Porady Kariera i rozwój Jak zostać pełnoetatowym fotografem?
28.02.2019  | 5 min czytania

Jak zostać pełnoetatowym fotografem?

28.02.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

W pracy fotografa liczą się przede wszystkim: umiejętności, zmysł estetyczny oraz wiedza techniczna. Ważne jest również doświadczenie – im dłużej pracujesz, tym więcej szczegółów dostrzegasz i tym lepsze zdjęcia wykonujesz. Spełnienie najważniejszych oczekiwań pozwala realizować się zarówno w roli freelancera, jak i pracownika etatowego, np. w studiu fotograficznym lub w sklepie internetowym.

Fotograf - zawód dla ludzi z pasją

Istnieje wiele rodzajów fotografii: ślubna, okolicznościowa, studyjna, dziecięca, produktowa, reportażowa itd. Wykonywanie zdjęć określonego typu wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu: lamp, obiektywów, statywów, stabilizatorów obrazu itd. Laik może zagubić się w gąszczu danych technicznych, które należy przyswoić. Aby zostać profesjonalistą, trzeba zdobywać doświadczenie. Można to robić, np. pracując jako asystent i towarzysząc fachowcom podczas ślubów, wesel, eventów firmowych lub pracy w studiu fotograficznym. Na kolejnych etapach rozwoju zawodowego można zdecydować się np. na freelancing i sprzedawać zdjęcia do gazet, portali internetowych itd. lub realizować zlecenia dla klientów.  

Kim jest freelancer?

Fotograf może być nie tylko wolnym strzelcem, ale również przedsiębiorcą, świadczącym usługi w ramach własnej firmy. Nie trzeba mieć lokalu, aby np. wykonywać reportaże. Działalność tego rodzaju może być podstawowym lub dodatkowym źródłem dochodu.  

Fotograf na etacie – co warto wiedzieć?

Osoba, która zajmuje się fotografią, może być zatrudniona na etat. Oto przykładowe obszary:

  • Fotografia studyjna

Praca w studiu fotograficznym może polegać np. na wykonywaniu i szybkiej obróbce zdjęć do dokumentów. W takim przypadku trzeba znać wymogi urzędowe. W studiach odbywają się również sesje fotograficzne: dziecięce, ciążowe, rodzinne i narzeczeńskie. Gdy pracuje się z modelami, trzeba posiadać nie tylko umiejętności techniczne, ale także interpersonalne. Ważne, by nawiązać kontakt z klientem i stworzyć przyjazną atmosferę.

  • Fotografia produktowa i reklamowa

Specjaliści zajmujący się wykonywaniem i retuszowaniem fotografii są potrzebni również w sklepach internetowych, w agencjach reklamowych, marketingowych itd. Ich praca polega na wykonywaniu zdjęć produktów zgodnie z konkretnymi wytycznymi. Takie osoby fotografują np. produkty spożywcze, biżuterię, odzież i obuwie oraz wiele innych artykułów znajdujących się w sklepowym asortymencie.   

  • Fotografia prasowa

W zawodzie fotografa prasowego niezbędny jest refleks. Czasami ma się zaledwie ułamki sekund na uchwycenie ważnego wydarzenia lub gestu. Potrzebne są także nerwy ze stali, ponieważ osoby, które zajmują się fotografią reportażową, często znajdują się w centrum burzliwych i nierzadko niebezpiecznych wydarzeń, jak protesty czy zamieszki.  

Ważne, by etatowy fotograf spełniał oczekiwania pracodawcy i wykazał to, przedstawiając swoje portfolio.

6 wskazówek, jak udoskonalić CV

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł