Porady Kariera i rozwój Jakie postanowienia noworoczne warto zrealizować?
02.01.2020  | 7 min czytania

Jakie postanowienia noworoczne warto zrealizować?

02.01.2020  | 7 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

• Określ realne cele, znajdź motywację, zadbaj o odpoczynek
• Zastanów się, czy jesteś gotowy na reorganizację swojego życia
• Bądź konsekwentny i pamiętaj o systematyczności

Zamiast mówić, że w nowym roku opanujesz język obcy, stwórz harmonogram nauki. Jeśli chcesz zmienić pracę, wykonaj pierwszy krok i napisz lub zaktualizuj CV. Planowanie i podejmowanie konkretnych działań sprzyja realizacji noworocznych postanowień. Nie zapomnij też o tym, by wygospodarować czas na odpoczynek i przyjemności.

Postanowienia – dlaczego często ich nie dotrzymujemy?

Robiąc postanowienia noworoczne, ludzie obiecują sobie efekt, a potem na łapu capu starają się znaleźć skuteczny sposób na jego osiągnięcie.
- Aleksandra Mroczko, psycholożka, przedsiębiorczyni i autorka gier

Jest to droga, która nie prowadzi do celu, a wręcz może przynieść zniechęcenie i rozczarowanie. Do formułowania postanowień warto podejść ze spokojem i konsekwencją, mając na uwadze, że początkowy entuzjazm może szybko minąć.

Najpierw zastanów się, jakie działanie ma szansę przynieść wymarzony skutek, a potem obiecaj sobie, że będziesz to działanie konsekwentnie realizować przez najbliższy, określony czas, np. dwa tygodnie lub miesiąc

Jak formułować postanowienia noworoczne, żeby udało się je zrealizować?

Konkrety i realizm, czyli o sztuce postanawiania

Zafascynowany fit-influencerami uznałeś, że w nowym roku zaczniesz ćwiczyć i zdrowo się odżywiać. Minął huczny sylwester, a Ty pierwszego stycznia spędziłeś godzinę na rowerze stacjonarnym. Drugiego stycznia wypełniłeś lodówkę warzywami, kiełkami i hummusem. Po pewnym czasie spostrzegłeś, że treningi przestały być regularne, a w Twojej lodówce niepostrzeżenie znów zagościły słodzone napoje gazowane i gotowe dania do odgrzania w mikrofalówce. Chwilowa fascynacja zdrowym stylem życia nie pomoże Ci we wprowadzeniu trwałych zmian.

Jeśli nie chcesz stracić zapału do realizacji postanowień:

1. Znajdź cel, a motywacja pojawi się sama

Podejmowanie wysiłku, który nie prowadzi do konkretnych rezultatów, nie ma sensu i prawdopodobnie nie przyniesie Ci nic z wyjątkiem rozczarowania. Możesz postanowić, że ukończysz wymagające studia, ale jeśli nie będziesz uczyć się w konkretnym celu, pierwsze trudności osłabią Twój zapał. Duże znaczenie ma również to, czy uważasz swój cel za ważny.

Zamiast zadbać o priorytet, pędzimy za tym, czego byśmy sobie życzyli, a co tak naprawdę ma drugorzędne znaczenie. Każdy chce być zdrowy, piękny, odnosić sukcesy i mieć świetne relacje. Kiedy stawiasz sobie cel, wybierz sferę, która ma dla Ciebie aktualnie największe znaczenie. Być może faktycznie przydałaby Ci się biegła znajomość języka niemieckiego, ale jakie miejsce zajmuje ten cel w Twoim życiu? Jak szybko i w jaki sposób przełoży się to na Twoje kluczowe wartości?

2. Bądź realistą

Ważne jest również, czy przedsięwzięcie, które zamierzasz zrealizować, znajduje się w zasięgu Twoich aktualnych możliwości. Trudno planować wyprawę dookoła świata, jeśli zaangażowałeś się w projekt firmowy, który pochłania Cię bez reszty. Jak twierdzi Aleksandra Mroczko:

Stawiamy sobie cele, których nie da się osiągnąć. Są albo zbyt ambitne, nieprecyzyjnie określone, albo poza polem wpływu, np. „zrobię figurę”, „schudnę”, „będę się zdrowo odżywiać” zamiast: „w styczniu trzy razy w tygodniu będę pływać przez godzinę na basenie” albo „przez najbliższe dwa tygodnie będę codziennie rano jeść śniadanie, zanim wypiję kawę”. Prawdopodobnie dzięki regularnemu pływaniu zmieni się Twoja figura, ale na ten efekt masz mniejszy wpływ niż na swoje działanie.

3. Wykaż gotowość do poświęceń

Osiąganie atrakcyjnych celów zwykle jest okupione dodatkowym wysiłkiem. Jeśli zamierzasz przekwalifikować się i np. zostać pilotem wycieczek, musisz znaleźć czas i środki na kurs. Ważne, abyś zastanowił się, jak pogodzić zdobywanie nowych kwalifikacji z dotychczasową aktywnością zawodową, życiem rodzinnym i towarzyskim, zainteresowaniami itd. Być może zmiana zawodu wymusi na Tobie rezygnację z dotychczasowych przyzwyczajeń.

Robiąc postanowienia, często nie bierzemy pod uwagę, że równocześnie realizujemy wiele różnych ról, że będziemy dzielić naszą energię i uwagę, angażując się w realizację nowego postanowienia oraz w codzienną aktywność, do której już przywykliśmy.

Ekspertka podaje przykład testera w firmie deweloperskiej, który postanowił w krótkim czasie zostać front-end developerem. Psycholożka zaznacza, że osiągnięcie celu, czyli wdrożenie się do środowiska React JS w ciągu zaledwie miesiąca, jest możliwe, ale wymaga m.in. intensywnej pracy z mentorem, poświęcenia znacznej ilości czasu wolnego czy inwestycji w szkolenia. Warto poważnie zastanowić się, czy jesteś gotowy na duże zmiany i reorganizację codziennego życia.

4. Utrwalaj dobre nawyki

Aby wytrwale realizować zamiary, warto wypracować pewną regularność w działaniu. Jeśli chcesz opanować nowy język obcy, możesz zainstalować w telefonie aplikację, która będzie przypominać Ci o codziennych powtórkach. Dzięki powiadomieniom pojawiającym się na ekranie, regularne ćwiczenie może wejść Ci w nawyk. Systematyczność to podstawa.

Jak robić postanowienia, żeby się nie zniechęcić? Zdaniem Aleksandry Mroczko recepta jest prosta:

Po pierwsze: wybierz obszar, który jest dla Ciebie najważniejszy. Zajmij się tym, czemu przypisujesz faktyczne znaczenie. Po drugie: postaw sobie mierzalny, ambitny i równocześnie możliwy do zrealizowania cel. Po trzecie: weź pod uwagę, że realizację planów będziesz wplatać w Twoją codzienność.

W nowym roku znajdę więcej czasu na odpoczynek

Planując, co osiągniesz w nowym roku, nie zapominaj o sferze prywatnej i regeneracji sił. Świetnie, jeśli jesteś ambitny, ale warto zająć się też tym, co po prostu sprawia Ci przyjemność i daje odpoczynek. Możesz postanowić, że w każdym miesiącu czy tygodniu, w określony dzień będziesz oddawać się ulubionym rozrywkom, jak np. wyjazd w gronie przyjaciół, serialowy lub książkowy „maraton” czy zakupy. Pamiętaj, by zachować regularność!

3 zasady work-life balance, których lepiej nie łamać

Osiąganie celów uskrzydla i motywuje do dalszego wysiłku. Realizacja jednego mądrego postanowienia może przynieść cały szereg dodatkowych, korzystnych zmian, których nawet się nie spodziewasz.

Obawiasz się zmian? Dowiedz się, dlaczego warto wychodzić ze strefy komfortu

Czasami warto zwolnić tempo!

Już się nie łudzimy, że zrobimy coś ambitnego – kiedyś trzeba nadrobić seriale :D. Co Wy planujecie?

Geplaatst door Pracuj.pl op Donderdag 7 november 2019

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

 

 

Oceń artykuł