Porady Kariera i rozwój Jakie wymagania należy spełniać, aby zostać świętym mikołajem?
04.10.2020  | 5 min czytania

Jakie wymagania należy spełniać, aby zostać świętym mikołajem?

04.10.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

W okresie przedświątecznym nie brakuje pracy dla świętego mikołaja. Brodaty mężczyzna pojawia się m.in. w centrach handlowych, przedszkolach, firmach i na zamówienie prywatne. Aby jednak zostać zatrudnionym w tej funkcji, trzeba wykazać się szczególnymi cechami – przede wszystkim dużą pomysłowością oraz komunikatywnością. A zatem jak zostać świętym mikołajem?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

• Praca jako święty mikołaj
• Święty mikołaj – praca dla każdego czy tylko dla wybranych?
• Czym powinien się cechować idealny święty mikołaj?

Praca jako święty mikołaj

Zatrudnienie w roli świętego mikołaja to praca dorywcza i, rzecz jasna, wyjątkowo sezonowa. Stanowi dobry sposób na dorobienie pewnej kwoty pieniędzy przed świętami. Ponieważ nastrój Bożego Narodzenia zapanowuje zwykle już przynajmniej około połowy listopada, a na pewno trwa przez cały grudzień – masz więc szansę nawet przez ponad miesiąc wcielić się w rolę dobrotliwego staruszka rozdającego prezenty.

| 7 prac, które pozwolą Ci dorobić przed świętami

Praca świętego mikołaja może przybrać zróżnicowany charakter – zależnie przede wszystkim od tego, w jakim miejscu zostaniesz zatrudniony. Nieco inaczej będzie to wyglądać w przypadku wizyty w przedszkolu, na wigilijnej imprezie firmowej, w galerii handlowej czy mieszkaniu prywatnym. Zakres Twoich zadań może więc obejmować tylko uroczyste wręczenie podarków wraz z krótką pogawędką, ale i np. udział w całym spotkaniu świątecznym bądź nawet całodniową konferansjerkę oraz prowadzenie różnych gier i zabaw w dużych sklepach. Jeśli więc chcesz podjąć pracę w roli świętego mikołaja, zastanów się najpierw, jakie obowiązki jesteś w stanie wziąć na swoje barki.

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba

Święty mikołaj – praca dla każdego czy tylko dla wybranych?

Rozmawianie z ludźmi – głównie tymi najmłodszymi – i rozdawanie im prezentów wydaje się bardzo łatwym i wdzięcznym zajęciem. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy poradzi sobie w tej pracy. Przeszkodę może stanowić np. słaba umiejętność łapania kontaktu z odbiorcami, nieśmiałość czy brak kreatywności. Praca świętego mikołaja wymaga bowiem otwartości, cierpliwości, a także szybkiego reagowania na nieprzewidziane zdarzenia – takie jak nagłe urwanie się doklejanej brody czy konieczność szybkiego wymyślenia odpowiedzi na nierzadko NAPRAWDĘ trudne pytania od ciekawskich brzdąców.

| Kto się nadaje na mikołaja?

Podstawowe wymagania wobec osoby zatrudnianej jako święty mikołaj to zatem komunikatywność, posiadanie bardzo dobrego refleksu oraz – last, but not least – wysoka dyspozycyjność. Na tego typu pracę musisz bowiem często przeznaczyć cały dzień roboczy, a w najwyższym sezonie – tj. w bezpośredniej okolicy mikołajek i Bożego Narodzenia – nawet więcej, łącznie z wieczorami i weekendami. Zastanów się więc, czy jesteś na tyle elastyczny czasowo, aby móc sobie na to pozwolić, i czy nie będzie Ci to kolidowało z innymi obowiązkami.

Czym powinien się cechować idealny święty mikołaj?

Zasadniczo można by uznać, że do pracy jako święty mikołaj nie musisz mieć żadnego przygotowania. Konkretne wskazówki oraz szczegółowy zakres Twoich zadań i tak przedstawi Ci zleceniodawca. Warto jednak pamiętać o tym, że do tej pracy musisz się odznaczać pewnymi kompetencjami miękkimi i szczególnymi cechami charakteru, dzięki którym będziesz się czuł w tej roli kompetentnie i miał poczucie, że łączysz przyjemne z pożytecznym.

  • Dobry kontakt – i z dziećmi, i z dorosłymi!

Nie da się ukryć, że święty mikołaj zazwyczaj spędza czas przede wszystkim z dziećmi. Powinien zatem wzbudzać w nich same pozytywne emocje. Jeżeli kandydat nie lubi pracy z dziećmi, prawdopodobnie nie będzie w stanie ich zaciekawić ani rozśmieszyć. Dodatkowo zajęcie to nie sprawi mu radości i satysfakcji. Nawiązywanie kontaktu z drugą osobą ważne jest jednak w relacjach nie tylko z dziećmi, lecz także z osobami dorosłymi. Coraz częściej bowiem szefowie firm zapraszają brodacza z drobnymi prezentami dla pracowników, aby uświetnił spotkanie świąteczne w pracy. Powinieneś więc umieć opowiadać ciekawe historie i zadawać pytania, dostosowując swoje wypowiedzi do wieku rozmówców i charakteru danego wydarzenia.

| Czy warto zostać świętym mikołajem?

  • Kreatywność i refleks

Dzieci zadają mnóstwo pytań, a znaczna ich część jest naprawdę zaskakująca. Święty Mikołaj musi więc wykazać się kreatywnością i szybkim reagowaniem, gdy zostanie o coś zapytany przez obdarowywanych. Może bowiem spodziewać się rozmowy o reniferach, elfach, aniołkach, Laponii czy też magicznych saniach. Pomysłowość będzie również pomocna w sytuacji, gdy dziecko się rozpłacze albo przestraszy. Nigdy też nie lekceważ sytuacji, w której zostaniesz zapytany o to, czy święty mikołaj naprawdę istnieje… a w ślad za tym pójdzie np. próba zdemaskowania Ciebie w tej roli!

  • Energiczność

Ponury, mało rozmowny i powolny brodacz nie wzbudzi zaufania w dzieciach ani nie zaciekawi osób dorosłych. Kandydat na świętego mikołaja powinien wręcz tryskać energią oraz dobrym humorem. Mile widziane będą także zdolności artystyczne – śpiewanie, granie na instrumentach czy recytowanie krótkich wierszowanek. Z pewnością przyda się również umiejętność mówienia niskim, donośnym głosem i odpowiedniego dobierania słów – tak aby nie wyjść z roli dobrotliwego świętego mikołaja.

| Ile zarabia święty mikołaj i kto sprawdzi się w tej roli?

  • Odpowiednia postura

Niski wzrost i drobna budowa ciała mogą stanowić przeszkodę w byciu świętym mikołajem – ale wcale nie muszą! Warto jednak wspomnieć o tym, że dużo większe szanse na zatrudnienie w tej roli mają mężczyźni wysocy i postawni – w końcu w bajkach i opowieściach brodacz opisywany jest jako osoba o pokaźnym wzroście. Jeśli jednak odznaczasz się wspomnianymi wcześniej cechami, ale Twój wygląd nie odpowiada standardowemu wyobrażeniu o świętym Mikołaju – sytuacja nie jest stracona. Postaw wówczas na swą wrodzoną kreatywność i umiejętności teatralne. Możesz np. wymyślić specjalną historię, która stoi za Twoim nietypowym wizerunkiem. Także przedstawicielki płci żeńskiej mogą zostać „świętymi mikołajkami”. W dobie równości praw kobiet i mężczyzn nikogo nie zdziwi fakt, iż w tej roli wystąpią panie – wystarczy odpowiednio to uargumentować!

Oceń artykuł