Porady Kariera i rozwój Jak znieść złą atmosferę w zespole, gdy czas szukania pracy wydłuża się?
24.07.2019  | 5 min czytania

Jak znieść złą atmosferę w zespole, gdy czas szukania pracy wydłuża się?

24.07.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(2)

Podjąłeś decyzję o zmianie miejsca pracy, bo trudno Ci znieść nieprzyjazny klimat panujący w firmie? Lepiej ucinać toksyczne relacje. Z drugiej strony, dobrze jest przygotować się na to, że znalezienie nowego zatrudnienia może zająć sporo czasu. Aby przetrwać trudny okres, warto wykazywać się asertywnością i korzystać ze wsparcia bliskich osób.   

Szukasz pracy? Uzbrój się w cierpliwość!

Niskie bezrobocie i duże zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów – to czynniki sprawiające, że znalezienie pracy jest obecnie znacznie prostsze niż np. przed dekadą. Dobrze jest jednak wybrać taką ofertę, która odpowiada nie tylko naszym kwalifikacjom, ale i oczekiwaniom. Jeśli poszukiwania przedłużają się, nie traćmy zapału i wiary w swoje możliwości.

Aplikacja wysłana – i co dalej?

Negatywna atmosfera w pracy – jak sobie radzić?

Trudno czuć się komfortowo w miejscu, w którym nie jesteśmy mile widziani i spotykamy się z negatywnymi postawami. Aby unikać takich doświadczeń, warto bacznie przyjrzeć się kulturze organizacyjnej firmy, jeszcze zanim przyjmiemy propozycję zatrudnienia. Jeśli jednak nie zauważyliśmy niepokojących symptomów lub klimat w biurze pogarszał się stopniowo, stawmy czoło niełatwej sytuacji i:  

  • Unikajmy konfliktów

Zachowywanie spokoju w sytuacji, której towarzyszy duże napięcie emocjonalne, wymaga samokontroli. Warto ćwiczyć charakter i opanowywać negatywne odczucia. Konflikty, które nie są rozwiązywane w konstruktywny sposób, wywołują dodatkowy zamęt i powodują nasilenie przykrych zjawisk. Zachowujmy zimną krew i nie angażujmy się w kłótnie.  

  • Przestrzegajmy zasad pracy w zespole

Ważne, żebyśmy postępowali fair wobec współpracowników i przełożonych. Plotkowanie, złośliwe uwagi, świadome szkodzenie innym osobom na pewno nie pomogą nam w spokoju dotrwać do dnia rozwiązania umowy. Mimo doznawanych przykrości i stresu warto zachowywać się w porządku.

10 zasad pracy w zespole

  • Wyznaczajmy granice

Bądźmy asertywni, zwłaszcza jeśli osoby, z którymi współpracujemy, zachowują się wobec nas nie w porządku. Spokojnie, ale wyraźnie sygnalizujmy, że określone zachowania nam się nie podobają. Nie oskarżajmy i nie formułujmy komunikatów w rodzaju „Ty zawsze…” albo „nie można się z Tobą porozumieć” - mówmy raczej o tym, że konkretne działania rozmówcy są dla nas krzywdzące, przykre itd.   

Asertywność w życiu zawodowym – dlaczego jest ważna?

  • Wywiązujmy się ze swoich zadań

Pamiętajmy, że musimy rzetelnie wywiązywać się z obowiązków aż do chwili wygaśnięcia umowy. Ważne, byśmy koncentrowali się na zadaniach, które mamy przed sobą. Skupienie na pracy pomoże nam oderwać się od przykrych emocji.

Silny stres, którego doświadczamy w pracy, negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Rozmawiajmy o tym z bliskimi osobami, szukając zrozumienia i wsparcia emocjonalnego. Nie zapominajmy również o rozwijaniu zainteresowań, nie zaniedbujmy swoich pasji. To ważne, żeby myśli o negatywnej atmosferze w firmie nie wpływały na wszystkie sfery naszego życia.

Kiedy natychmiastowe odejście staje się koniecznością…

Zgodnie z art. 55 kodeksu pracy mamy prawo rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeśli „pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków (…); w takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia”. Na stronie biznes.gov.pl czytamy, że za ciężkie naruszenie można uznać np. nieterminową wypłatę wynagrodzenia lub mobbing. Jeśli w miejscu pracy od dłuższego czasu doświadczamy nękania, wyśmiewania lub dyskryminacji, może to oznaczać, że jesteśmy ofiarami mobbingu. Takie przypadki można zgłaszać do Państwowej Inspekcji Pracy lub bezpośrednio do sądu pracy.

Spędzanie czasu w miejscu, w którym czujemy się niekomfortowo, to niewątpliwie trudne i stresujące doświadczenie. Jeśli jednak nie możemy odejść od razu, bo np. obowiązuje nas okres wypowiedzenia, postarajmy się zachować zimną krew i przeczekać trudny okres. Skoncentrujmy energię na wykonywaniu zadań zawodowych i efektywnym poszukiwaniu nowej pracy.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł