Porady Kariera i rozwój Kandydatko, nie bój się mówić o swoich mocnych stronach
21.01.2020  | 5 min czytania

Kandydatko, nie bój się mówić o swoich mocnych stronach

21.01.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Płeć nie jest czynnikiem, który przesądza o tym, czy zdobędziesz wymarzoną pracę. Kluczowe znaczenie mają kompetencje twarde i miękkie wymagane w zawodzie, który wykonujesz. Mocne strony kobiet to między innymi empatia i zdolności organizacyjne. Są to umiejętności potrzebne niemal w każdej profesji, dlatego warto nauczyć się o nich mówić. 

Różnorodność – klucz do sukcesu biznesu

Możliwości rozwoju zawodowego są w równej mierze dostępne dla przedstawicieli obu płci. Choć statystycznie to panie częściej korzystają z dłuższych przerw przeznaczonych na opiekę nad dziećmi, nie przeszkadza im to realizować się w wybranej profesji. Kobiety posiadają niezaprzeczalne atuty, dzięki którym stają się atrakcyjne na rynku pracy. Z takim stanowiskiem zgadza się Izabela Wołyniec-Sobczak, coach, doradca kariery, rekruter i ekspert w zakresie personal brandingu:

Moje doświadczenia pokazują, że kobiety mocno angażują się w pracę i identyfikują się z firmą. Myślę, że to wynika z naszych cech związanych z płcią, m.in. z większej empatii. Badania pokazują, że znaczenie ma też macierzyństwo, dzięki któremu rozwijamy, oprócz wspomnianej już empatii, również spostrzegawczość, wielozadaniowość, cierpliwość, dobrą organizację. 
- Izabela Wołyniec-Sobczak, coach, doradca kariery, rekruter i ekspert w zakresie personal brandingu

Szef w spódnicy – kobieca wrażliwość atutem w biznesie

Ekspert zaznacza jednak, że ocena pracownika wyłącznie przez pryzmat płci nie daje pełnego obrazu. W opinii Izabeli Wołyniec-Sobczak najistotniejsze są doświadczenia, umiejętności i kompetencje

Jak mówi coach:

Każda płeć ma swoje mocne strony, które są potrzebne w firmie. Różnorodność jest kluczem do sukcesu każdego biznesu. Badania to potwierdzają. Przykładowo, firma doradcza McKinsey przebadała 366 spółek publicznych w USA, Ameryce Łacińskiej, Wielkiej Brytanii oraz Kanadzie. Raport „Diversity Matters” jasno pokazał, że przedsiębiorstwa, które równomiernie zatrudniały kobiety i mężczyzn, osiągały o 15 proc. większe przychody od firm bardziej jednolitych płciowo

Empatia, relacje, odpowiedzialność społeczna – kobiece atuty

Równowaga pomiędzy przedstawicielami obu płci może przyczynić się do sukcesu nie tylko poszczególnych pracowników, ale całych firm. Aby tak się stało, warto dostrzec, na czym polegają różnice występujące pomiędzy kobietami i mężczyznami:  

Różnimy się przede wszystkim ze względu na mocne strony lub kompetencje, które są uważane za charakterystyczne dla danej płci. Zwykle kobiety osiągają wyższe wyniki w takich obszarach jak empatia, relacje międzyludzkie i odpowiedzialność społeczna. Natomiast mężczyźni zwykle osiągają wyższe wyniki od kobiet, jeśli chodzi o asertywność, odporność na stres i pewność siebie. I jedne, i drugie kompetencje są przydatne w życiu zawodowym.
- Izabela Wołyniec-Sobczak, coach, doradca kariery, rekruter i ekspert w zakresie personal brandingu

Rozwój jest możliwy dzięki świadomości swoich mocnych stron. Zasoby można pomnażać tylko wtedy, kiedy wiemy, jakim kapitałem dysponujemy. Odkrywaniu własnych atutów sprzyja przede wszystkim postawa proaktywna. Zdaniem Izabeli Wołyniec-Sobczak pomocne mogą okazać się również testy kompetencji oraz współpraca z coachem. Ważne, aby dotrzeć do pokładów własnego potencjału. 

Warto jednak bazować na własnym doświadczeniu, nie na stereotypach. Dość powszechnie uważa się np., że kobiety są bardziej inteligentne emocjonalne niż mężczyźni. Jak twierdzi Izabela Wołyniec-Sobczak, takie przekonanie może mieć swoje źródło w tym, że panie wyrażają swoje emocje częściej niż panowie.  

Jak zaznacza ekspert:

Badania prowadzone na całym świecie pokazują, że i kobiety, i mężczyźni są równie inteligentni emocjonalnie.

Jak rozwijać inteligencję emocjonalną?

Świadomość własnych oczekiwań – podstawa rozwoju 

Trening czyni mistrza. Najszybciej rozwijamy się wtedy, kiedy mamy okazję w praktyce wykorzystywać swoje talenty i umiejętności. Dobrze, jeśli działanie jest poprzedzone refleksją.

Na początku drogi zawodowej warto przemyśleć sobie: co ja chcę tak naprawdę robić, w czym jestem dobra, jak mogę wykorzystać moje talenty i umiejętności, na jakich stanowiskach i w jakich dziedzinach, jaka praca sprawia mi radość i daje satysfakcję. Od początku aplikujmy na stanowiska, które są spójne z naszymi umiejętnościami i wizją kariery.
- Izabela Wołyniec-Sobczak,coach, doradca kariery, rekruter i ekspert w zakresie personal brandingu

Odkrywanie własnej drogi zawodowej nie zawsze jest proste i oczywiste – choćby dlatego, że Twoje oczekiwania mogą się zmieniać w miarę zdobywania nowych doświadczeń. Otwarty umysł i elastyczność pomagają modyfikować cele i podejmować odważne decyzje.

Jak podkreśla Izabela Wołyniec-Sobczak:

Zawsze można zmienić ścieżkę zawodową, przekwalifikować się, zdobyć nowy zawód. Sama jestem tego najlepszym przykładem, gdyż mając prawie 40 lat, zmieniłam swoją ścieżkę kariery o 180 stopni. Porzuciłam pracę managera marketingu w korporacji i nauczyłam się od podstaw nowego zawodu. W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się świecie również do kwestii zawodowych trzeba podchodzić dynamicznie i dostosowywać się do rynku pracy i jego oczekiwań. 

Nadążyć za światem. Kompetencje cenne w przyszłości

Twoje mocne strony – nie bój się o nich mówić!

Malwina Faliszewska - w książce „Sięgaj po więcej i rób karierę w zgodzie ze sobą” - pisze, że mężczyźni wykazują swobodę w mówieniu o własnych osiągnięciach. Kobiety natomiast są bardziej skłonne przypisywać własne sukcesy czynnikom zewnętrznym, tj. sprzyjającym okolicznościom, pomocy innych osób itd. Aby przełamać barierę i być dumną z dokonań, warto pracować nad poczuciem własnej wartości. Zdrowa samoocena zdecydowanie pomaga w życiu zawodowym. Dobrze jest również sporządzić listę sukcesów i mocnych stron. Możesz np. konsultować się z osobami z Twojego otoczenia zawodowego i rodzinnego. Dzięki takiemu przygotowaniu masz szansę wywrzeć korzystne wrażenie w trakcie rekrutacji.

5 nieoczywistych odpowiedzi na pytanie o mocne i słabe strony

Świadome podejście do budowania kariery, umiejętność cieszenia się swoimi sukcesami i pielęgnowanie zawodowych pasji sprzyjają budowaniu przekonującego wizerunku zawodowego. Taka postawa przyciąga uwagę pracodawców.   

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł