Porady Kariera i rozwój Dobra księgowa, czyli jaka? Kompetencje miękkie i twarde do pracy w księgowości
01.06.2021  | 4 min czytania

Dobra księgowa, czyli jaka? Kompetencje miękkie i twarde do pracy w księgowości

01.06.2021  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Praca w księgowości jest Twoim marzeniem? Jeśli już od dawna zastanawiasz się nad tym, jak zostać księgową i jakie cechy trzeba mieć, żeby wykonywać ten zawód, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Poznaj najważniejsze kompetencje miękkie i twarde, które przydają się na co dzień w pracy. Sprawdź, czy nadajesz się do tej profesji, które cechy już masz, a nad jakimi warto jeszcze popracować.

Co znajdziesz w artykule?

• Praca w księgowości: główne zadania i wymagania dla księgowej
• Księgowa – kompetencje twarde, które są potrzebne w tym zawodzie
• Dobra księgowa – kompetencje miękkie ułatwiające wykonywanie obowiązków służbowych

Praca w księgowości: główne zadania i wymagania dla księgowej

Osoba zatrudniona na stanowisku księgowej zajmuje się prowadzeniem ksiąg rachunkowych w prywatnym przedsiębiorstwie lub np. w państwowej instytucji. Do zakresu obowiązków księgowej należy m.in. księgowanie dokumentów i sprawdzanie poprawności faktur, sporządzanie raportów oraz bilansów księgowych, przygotowywanie przelewów bankowych, sprawozdań finansowych czy też rozliczanie zobowiązań podatkowych firmy. Dobra księgowa musi spełniać określone wymagania. W treści ogłoszeń najczęściej pojawiają się takie sformułowania jak: rzetelnie wykonywanie powierzonych zadań, wykształcenie wyższe np. na kierunku finanse i rachunkowość, ekonomia czy zarządzanie.

| 5 zawodów po kierunkach ekonomiczno-biznesowych

Zdarzają się również oferty, w których warunkiem zatrudnienia jest pełna zdolność do czynności prawnych, brak karalności czy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. A kto może zostać księgową? Ukończone studia czy kilkuletnie doświadczenie mogą nie wystarczyć, ponieważ w tym zawodzie liczą się przede wszystkim… kompetencje! Zarówno twarde (pozwalające m.in. wykonywać zadania z pomocą różnych narzędzi czy programów), jak i miękkie (będące w głównej mierze określonymi cechami charakteru, które w większości przypadków ma każda dobra księgowa).

| 5 zwodów, w których pakiet MS Office jest niezbędny

Księgowa – kompetencje twarde, które są potrzebne w tym zawodzie

Do twardych kompetencji każdej księgowej bezapelacyjnie zalicza się m.in. wiedzę z zakresu finansów i rachunkowości, a także umiejętność obsługi specjalistycznych programów księgowo-kasowych, znajomość nowych technologii, które ułatwiają wykonywanie służbowych obowiązków i są niezwykle cenione na rynku pracy, oraz obsługiwanie platform cyfrowych. Pracownik działu księgowości powinien też dobrze orientować się w przepisach prawa podatkowego i mieć wiedzę z zakresu międzynarodowych standardów w rachunkowości. Te dwie ostatnie kompetencje dotyczą w szczególności głównej księgowej, która zazwyczaj odpowiada za sprawy podatkowe całej firmy. Przydatna jest także biegłość w szybkim liczeniu. Czy to jednak wystarczy?

| Oczekiwania pracodawców: o jakie umiejętności miękkie warto zadbać już na studiach?

Jak się okazuje – niekoniecznie! Same księgowe są zdania, że w tej pracy ważna jest też znajomość prawa spółek, prawa administracyjnego czy prawa cywilnego. Oprócz tego dobra księgowa, aby być na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami prawnymi, musi stale aktualizować swoją wiedzę w tym zakresie. W przeciwnym razie może narazić pracodawcę na poważne straty. Choć w razie popełnienia błędu nie ponosi ona odpowiedzialności przed urzędem skarbowym, może zostać zwolniona z pracy w trybie dyscyplinarnym. Wadliwe księgowanie, które wynika z zaniedbań, może być bowiem uznane za rażące naruszenie obowiązków pracowniczych i tym samym stanowić przyczynę rozwiązania umowy.

| Awans? Nie spoczywaj na laurach – te kompetencje warto rozwijać!

Warto też pamiętać, że w zawodzie księgowej liczą się odbyte kursy potwierdzone certyfikatami organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce (np. dyplomowanego księgowego) i wszelkiego rodzaju branżowe szkolenia poszerzające wiedzę. Ważne jest także uczestnictwo w sympozjach czy konferencjach związanych z zagadnieniami księgowymi czy prawem pracy. Jeśli księgowa potrafi władać jakimś obcym językiem, z pewnością drzwi kariery stoją przed nią otworem, a szukanie pracy nie musi być zawężone tylko do firm z polskim kapitałem. Absolutnym minimum jest oczywiście trafne analizowanie danych i obsługa programów pakietu MS Office czy urządzeń biurowych – w końcu w tej pracy nie ma dnia bez przepływu ważnych dokumentów.

Dobra księgowa – kompetencje miękkie ułatwiające wykonywanie obowiązków służbowych

W przypadku kompetencji miękkich nieocenione są: skrupulatność, umiejętność skupienia się na wielu zadaniach jednocześnie, elokwencja, zdolność logicznego myślenia, praca pod presją czasu i uczciwość. To wszystko pozwala na dokładne wykonywanie obowiązków i radzenie sobie nawet w podbramkowej sytuacji – a tych w księgowości nie brakuje – najczęściej z powodu zmieniających się przepisów. Choć praca księgowej niektórym może kojarzyć się jedynie z nudnym uzupełnianiem tabelek i rachunkami na kalkulatorze, wykonywanie codziennych obowiązków wcale nie jest aż takie monotonne.

| Czy wulkan energii może być księgowym?

W tej profesji cały czas coś się dzieje, dlatego nie można zapominać, że spośród kompetencji miękkich liczą się też cierpliwość i komunikatywność. Księgowa bardzo często ma kontakt z klientem, niekiedy bywa w pewnym sensie nawet dobrym doradcą finansowym albo reprezentuje interesy przedsiębiorstwa przed różnego rodzaju instytucjami czy współpracuje ściśle z audytorami.

Inne niezwykle ważne cechy to rzetelność i terminowość, które pomagają w dotrzymywaniu sztywnych ram czasowych, a także umiejętność zarządzania zadaniami i ustalania priorytetów. W przypadku samodzielnej księgowej liczy się oczywiście umiejętność podejmowania szybkich i trafnych decyzji oraz elastyczność, która umożliwia zarządzanie sprawami księgowymi firm z różnych branży. Ostatnią cechą, o której warto wspomnieć, jest nieoceniona umiejętność godzenia niekiedy sprzecznych interesów i rozwiązywania trudnych konfliktów.

Pamiętaj, że bardzo dużym atutem każdej księgowej, o którym wspominają w ogłoszeniach pracodawcy, jest zdobyte doświadczenie zawodowe. Jeśli dopiero myślisz o pracy w tej profesji albo zastanawiasz się, jak za kilka lat zostać samodzielną księgową, warto zgłosić się na praktyki np. do biura podatkowego czy znaleźć zatrudnienie w dziale księgowym w dobrze prosperującej firmie.

Szukasz pracy w księgowości? Poznaj najnowsze oferty Pracuj.pl w zawodzie księgowej, sprawdź czy posiadasz wymagane kompetencje na to stanowisko i zdobądź wymarzoną posadę!

Oceń artykuł