Porady Kariera i rozwój Kandydatko, nie bój się mówić o mocnych stronach
21.10.2020  | 5 min czytania

Kandydatko, nie bój się mówić o mocnych stronach

21.10.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

W zdobyciu dobrej pracy znaczenie mają przede wszystkim kompetencje i umiejętności wymagane w zawodzie, który wykonujesz. A przynajmniej powinny. Wg badań Pracuj.pl, 7 na 10 kobiet zauważa, że wciąż nie mają takich samych szans na rynku pracy, co mężczyźni. Tymczasem wiele opracowań i opinii pokazuje atuty kobiet, które sprawnie zarządzają dużymi zespołami, są wielozadaniowe, angażują pracowników czy są świetnymi organizatorkami. O takich mocnych stronach warto nauczyć się głośno mówić.

Czy kompetencje mają płeć?

Eksperci uważają jednak, że ocena pracownika wyłącznie przez pryzmat płci nie daje pełnego obrazu. W opinii  Izabeli Wołyniec-Sobczak, coacha, doradcy kariery, rekruterki i ekspertki w zakresie personal brandingu, najistotniejsze są doświadczenia, umiejętności i kompetencje:

Każda płeć ma swoje mocne strony, które są potrzebne w firmie. Różnorodność jest kluczem do sukcesu każdego biznesu. Badania to potwierdzają. Przykładowo, firma doradcza McKinsey przebadała 366 spółek publicznych w USA, Ameryce Łacińskiej, Wielkiej Brytanii oraz Kanadzie. Raport „Diversity Matters” jasno pokazał, że przedsiębiorstwa, które równomiernie zatrudniały kobiety i mężczyzn, osiągały o 15 proc. większe przychody od firm bardziej jednolitych płciowo

Równowaga pomiędzy przedstawicielami obu płci może przyczynić się do sukcesu nie tylko poszczególnych pracowników, ale całych firm. Aby tak się stało, warto jednak dostrzec atuty obu płci.

Różnimy się przede wszystkim ze względu na mocne strony lub kompetencje, które są uważane za charakterystyczne dla danej płci. Zwykle kobiety osiągają wyższe wyniki w takich obszarach jak empatia, relacje międzyludzkie i odpowiedzialność społeczna. Natomiast mężczyźni zwykle osiągają wyższe wyniki od kobiet, jeśli chodzi o asertywność czy pewność siebie. I jedne, i drugie kompetencje są przydatne w życiu zawodowym  - podkreśla ekspertka.

W przypisywaniu kompetencji do płci warto uważać na stereotypy. Dość powszechnie sądzi się np., że kobiety są bardziej inteligentne emocjonalne niż mężczyźni. Jak twierdzi Izabela Wołyniec-Sobczak, takie przekonanie może mieć swoje źródło w tym, że panie wyrażają swoje emocje częściej niż panowie, jednak badania prowadzone na całym świecie pokazują, płeć nie ma w przypadku inteligencji emocjonalnej większego znaczenia.

Jak rozwijać inteligencję emocjonalną?

Badacze podkreślają również intensywny rozwój cennych w pracy kompetencji u kobiet, które zdecydowały się na macierzyństwo. Potwierdzają to też same aktywne zawodowo matki. 48% polskich matek badanych przez Pracuj.pl uważa, że kompetencje nabywane przy wychowywaniu dziecka są przydatne w ich pracy.

Podstawa - ustal swoje mocne strony

Aby o mocnych stronach nauczyć się głośno mówić, warto najpierw zrobić rachunek sumienia i sprawdzić, jakim kapitałem dysponujemy. Odkrywaniu własnych atutów sprzyja doświadczenie, ale pomocne mogą okazać się również testy kompetencji czy współpraca z coachem. Ważne, aby zdać sobie sprawę, jakie wartości możemy zaoferować obecnemu czy przyszłemu pracodawcy i na co warto zwrócić uwagę w CV czy na rozmowie o pracę. 

Odkrywanie własnego potencjału nie jest jednak proste i oczywiste.  Twoje atuty, ale także oczekiwania mogą się zmieniać w miarę zdobywania nowych doświadczeń - zarówno zawodowych, jak i prywatnych. Nastawienie na elastyczność i świadomość własnych możliwości pomagają modyfikować cele związane z karierą i podejmować odważne decyzje.

Jak podkreśla Izabela Wołyniec-Sobczak:

Zawsze można zmienić ścieżkę zawodową, przekwalifikować się, zdobyć nowy zawód. Sama jestem tego najlepszym przykładem, gdyż mając prawie 40 lat, zmieniłam swoją ścieżkę kariery o 180 stopni. Porzuciłam pracę managera marketingu w korporacji i nauczyłam się od podstaw nowego zawodu. W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się świecie również do kwestii zawodowych trzeba podchodzić dynamicznie i dostosowywać się do rynku pracy i jego oczekiwań. 

A gdyby tak zmienić zawód

Twoje mocne strony – nie bój się o nich mówić!

Malwina Faliszewska - w książce „Sięgaj po więcej i rób karierę w zgodzie ze sobą” - pisze, że mężczyźni wykazują swobodę w mówieniu o własnych osiągnięciach. Kobiety natomiast są bardziej skłonne przypisywać własne sukcesy czynnikom zewnętrznym, tj. sprzyjającym okolicznościom, pomocy innych osób itd. Aby przełamać barierę i być dumną z dokonań, warto pracować nad poczuciem własnej wartości. Zdrowa samoocena zdecydowanie pomaga w życiu zawodowym.

Dobrze jest również sporządzić listę sukcesów i mocnych stron:

  • Wypisz atuty, które Twoim zdaniem posiadasz w zawodowym życiu. Do każdego z nich dopisz listę przykładów, mniejszych czy większych sukcesów.
  • Jeżeli masz trudność w wylistowaniu zawodowych mocnych stron, zastanów się, za co byłaś czy jesteś doceniana w pracy, co przyczyniło się do Twojego awansu albo zdecydowało, że dostałaś ofertę pracy. Przypomnienie sobie konkretnych zawodowych sytuacji sprawi, że łatwiej będzie mówić ci o swoich atutach.
  • Zastanów się, co pozytywnie wyróżnia Cię w życiu prywatnym. Potrafisz perfekcyjnie zorganizować wakacyjną wyprawę dla 10 osób? To może być także duży atut w pracy!
  • Zapytaj najbliższych, przyjaciół, koleżanek i kolegów z pracy, za co cię cenią. Dzięki temu lista Twoich mocnych stron jeszcze się wydłuży.

Przed rozmową o pracę przećwicz także z kimś znajomym mówienie o swoich atutach. Podawaj przykłady osób, które cię cenią i sytuacji, w których mogłaś skorzystać ze swoich mocnych stron. Staraj się mówić o osiągnięciach z pewnością siebie i pokazywać swoją osobę na pierwszym planie. Nie mów "udało nam się", ale "zrobiłam" czy "osiągnęłam".

Dzięki takiemu przygotowaniu masz szansę wywrzeć korzystne wrażenie w trakcie rekrutacji i ... poczuć się pewniej w zawodowej skórze. Powodzenia!

 

W artykule użyto danych z badań Pracuj.pl: Rodzice w pracy i Kobiety w pracy.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł