Porady Kariera i rozwój Jakich języków warto się uczyć?
27.06.2019  | 4 min czytania

Jakich języków warto się uczyć?

27.06.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Znajomość języka angielskiego to podstawa w wielu branżach. Pracodawcy cenią także umiejętność komunikowania się w języku chińskim, niemieckim oraz norweskim. Od kompetencji lingwistycznych zależy m.in. wysokość otrzymywanego wynagrodzenia, a także możliwość poszerzania wiedzy.

Nauka języków obcych – szansa na pracę w środowisku międzynarodowym

Swobodne porozumiewanie się w językach obcych daje możliwość pracy w firmach międzynarodowych. Trudno znaleźć uniwersalną odpowiedź na pytanie „Jakich języków warto się uczyć?” – zależy to m.in. od przedsiębiorstwa, w którym chcemy pracować. Przydatne w życiu zawodowym mogą okazać się:  

  • Język angielski

Jest językiem urzędowym nie tylko w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych, ale również w Indiach czy Republice Południowej Afryki. Posługiwanie się językiem angielskim uznaje się w dzisiejszych czasach za powszechną umiejętność. Umożliwia ona porozumiewanie się z mieszkańcami wielu krajów, czytanie literatury branżowej i korzystanie z dokumentacji technicznej. Dla wielu pracodawców angielski stanowi podstawę – wówczas bardziej interesuje ich znajomość drugiego języka, którym posługuje się kandydat do pracy. 

  • Język chiński

Językiem chińskim posługuje się bardzo dużo ludzi – to język urzędowy nie tylko w Chińskiej Republice Ludowej, ale również w Tajwanie i Singapurze. Warto uczyć się go ze względu na dynamicznie rozwijającą się gospodarkę Chin. Coraz więcej osób interesuje się pracą w firmach należących do przedsiębiorców pochodzących z krajów azjatyckich. Pracodawcy cenią znajomość języka chińskiego m.in. dlatego, że jest on uznawany za trudny do nauki, a jego opanowanie wymaga wysiłku oraz cierpliwości.

Cel, metody i… odwaga, czyli sekret skutecznej nauki języka obcego

  • Język norweski

Język norweski należy do grupy języków skandynawskich, które w ostatnim czasie są pożądane przez pracodawców. Warto się go uczyć m.in. ze względu na współpracę biznesową nawiązywaną pomiędzy przedsiębiorstwami polskimi a skandynawskimi. Na rynku pracy jest stosunkowo mało kandydatów, którzy biegle posługują się norweskim. Znajomość tego języka może wyróżnić osobę ubiegającą się o etat w międzynarodowej firmie. 

  • Język niemiecki

W życiu zawodowym może być przydatna umiejętność komunikowania się w języku niemieckim. Ze względu na położenie geograficzne przedsiębiorcy z Polski i Niemiec często ze sobą współpracują, a niektóre firmy mają swoje oddziały w obu państwach. Warto pamiętać o tym, że Niemcy są jednym z najbardziej rozwiniętych gospodarczo krajów na świecie. Językiem niemieckim posługują się m.in. mieszkańcy Austrii, Szwajcarii oraz Liechtensteinu. 

  • Język węgierski

Na terenie Polski zlokalizowane są oddziały wielu węgierskich firm. Rośnie więc zapotrzebowanie na pracowników, którzy potrafią komunikować się w języku węgierskim. Takich osób jest stosunkowo mało, dlatego mogą one liczyć na atrakcyjne warunki pracy oraz wysokie wynagrodzenie. Język węgierski to jeden z języków urzędowych, którym posługują się mieszkańcy Słowenii. 

Najbardziej pożądane kompetencje zawodowe w 2020 r.

Oceń artykuł