Porady Kariera i rozwój Jakie kursy najbardziej cenią pracodawcy?
16.01.2019  | 4 min czytania

Jakie kursy najbardziej cenią pracodawcy?

16.01.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Kierunek rozwoju zawodowego zależy głównie od branży oraz celów, jakie zamierzasz osiągnąć. Oprócz uniwersalnych umiejętności, takich jak asertywność czy komunikatywność, na rynku pracy liczy się wiedza fachowa. Ważne, żeby na przykład księgowy był na bieżąco ze zmianami w prawie podatkowym, a operator maszyny wiedział, jak funkcjonują nowoczesne urządzenia i jak je obsługiwać.  

Chcesz dobrze zarabiać i podjąć pracę, która da Ci satysfakcję i poczucie spełnienia? Rozwijaj się i stale podnoś kompetencje. Pomogą Ci w tym:

  • Kursy specjalistyczne

Na rynku pracy brakuje m.in. specjalistów IT, ale deficyty występują też m.in. w przypadku kucharzy, magazynierów, fryzjerów, kierowców, piekarzy czy ślusarzy. Aby monitorować sytuację na rynku pracy, warto analizować oficjalne dane dotyczące zawodów nadwyżkowych i deficytowych. Chcąc wykonywać np. pracę kierowcy, należy zdobyć prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Konieczne jest także uzyskanie świadectwa kwalifikacji zawodowej. Jeśli dodatkowo posiada się odpowiednie predyspozycje fizyczne i psychiczne, można zdobyć niezbędne uprawnienia w stosunkowo krótkim czasie, a następnie podjąć dobrze płatną pracę. Elastyczność i świadomość zmian zachodzących na rynku pracy pomagają świadomie kierować życiem zawodowym.

Zarobki kierowcy ciężarówki

  • Kursy językowe

Biegła znajomość języka obcego to szansa na atrakcyjne możliwości zatrudnienia i satysfakcjonujące zarobki. Doskonalenie kompetencji lingwistycznych jest cenione niemal w każdej branży. Duże znaczenie ma w obszarach, takich jak: zakupy, IT administracja, public relations, IT rozwój oprogramowania i doradztwo / konsulting. Tak wynika z raportu Pracuj.pl „Języki obce w pracy”, opublikowanego pod koniec 2017 roku.

  • Kursy kompetencji miękkich

Komunikatywność, asertywność, negocjacje, zarządzanie sobą w czasie, panowanie nad emocjami, umiejętność pracy w zespole – jeśli dobrze wykwalifikowany pracownik posiada te umiejętności, może sprawnie wykonywać obowiązki i osiągać znakomite efekty. Kompetencje miękkie można zdobywać w praktyce i skutecznie rozwijać dzięki pracy z coachem i / lub uczestnictwu w kursach oraz szkoleniach.

Dokument to nie wszystko…

Przebyte kursy  i uzyskane uprawnienia zawodowe pomagają w karierze. Ważne, by przekładać zdobytą wiedzę na działanie i wykorzystywać nowe umiejętności w codziennych sytuacjach. Warto szukać okazji do podnoszenia kompetencji. Dzięki rozwijaniu umiejętności można lepiej wykonywać obowiązki, otrzymać awans lub podwyżkę, znaleźć satysfakcjonującą pracę itd. Otwartość na naukę jest ważna nie tylko na początku drogi zawodowej, ale na wszystkich szczeblach kariery. Dobrze jest też obserwować działania fachowców, wymieniać się doświadczeniem w ramach networkingu czy angażować się w działalność stowarzyszeń branżowych.   

Weź los w swoje ręce, czyli jak rozwijać kompetencje

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł