dowiesz się z artykułu?

• Freelance – co to znaczy?
• Freelancer – praca na własnych warunkach
• Jak zostać freelancerem?
• Freelancer – zawody, które dają wolność

| Body leasing – między etatem a outsourcingiem

Freelance – co to znaczy?

Zastanawiasz się, kto to jest freelancer? To osoba pracująca na własny rachunek, niezwiązana etatem z jedną konkretną firmą. Realizuje zlecenia od klientów w dziedzinie, w której się specjalizuje. Freelancerzy, czyli wolni strzelcy, najczęściej wykonują zawody kreatywne, a firmy zlecają im projekty jednorazowo lub w ramach cyklicznej obsługi. Freelancer może prowadzić własną działalność gospodarczą lub wykonywać zlecenia na podstawie umów cywilnoprawnych.

| Freelancer – pechowiec bez etatu czy wolny szczęściarz?

Freelancer – praca na własnych warunkach

Freelancing pozwala na dużą swobodę działania, samodzielne ustalanie godzin pracy, zakresu zleceń czy zasad współpracy. Jako freelancer sam jesteś sobie sterem, żeglarzem i okrętem: nie musisz punktualnie odbijać karty w biurowcu, elegancko się ubierać, wykonywać poleceń szefa czy rozliczać się z każdej minuty pracy. Będąc np. programistą czy grafikiem freelancerem, zamiast przy biurku w korporacji możesz pracować z kawiarni, designerskiego coworkingu, z hamaka na tarasie swojego domku w Bieszczadach, a nawet spod palmy w Tajlandii, czemu nie?

Oczywiście ta swoboda ma pewne granice. Po pierwsze kiedy jesteś freelancerem, Twoimi przełożonymi w pewnym sensie stają się Twoi klienci. Nawet jeżeli masz z nimi świetne, partnerskie relacje, musisz dotrzymywać terminów i dostosowywać się do ich wymagań. Po drugie – luźne godziny pracy są super, jednak to w Twoim interesie leży, żeby dobrze zorganizować sobie realizację zleceń. W końcu od tego zależy suma na Twoim koncie! Szybko się przekonasz, że praca jako freelancer uczy zarządzania czasem, planowania i organizacji lepiej niż najbardziej wymagający szef.

| Znajdź swój rytm, nie daj się zwariować

Jak zostać freelancerem?

Pracę jako freelancer najłatwiej jest rozpocząć osobom, które mają już wyrobioną sieć kontaktów zawodowych – dzięki temu nie muszą się obawiać o zlecenia nawet w początkowym okresie działalności. Dobrym pomysłem – o ile tylko ma się taką możliwość – jest też stopniowe przechodzenie na swoje, np. zmniejszenie całego etatu do ½ i poświęcanie reszty czasu na reklamę i szukanie klientów. Nie każdy ma jednak taką możliwość, a freelancerem można zostać na różne sposoby.

W wyrobieniu sobie pozycji na rynku pomaga udzielanie się w internecie jako ekspert w swojej dziedzinie. Możesz prowadzić bloga, własny kanał na YouTubie, Facebooku czy Instagramie, ale klientów zdobędziesz też dzięki regularnemu uczestnictwu w grupach biznesowych i fachowemu odpowiadaniu na pytania innych. Często okazuje się, że osoby, którym podpowiedziałeś jakieś rozwiązanie, mają zlecenia dla freelancerów i chętnie wrócą właśnie do Ciebie.

Innym sposobem na pozyskanie zleceń są też specjalne strony dla freelancerów, na których przedsiębiorcy ogłaszają swoje zapotrzebowanie. Z czasem zadowoleni klienci zaczną Cię też polecać innym i będziesz mógł ograniczyć czas poświęcany na samodzielne zdobywanie zleceń freelancerskich – jeśli będziesz dobry w swoim fachu, klienci zaczną napływać niemal bez wysiłku z Twojej strony. To właśnie w tym momencie poznasz prawdziwe uroki pracy freelancera!

| Obawiasz się zmian? Dowiedz się, dlaczego warto wychodzić ze strefy komfortu

Freelancer – zawody, które dają wolność

Freelancer może spełniać się w różnych profesjach, jednak przede wszystkim jest to ścieżka kariery dla osób pracujących w tzw. wolnych zawodach, wymagających zaprojektowania jakiegoś konkretnego rozwiązania czy oddania materiału gotowego do użytku. Praca dla freelancera to zwykle zlecenia, do wykonywania których nie jest konieczna dogłębna znajomość firmy klienta – wolni strzelcy wykonują swoje zadania na podstawie zgłoszonych przez zlecającego wymagań.

Popularne zawody, w których możesz robić karierę „na swoim”, to m.in.:

 • Freelance copywriter

Jeśli dobrze piszesz, a do tego masz wiedzę o marketingu i sprzedaży, możesz spróbować swoich sił jako copywriter, czyli osoba, która tworzy teksty na zlecenie.

