Porady Kariera i rozwój Jak zmotywować się do nudnych zadań?
15.05.2019  | 5 min czytania

Jak zmotywować się do nudnych zadań?

15.05.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Nie zawsze mamy możliwość wykonywania zadań, które są dla nas przyjemne i interesujące. To, co trudne albo nużące, często odkładamy w nieskończoność, przez co czujemy się sfrustrowani i zmęczeni. Jednym ze sposobów na skuteczne zmotywowanie się do nudnych obowiązków jest… dobra organizacja pracy.

Droga do entuzjazmu

Większość z nas musi czasem zajmować się czynnościami, które nie wydają nam się najciekawsze. Może to być układanie faktur, odpisywanie na wiadomości służbowe albo przygotowywanie raportów finansowych. Im dłużej przesuwamy ich termin realizacji, tym mniejszą mamy ochotę na zrobienie pierwszego kroku. Z prokrastynacją, czyli odwlekaniem rzeczy na później, można poradzić sobie w  następujący sposób:

  • Określ, co zyskasz dzięki wykonaniu zadania

Na początku zastanów się, jakie korzyści osiągniesz, gdy zrealizujesz dane zadanie. Może to być np. zadowolenie kierownika, które zwiększy Twoje szanse na awans albo zakończenie żmudnego projektu i rozpoczęcie innej, bardziej interesującej czynności. Skup się jedynie na pozytywnych aspektach pracy – wizualizuj sobie, jak dobrze będziesz się czuć, gdy wreszcie skrócisz swoją listę rzeczy do zrobienia. Myśl o zadaniach jak o składowych częściach Twojego sukcesu, czyli małych krokach prowadzących do celu, którym może być m.in. wyższe wynagrodzenie.

  • Zadbaj o dobrą organizację pracy własnej

Dużo łatwiej będzie Ci motywować się do nudnych zadań, gdy zaczniesz planować swoją pracę. W tym celu wykorzystaj tradycyjny kalendarz albo aplikację na telefon. Zapisuj wszystkie, nawet najmniejsze, czynności, które musisz wykonać. Większe projekty podziel na kilka etapów. Określ również, co zamierzasz zrobić każdego dnia. Dzień pracy najlepiej rozpoczynaj od najważniejszych i najtrudniejszych zadań, a następnie zajmuj się mniej skomplikowanymi obowiązkami. Odznaczaj wszystko, co udało Ci się już wykonać – widok skreślonych czynności dodatkowo poprawi Twoją motywację.

  • Zacznij się nagradzać

Ulubiona czekolada, dobra kawa albo wyjście do kina czy na zakupy – wprowadzenie systemu niewielkich nagród ułatwia wykonywanie mało ciekawych obowiązków. Określ termin, w którym zrealizujesz konkretne zadanie. Jeżeli osiągniesz zamierzony efekt, podaruj sobie coś, co sprawia Ci przyjemność.

  • Pomyśl, jak duża część Twoich obowiązków Cię nudzi

Istnieje wiele interesujących czynności, jak i grupa nużących, mniej atrakcyjnych zadań – to naturalne, że niektóre rzeczy lubimy bardziej, a inne mniej. Niepokojące jest jednak, jeśli wszystkie dni w firmie są dla Ciebie męczące i żaden z projektów nie sprawia Ci przyjemności. W takim przypadku zastanów się nad zmianą pracy lub przebranżowieniem się.

10 czynników, które mogą motywować do pracy

Stosunek pracy – definicja

Kodeks pracy mówi o tym, że nawiązanie stosunku pracy oznacza zobowiązanie się pracownika do wykonywania pracy na rzecz pracodawcy – pod jego kierownictwem i w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie. Pracodawca zobowiązuje się natomiast do wypłacania pracownikowi wynagrodzenia za wykonaną pracę. Wynika to z art. 22 § 1.

5 wykładów TED, które motywują do działania

 

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł