Podróże na wyciągnięcie ręki, kultura wielu krajów w małym palcu, szerokie horyzonty i niemal nieograniczone możliwości wędrowania po mapie. Między innymi z tym kojarzy się turystyka i rekreacja. Praca po takich studiach stanowi więc fascynującą mieszankę wybuchową świata i ludzi. Co robić po takich studiach? Gdzie pracować? I jak spełniać swoje marzenia? Podpowiadamy!
Czego dowiesz się z artykułu?
• Co można robić po turystyce i rekreacji?
• Jaka praca po turystyce i rekreacji? Poznaj najciekawsze zawody
Studia związane z turystyką i rekreacją to bardzo wymagający kierunek. Brzmi przyjemnie, ale ze względu na swoją rozległość i interdyscyplinarność oczekuje od studentów naprawdę szerokich horyzontów i chęci chłonięcia informacji na różne tematy.
Co można robić po turystyce i rekreacji?
Możliwości po tych studiach jest naprawdę wiele i wszystko zależy od Twoich chęci, wyobrażeń i dążeń.
Studia te dają szansę zapoznać się bliżej m.in. z:
- historią architektury i sztuki,
- kulturą krajów zagranicznych,
- psychologią,
- geografią,
- zagadnieniami ekonomicznymi,
- zarządzaniem,
- prawem,
- marketingiem i PR-em.
Dzięki temu otwierają się przed Tobą drzwi związane z hotelarstwem, gastronomią czy branżą marketingową.
Sprawdź tutaj oferty pracy w biurze podróży.
Jaka praca po turystyce i rekreacji? Poznaj najciekawsze zawody
Studenci lub przyszli studenci często zadają sobie pytanie: „Turystyka i rekreacja. Co potem?”. Otóż – naprawdę wiele. Do najpopularniejszych i najciekawszych prac i zawodów po turystyce i rekreacji należą:
- Pilot wycieczek
Jeśli nie wiesz, co można robić po turystyce i rekreacji, to hasło „zostać pilotem wycieczek” jest jedną z odpowiedzi. Pilot wycieczki opiekuje się grupą, przekazuje jej podstawowe informacje, koordynuje wyjazd i wprowadza w świat odwiedzanego kraju bądź miejsca. Przydadzą się tu znajomość historii, architektury oraz ogólne umiejętności logistyczne, aby spiąć wszystko w całość.
- Rezydent
Tutaj osoba jest odpowiedzialna za planowanie zwiedzania oraz organizowanie atrakcji dla turystów. Rezydent zajmuje się także kwestią ubezpieczeń i biletów, jest to więc dość wymagająca i stresująca praca. Rezydenta traktuje się jako pierwszą pomoc w różnych problematycznych sytuacjach. Konieczna jest znajomość języków obcych, znajomość kultury i obyczajów kraju, w którym się przebywa, duża cierpliwość oraz rozwinięte umiejętności miękkie.
- Pracownik biur podróży
Jeśli kochasz podróże i znasz kulturę różnych krajów, a do tego masz zacięcie marketingowe – stanowisko pracownika biura podróży jest stworzone dla Ciebie! Dzięki swoim zainteresowaniom i umiejętnościom spełnisz marzenia wielu ludzi dotyczące zwiedzenia świata w najbardziej komfortowy lub pomysłowy sposób.
Jak widzisz, praca po turystyce i rekreacji może być różnorodna i emocjonująca.