 • Grafik freelancer

Projektowanie identyfikacji wizualnej, szaty graficznej stron internetowych, tworzenie materiałów reklamowych, ilustrowanie książek – to zadania, którymi spokojnie możesz zajmować się nie u jednego pracodawcy, ale dla różnych klientów. Przy własnym biurku w domu!

| Jak rozmawiać z grafikiem? Słowniczek przydatnych pojęć

 • Freelance web developer

Możesz być wolnym strzelcem również wtedy, gdy stawiasz strony internetowe – dla firm, instytucji itd. Na brak zleceń z pewnością nie będziesz narzekać, zwłaszcza jako WordPress freelancer –większość stron firmowych jest bowiem tworzona właśnie na tej platformie i klienci bardzo często poszukują takiego wsparcia.

 • Programista freelancer

Na stronach-wizytówkach i blogach świat się nie kończy, a firmy często zlecają na zewnątrz również inne projekty technologiczne. Co więcej, jako programista freelancer możesz współpracować z biznesami na całym świecie – języki programowania są w końcu międzynarodowe!

| Praca okiem web designera: zadania dla człowieka orkiestry

 • Tłumacz freelancer

Skoro już o językach mowa, wiele firm poszukuje wsparcia w tłumaczeniu tekstów. Takie projekty zazwyczaj zleca się na zewnątrz, bo nie każdy potrzebuje etatowego tłumacza. Jeśli więc zastanawiasz się, co robić po filologii czy lingwistyce – to szansa dla Ciebie.

 • Marketing freelance

W dobie biznesów online i prowadzenia wielokanałowej komunikacji z klientami coraz bardziej popularne staje się podzlecanie poszczególnych zadań freelancerom. Zależnie od tego, w czym się specjalizujesz, możesz np. ustawiać dla klientów reklamy na Facebooku i w Google’u, prowadzić ich konta w social mediach czy odpowiadać za pozycjonowanie. Freelancer w marketingu zawsze będzie miał pełne ręce roboty.

| Od księgowej po grafika, czyli kreatywność pilnie poszukiwana

 • Fotograf

Sprzedaż zdjęć do prasy, wykonywanie fotoreportaży, sesji wizerunkowych, ślubnych, reklamowych, biznesowych, fotografia produktowa… Praca jako fotograf może być dla Ciebie podstawowym lub dodatkowym źródłem dochodu.

 • Dziennikarz freelancer

Na dzisiejszym rynku medialnym etaty w dużej mierze zostały zastąpione freelancingiem. Prasa, portale internetowe, radio, telewizja – dziennikarz może realizować zlecenia dla różnych mediów, w zależności od tego, w czym się specjalizuje.

 • Niezależny architekt wnętrz

Współpraca z biurem architektonicznym to niejedyne rozwiązanie dla osoby zajmującej się projektowaniem przyjaznych przestrzeni. Wykonywanie zleceń freelancerskich dla samodzielnie pozyskiwanych klientów czy publikowanie artykułów w czasopismach branżowych to przykładowe źródła dochodu architekta na freelansie.

| Architekt a projektant – czym różnią się te zawody?

 • Korektor

Osoba, która sprawdza teksty pod kątem poprawności językowej, nie musi pracować dla jednego wydawnictwa. Może szukać klientów we własnym zakresie i przyjmować tylko te zlecenia, które wydają się jej atrakcyjne.

 • Nauczyciel języków obcych

Jeśli chcesz samodzielnie decydować o tym, w jaki sposób pracujesz, możesz zostać lektorem i udzielać prywatnych lekcji lub podjąć dorywczą pracę w szkole językowej.

 • Trener

Jako osoba organizująca i prowadząca szkolenia również cieszysz się dużą swobodą i docierasz ze swoją ofertą do wybranych grup docelowych. Nie musisz wiązać się z żadną organizacją umową o pracę.

 • Muzyk

Granie koncertów, organizowanie warsztatów, udzielanie prywatnych lekcji, oprawa muzyczna na imprezach… Umiejętność śpiewu lub gry na instrumencie wiąże się z atrakcyjnymi możliwościami zarobkowania.

| Ciepła posadka w korporacji czy kreatywne ryzyko?

Ta lista potencjalnych ofert dla freelancerów może być oczywiście o wiele dłuższa. Jeżeli w swoim zawodzie widzisz przestrzeń do działania na własną rękę i kusi Cię życie wolnego strzelca, warto spróbować. Obawiasz się niepowodzenia? Niepotrzebnie – w końcu zawsze możesz wrócić na Pracuj.pl i poszukać nowych możliwości zawodowych. W serwisie znajdziesz zarówno ogłoszenia o pracy na etacie, jak i oferty dotyczące kontraktów, zleceń etc.

Oceń artykuł