Porady Kariera i rozwój Jak wychodzić ze strefy komfortu i ciągle się rozwijać?
25.10.2019  | 5 min czytania

Jak wychodzić ze strefy komfortu i ciągle się rozwijać?

25.10.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Odkrywanie tego, co nowe, intryguje, dodaje energii, inspiruje. Z drugiej strony nie jest łatwo opuszczać strefę komfortu, by rzucić się na głęboką wodę. Przekonaj się, że próbowanie nowych rzeczy przychodzi łatwiej, kiedy uwzględniamy je w swoich planach. Odkryj też z naszą pomocą motywację do pokonywania własnych barier i dostrzegaj potencjalne korzyści w wyzwaniach, które na Ciebie czekają.

Z artykułu dowiesz się:
• Co to jest strefa komfortu?
• Jak pokonywać własne bariery, by wyjść ze strefy komfortu?
• Jak planować zmiany i analizować własne cechy charakteru, by wyjść ze strefy komfortu?
• W jaki sposób zmieniać swoje dotychczasowe nawyki?

Strefa komfortu – co to jest?

Czy warto zmieniać coś, co działa, a do tego jest przewidywalne, dobrze znane i bezpieczne? Odpowiedź na to pytanie każdy powinien znaleźć sam. Jeśli jednak zależy nam na tym, by się rozwijać i np. osiągać cele zawodowe, a także odnosić sukcesy, dobrze jest się przełamać. Tkwiąc w tym samym miejscu, być może unikniemy lęku i zachowamy dobre samopoczucie, ale ominie nas wiele ciekawych doświadczeń. Nie zdołamy również maksymalnie wykorzystać swojego potencjału. Stres, który towarzyszy nam, gdy przeżywamy coś nowego, może napędzać do działania i odsłaniać przed nami możliwości, które w niezmiennych warunkach zapewne pozostałyby uśpione. To najważniejszy powód, dla którego warto opuszczać strefę komfortu.

| Obawiasz się zmian? Dowiedz się, dlaczego warto wychodzić ze strefy komfortu

Wyjście ze strefy komfortu, czyli pokonywanie własnych barier

Zastanów się, jakie są Twoje największe ograniczenia. Boisz się wystąpień publicznych? Szybko ustępujesz i nie potrafisz bronić swojego stanowiska ani wykazywać się asertywnością? Obawiasz się mówić w obcym języku, chociaż uczysz się go od dłuższego czasu? Warto przed samym sobą przyznać się do trudności, a następnie stawić im czoło. Nie musisz robić tego samodzielnie. Możesz wybrać się na warsztaty, sesje coachingowe lub rozpocząć terapię, która zapewni Ci lepszy wgląd w Twoje emocje i ograniczenia.

Jeśli chcesz pokonywać bariery określ, dlaczego zamierzasz opuścić strefę komfortu. Ważne, by pokonywanie granic nie stało się pustym hasłem, za którym nie kryje się nic konkretnego. Warto zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami. Czego spodziewasz się po wyjściu ze strefy komfortu? Co właściwie chcesz osiągnąć? W jaki sposób Twoja nowo ukształtowana postawa miałaby przybliżyć Cię do celu? Znalezienie odpowiedzi na te pytania ma kluczowe znaczenie, ponieważ motywuje do dalszej pracy nad sobą.

| Motywacja pozytywna i negatywna – co to takiego?

Wyjście ze strefy komfortu – planowanie i analiza cech osobowości

Zanim opuścisz strefę komfortu, dobrze się do tego przygotuj. Na początek zapisz swoje plany. Następnie określ, jak zamierzasz osiągnąć wyznaczone cele. Zależy Ci na tym, że podjąć zatrudnienie w renomowanej firmie, ale boisz się, że Twoja kandydatura zostanie odrzucona? Dowiedz się, jakie wymagania muszą spełniać pracownicy, uzupełniaj kwalifikacje i rozwijaj umiejętności. Możesz np. postanowić, że ukończysz studia podyplomowe, nauczysz się kolejnego języka itd. Określ też czas, w jakim zamierzasz tego dokonać, sprawdź wymagania rekrutacyjne, zapisz się na kurs… Ważne, żebyś w zorganizowany sposób podejmował konkretne działania. Warto tworzyć listy i harmonogramy zadań, a następnie odhaczać zrealizowane punkty.

Dostosuj również swoje zachowania do własnego temperamentu i cech osobowości. Wychodzenie ze strefy komfortu nie musi, a wręcz nie powinno wiązać się z bardzo trudnymi doświadczeniami. Im lepiej znasz siebie, tym łatwiej jest Ci wybierać najskuteczniejszy sposób pokonywania barier. Jeśli zamierzasz zaangażować się w życie branży i nawiązywać relacje w ramach networkingu, zrób to w sposób, który najbardziej Ci odpowiada. Jako introwertyk nie musisz za wszelką cenę dorównywać towarzyskim sangwinikom czy przebojowym ekstrawertykom. Możesz zachowywać się zgodnie ze swoimi odczuciami i np. unikać spotkań w dużych grupach, a zamiast tego dążyć do rozmów z jedną, dwiema osobami.

| 5 powodów, żeby opuścić strefę komfortu

Opuszczenie strefy komfortu a dobre nawyki

Zmiana nawyków pomaga w wychodzeniu ze strefy komfortu. Aby odświeżyć umysł i nieco poszerzyć perspektywę, możesz np. raz w tygodniu wybierać inną drogę do pracy. Modyfikacje mogą dotyczyć także Twojej codzienności. Jeśli np. uparcie twierdzisz, że nie masz czasu na szlifowanie języka obcego, zainstaluj aplikację w telefonie, wstawaj 10 minut wcześniej niż zwykle i powtarzaj słówka. Lepiej poświęcić na powtórki kilka minut każdego dnia niż kilka godzin raz w tygodniu.

W drodze do pokonywania własnych barier dobrze jest wykazywać się kreatywnością. Gdy nie lubisz w sobie lękliwości, w każdym tygodniu zrób coś, czego się boisz, np. zabierz głos w dyskusji, zanim ktoś „wywoła Cię do odpowiedzi”, porozmawiaj z obcokrajowcem, weź udział w karaoke. Jeśli bariera lęku okaże się niemożliwa do pokonania, zawsze możesz się wycofać, bogatszy o wiedzę na własny temat. Wprowadzanie dobrych nawyków motywuje do pracy nad własnym charakterem. Aby wyjść ze strefy komfortu i przekonać się, co znajduje się „za horyzontem”, trzeba po prostu… postawić pierwszy krok. Pamiętaj, że planowanie jest ważne, jednak zdecydowanie nie zastąpi działania.

| 7 nawyków, które pozwalają czerpać satysfakcję z pracy

 

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł