Porady Kariera i rozwój Kim jest freelancer?
18.05.2018  | 4 min czytania

Kim jest freelancer?

18.05.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Masz wiele pomysłów i chcesz realizować je według własnego uznania? Jesteś niezależny i męczy Cię rutyna? Jeśli tak, możesz zostać wolnym strzelcem i samodzielnie decydować o tym jak, kiedy i gdzie pracujesz.

Osobowość freelancera

Wybierając profesję, dobrze jest uwzględniać swoje predyspozycje i potrzeby. Jeśli cenisz niezależność i możliwość samodzielnego decydowania o tym, jakie zadania wykonasz, rozważ wybór wolnego zawodu. Ważne, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji poznać swoje oczekiwania i określić cele. Dzięki temu będziesz mniej podatny na presję otoczenia.   

Typy osobowości – jak rozpoznać własny?

Podstawa zatrudnienia

Pracownik etatowy cieszy się licznymi przywilejami, ale w zamian za to zobowiązuje się do wykonywania poleceń przełożonych. Jako wolny strzelec, który prowadzi własną firmę i/lub wykonuje zadania na podstawie umów cywilnoprawnych, zyskujesz większą swobodę. Możesz np. pracować w biurze, w domu, w pociągu – gdziekolwiek zechcesz.  

7 różnic pomiędzy umową o pracę i umową-zlecenie

Zawody dla wolnych strzelców

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem ścieżki zawodowej, weź pod uwagę charakter danej profesji. Freelancer może spełniać się jako:

 • Architekt

Współpraca z biurem architektonicznym, wykonywanie projektów dla samodzielnie pozyskiwanych klientów, publikowanie artykułów w czasopismach branżowych – to przykładowe źródła dochodu architekta-freelancera.

 • Fotograf

Sprzedaż zdjęć do prasy, wykonywanie sesji wizerunkowych/ślubnych/reklamowych itd. lub fotoreportaży – fotografowanie może być dla Ciebie podstawowym lub dodatkowym źródłem dochodu.  

 • Dziennikarz

Prasa, serwisy i portale internetowe, radio, telewizja – dziennikarz może realizować zlecenia dla różnych mediów, w zależności od tego, w czym się specjalizuje.

 • Copywriter/bloger

Prowadzenie własnego bloga lub tworzenie treści na strony internetowe klientów – to zajęcia, które również nie wymagają zawierania umowy o pracę.   

 • Korektor

Osoba, która poprawia teksty nie musi pracować dla konkretnego wydawnictwa. Może szukać klientów we własnym zakresie i przyjmować tylko te zlecenia, które wydają się jej atrakcyjne.

 • Tłumacz

Biegła znajomość języka obcego/języków obcych daje szerokie możliwości zatrudnienia. Pozwala również działać „na własny rachunek”.  

 • Nauczyciel języków obcych

Jeśli chcesz samodzielnie decydować o tym, w jaki sposób pracujesz, możesz zostać lektorem i udzielać prywatnych lekcji lub podjąć dorywczą pracę w szkole językowej.

 • Szkoleniowiec

Jako osoba organizująca i prowadząca szkolenia również cieszysz się dużą swobodą i docierasz ze swoją ofertą do wybranych grup docelowych.  

 • Grafik

Tworzenie materiałów reklamowych, projektowanie szaty graficznej stron internetowych, ilustrowanie książek – grafik to zawód dla osób, które cenią sobie możliwość wyboru.

 • Web developer

Możesz być wolnym strzelcem również wtedy, gdy projektujesz strony internetowe – dla firm, instytucji itd.

 • Muzyk

Granie koncertów, organizowanie warsztatów, udzielanie prywatnych lekcji – umiejętność śpiewu lub gry na instrumencie wiąże się z atrakcyjnymi możliwościami zarobkowania.

Oceń artykuł