Praca, która jest źródłem satysfakcji, podnosi jakość życia. Jeśli chcesz czuć się spełniony, określ swoje potrzeby i staraj się dążyć do ich realizacji. Dzięki temu nie będziesz się bał zmian w sferze zawodowej.
Wykonywanie konkretnego zawodu tylko ze względu na oczekiwania najbliższych lub z przyzwyczajenia może doprowadzić do wypalenia zawodowego. Jeśli obecne zajęcie jest dla Ciebie źródłem dyskomfortu, rozważ zmianę.
10 symptomów wypalenia zawodowego
Chcąc znaleźć motywację do działania, warto odpowiedzieć sobie na pytania:
- Czy chętnie chodzisz do pracy?
Myślenie o pracy jako przykrym obowiązku psuje nastrój. Zastanów się, czy Twoją jedyną motywacją do działania w życiu zawodowym nie jest… przyzwyczajenie i obowiązkowość.
- Czy Twoje obowiązki uważasz za rozwijające?
Możliwość zdobywania wiedzy i nowych umiejętności nie jest ważna dla każdego pracownika. Jeśli jednak rutyna i brak ciekawych wyzwań Cię męczą, być może potrzebujesz zmiany.
- Czy czujesz się spełniony?
Poczucie, że wykonywana praca nie pozwala Ci w pełni wykorzystać swojego potencjału, może być deprymujące. Zastanów się, czy czerpiesz satysfakcję z wykonywania obowiązków zawodowych.
- Czy jesteś zadowolony z wysokości swojej pensji?
Aby przekonać się, czy Twoje wynagrodzenie jest adekwatne do zarobków w branży, warto przeanalizować raport płacowy. Wnioski, jakie wyciągniesz, mogą zmotywować Cię do rozwoju zawodowego.
- Jak oceniasz swoje relacje ze współpracownikami i przełożonymi/podwładnymi?
Źródłem Twojego niezadowolenia może być atmosfera w miejscu pracy. Trudno czerpać satysfakcję, gdy pomiędzy pracownikami występuje niezdrowa rywalizacja. Jedna z przyczyn tego zjawiska to błędy w zarządzaniu.
Metody i techniki zarządzania firmą
- Jakie są Twoje mocne strony?
Szukając motywacji, dobrze jest analizować nie tylko wady sytuacji, w jakiej się znajdujesz. Aby się rozwijać i dojrzewać do wprowadzania zmian, warto mieć świadomość swoich atutów.
- Co chciałbyś robić?
Zastanów się, czym mógłbyś się zajmować po odejściu z firmy, w której aktualnie pracujesz. Dzięki temu poczujesz się pewniej.
- W jaki sposób możesz osiągnąć swoje cele?
Zaplanuj zmiany w swoim życiu zawodowym. Dobrze przemyślana koncepcja może sprawić, że poczujesz się wystarczająco pewnie, by zacząć stopniowo je wdrażać.
Przeanalizuj swoje odpowiedzi na powyższe pytania. Aby było Ci łatwiej, możesz zapisać swoje odczucia. Skonfrontowanie się z nimi pozwoli Ci odkryć, czy i dlaczego potrzebujesz nowych wyzwań.
Zmiany w życiu zawodowym się opłacają!
Jeśli nie chcesz uczyć się nowego zawodu lub boisz się porzucić zajęcie, które dobrze znasz, warto rozważyć podjęcie pracy dodatkowej, np. na podstawie umowy cywilnoprawnej. Zanim zdecydujesz się na taki krok, sprawdź, jakie skutki pociąga za sobą wykonywanie dorywczych zajęć. Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym przy zbiegu tytułów czy składki KRUS a umowa-zlecenie – to przykładowe zagadnienia, którym warto poświęcić uwagę.