Urlop macierzyński, rodzicielski i wychowawczy mogą trwać łącznie ok. 4 lata. Choć najważniejszym zadaniem w tym czasie jest opieka nad maleństwem, warto zadbać również o własny rozwój.
Przed rozpoczęciem dłuższej przerwy w pracy - związanej z opieką i wychowywaniem dziecka – może Ci towarzyszyć obawa, że brak zawodowych wyzwań utrudni Ci lub uniemożliwi powrót do branży. Chcąc uniknąć takiego obrotu spraw:
- Bądź na bieżąco
Ważne, by w czasie przerwy obserwować to, co dzieje się w branży. Dzięki temu nie tylko płynniej powrócisz do obowiązków, ale również oderwiesz się od domowej rutyny.
- Rozwijaj się intelektualnie
Podczas przerwy w pracy można np. rozpocząć kolejne studia lub kurs. Ważne, by podjęcie dodatkowej aktywności nie uniemożliwiało sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
- Zdobywaj nowe kompetencje
Prawo jazdy czy szkolenie, którego celem jest rozwijanie kompetencji miękkich – warto poświęcić część wolnego czasu na zdobycie dodatkowych umiejętności. Wyjście z domu to również okazja do przebywania wśród ludzi. Mamie, która opiekuje się dzieckiem, może brakować spotkań.
- Ucz się języków obcych
Kurs, lekcje indywidualne lub samodzielna nauka – istnieje wiele możliwości nauki języka. Najlepiej wybrać tę, która najbardziej Ci odpowiada i nie koliduje z obowiązkami rodzica.
- Podejmij pracę dorywczą
Chcąc odpocząć od domowych obowiązków i przygotować się do powrotu do aktywności, możesz podjąć pracę w niepełnym wymiarze godzin lub na podstawie umów cywilnoprawnych.
Praca w trakcie zwolnienia chorobowego i urlopu – ABC
Dobrze jest rozwijać się zawodowo i intelektualnie podczas urlopów dla rodziców. Należy jednak mieć świadomość, że realizacja wszystkich planów okaże się trudna. Małe dziecko może być na tyle absorbujące, że ze względu na ciągłe zmęczenie nie zdołasz skoncentrować się na nauce języków obcych itd. Nie przejmuj się tym i nie wyrzucaj sobie braku organizacji. Najważniejsze zadanie w okresie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego to opieka nad dzieckiem. Pełnienie nowej życiowej roli również rozwija. Najważniejsze, by cieszyć się i być zadowolonym ze świadomie podjętej decyzji.
Składki - podstawa urlopu wychowawczego 2017 i 2018
W czasie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego podlegasz obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu, chyba że wcześniej uzyskałaś prawo np. do renty lub posiadasz dodatkowy tytuł ubezpieczeń. Możesz korzystać również ze świadczeń opieki zdrowotnej refundowanych przez NFZ. W przerwie w pracy przeznaczonej na opiekę nad dzieckiem nie podlegasz ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu – ani obowiązkowo, ani dobrowolnie. Podstawa wymiaru składek za osobę korzystającą z urlopu macierzyńskiego stanowi wysokość zasiłku macierzyńskiego. W przypadku urlopu rodzicielskiego podstawą jest stawka minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązująca w danym roku. Składki są finansowane z budżetu państwa.