Porady Kariera i rozwój Jak znaleźć pracę po kursie programowania?
22.10.2019  | 5 min czytania

Jak znaleźć pracę po kursie programowania?

22.10.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Certyfikat potwierdzający ukończenie kursu programowania nie zapewni nam dobrej pracy – szkolenie to zaledwie początek programistycznej przygody. Pracodawcy oceniają kandydatów przede wszystkim przez pryzmat zrealizowanych projektów. Przykładają wagę również do kompetencji miękkich, które pomagają porozumiewać się ze współpracownikami i klientami, a dzięki temu usprawniają pracę i poprawiają efektywność. 

Kurs – pierwszy krok do sukcesu

Opanowanie umiejętności pisania kodu w konkretnym języku – to główny cel, z jakim przychodzimy na kurs programowania. Teoretycznie możemy osiągnąć go samodzielnie, jednak wymaga to samozaparcia i wytrwałości. Uczestnicząc w zorganizowanych zajęciach, zyskujemy motywację do pracy nad sobą. Możemy liczyć także na wsparcie prowadzących i innych kursantów. W trakcie kursu zdobywamy podstawowe umiejętności. Mamy też okazję przekonać się, czy chcemy zajmować się programowaniem, a jeśli tak, to w którym kierunku zamierzamy się rozwijać. 

Kursy programowania – solidna podstawa w zawodzie programisty

Kompetencje miękkie – przepustka do kariery?

Programista to ktoś, kto nie tylko świetnie odnajduje się w świecie liczb i kodów. Osoba, która chce wykonywać ten zawód, powinna również doskonale radzić sobie w relacjach społecznych. Zdaniem Romka Lubczyńskiego, Chef Marketing Officera w szkole IT Coders Lab, kompetencje miękkie mogą pomóc w rozpoczęciu kariery:

Umiejętności techniczne oraz zrealizowane projekty - to oczywiście podstawa do oceny kandydata przez rekrutera, ale w momencie gdy kilku kandydatów ma kwalifikacje na podobnym poziomie, a to przy rekrutacjach juniorów zdarza się często, to czynnikiem decydującym o powodzeniu w procesie rekrutacji stają się umiejętności związane z pracą zespołową, np. znajomość specyfiki pracy w metodologiach zwinnych (np. scrum) oraz kompetencje miękkie, pozwalające na sprawną i otwartą komunikację z innymi członkami zespołu, przełożonymi czy klientami. Wbrew stereotypom programiści często komunikują się z otoczeniem i im lepiej to robią, tym większa szansa na sukces.

Jakie umiejętności miękkie są przydatne w pracy programisty?

Nie tylko doświadczenie ma znaczenie

Aby nabrać biegłości w pisaniu kodów, należy postawić na praktykę. Warto wykorzystywać różne okazje, by zdobywać doświadczenie. Możemy np. postarać się o udział w programie stażowym. Jeśli chcemy zwiększyć swoje szanse na rynku pracy:

  • Ćwiczmy umiejętności

W trakcie kursu programowania nie tylko zdobywamy wiedzę, ale również otrzymujemy możliwość wykorzystania jej w praktyce. Warto jednak nie poprzestawać na ćwiczeniach wykonywanych w ramach zajęć, ale też samodzielnie szukać okazji do „treningu”, np. pracując nad własnym kodem lub angażując się w dodatkowe projekty. 

Świetnie, jeśli poświęcamy uwagę teorii. Aby uzupełniać i aktualizować wiedzę, warto sięgać po specjalistyczne książki. Informacji możemy szukać też na forach i blogach, a także w tutorialach i podcastach. 

Wymiana informacji i wiedzy ze specjalistami jest tak samo ważna jak systematyczna praca nad sobą. To doskonały sposób, by poszerzać horyzonty i rozwijać kompetencje. Warto wkładać wysiłek w budowanie sieci kontaktów zawodowych, uczestniczyć w konferencjach, targach itd. Udzielanie się w środowisku zawodowym może zapewnić nam nieocenione wsparcie na początku kariery.  

O naszym talencie i fachowości świadczą przede wszystkim wyniki pracy, dlatego twórzmy portfolio, np. regularnie uzupełniając repozytorium na GitHubie. Jest to serwis internetowy dedykowany projektom programistycznym. Jeśli wkładamy zaangażowanie w rozwój zawodowy, nasze postępy pomogą nam zdobyć wymarzoną pracę. Warto zająć się tym od początku kariery. Ważne, by budować również markę osobistą, przygotować profesjonalne dokumenty rekrutacyjne itd. 

  • Odpowiadajmy na oferty skrojone na miarę naszych możliwości

Efekty, jakie przyniesie poszukiwanie zatrudnienia, zależą również od tego, czy regularnie przeglądamy i odpowiadamy na oferty. Nasz sukces zależy w znacznej mierze od systematyczności. Liczy się też umiejętność selekcjonowania ogłoszeń, tzn. wybierania tych, które są dopasowane do naszych oczekiwań i przygotowania zawodowego. 

9 korzyści z udziału w stażu

Fakt, że zapotrzebowanie rynku pracy na programistów jest duże i stale rośnie, nie sprawia, że każdy kandydat może przebierać w atrakcyjnych ofertach. Aby otrzymać zatrudnienie, należy wykazać się choćby podstawową wiedzą i umiejętnościami, a także stale rozwijać kompetencje twarde (np. doskonalić znajomość języka/języków programowania). Na początku kariery naszym największym atutem mogą okazać się kompetencje miękkie, a zwłaszcza dążenie do rozwoju, umiejętność współpracy i komunikatywność.     

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł