Porady Kariera i rozwój Jakie umiejętności miękkie są przydatne w pracy programisty?
28.06.2019  | 4 min czytania

Jakie umiejętności miękkie są przydatne w pracy programisty?

28.06.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Programista to jeden z najbardziej opłacanych zawodów. Umiejętność analitycznego myślenia i dobra organizacja pracy należą do kompetencji miękkich, którymi warto pochwalić się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Według raportu Pracuj.pl z 2018 r. przeciętna miesięczna pensja programisty JAVA wynosiła 11 500 zł. brutto. To bardzo atrakcyjne wynagrodzenie i nie dziwi fakt, że z roku na rok coraz więcej osób myśli o przebranżowieniu się lub rozpoczęciu nauki na kierunkach informatycznych.

Programista Java - zarobki

Wokół pracy programisty narosło wiele mitów. Utarło się przekonanie, że dobry specjalista na tym stanowisku powinien być dobrym matematykiem, amatorem pracy w samotności, absolwentem informatyki...

10 mitów na temat programistów

W praktyce, dobry programista nie musi być matematycznym orłem, ale niezbędny jest u niego analityczny umysł. A to, czy przedstawiciel tego zawodu jest introwertykiem czy ekstrawertykiem, nie ma najmniejszego znaczenia. Obecnie programiści nie tylko znajdą zatrudnienie w dużych firmach, na etacie w biurze, ale też mogą liczyć na udział w projektach wykonywanych zdalnie, z własnej kanapy.

Programista - rozmowa kwalifikacyjna

Niezależnie od tego, czy myślisz o programowaniu jak o zajęciu etatowym, czy pracy całkowicie zdalnej, warto żebyś w odpowiedni sposób przygotował się do rozmowy kwalifikacyjnej. Dla przyszłego pracodawcy lub partnera biznesowego bardzo istotne będzie Twoje dotychczasowe doświadczenie i wiedza zdobyta podczas studiów i kursów branżowych. Ważne jest także przedstawienie w CV kilku kluczowych umiejętności miękkich, które mogą okazać się przydatne w  codziennej pracy. Pracodawcy cenią m.in.:

  • Umiejętność logicznego myślenia - jest nieoceniona w tym zawodzie. Bez niej trudno byłoby ujarzmić dziesiątki przeróżnych kodów. Tę umiejętność warto poprzeć konkretnym przykładem.
  • Umiejętność rozwiązywania problemów - opowiedz rekruterowi o wyzwaniach i problemach związanych z projektami, które udało Ci się rozwiązać w ostatnim czasie. Przedstaw krótko, w jaki sposób radzisz sobie z pokonywaniem trudności, jakich metod najczęściej używasz itd.
  • Orientacja na cel – czyli wytrwałe dążenie do realizowania planów firmy poprzez rozwój indywidualny pracownika i osiąganie jak najlepszych wyników. Przeanalizuj swoje dotychczasowe osiągnięcia i opowiedz o nich rekruterowi. Pochwal się konstruktywnym podejściem do rozwiązywania problemów i szukaniem możliwości przekraczania założonego poziomu wyników – to świadczy o Twojej ambicji.
  • Komunikatywność - choć na pozór programista jest pochłonięty kodowaniem, to do jego zadań należy także współpraca z innymi specjalistami. Komunikatywność jest istotną cechą w wielu branżach. W biurze programista podlega liderowi zespołu, który czuwa nad pracą grupy i np. organizuje codzienne, krótkie spotkania podsumowujące.

 

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł