Porady Kariera i rozwój Jak szybko i sprawnie nauczyć się języka obcego?
29.03.2018  | 4 min czytania

Jak szybko i sprawnie nauczyć się języka obcego?

29.03.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Dzięki biegłej znajomości języków obcych zyskujesz dodatkowe możliwości zatrudnienia. Możesz także zarabiać więcej niż osoby, które nie posługują się językiem angielskim czy niemieckim. Szczególnie warto inwestować czas w naukę takich języków, jak holenderski, szwedzki i czeski.     

Jak opanować język obcy?

Nauka języka to długofalowy proces. Jego efektywność zależy od kilku czynników, takich jak predyspozycje, intensywność przyswajania wiedzy oraz metoda kształcenia. Istnieje kilka sposobów, które warto rozważyć:

  • Szkoła językowa

Uczestnictwo w kursie lub w indywidualnych spotkaniach to najbardziej oczywisty sposób nauki języka. Jest szczególnie pomocny przy opanowywaniu zasad gramatyki.

  • Konwersacje

Jeśli zależy Ci na doskonaleniu płynności językowej, możesz zdecydować się na zajęcia konwersatoryjne, np. z native speakerem.

  • Czytanie, słuchanie, pisanie

Prasa, książki branżowe, filmy czy korespondowanie w obcym języku – to inne metody nauki, na które warto zwrócić uwagę. Dzięki nim można np. poszerzyć zasób słownictwa, także fachowego.

  • Wyjazd zagraniczny

Skutecznym rozwiązaniem jest również wyjazd do obcego kraju, np. na staż. Przebywając przez kilka miesięcy np. w Stanach Zjednoczonych czy w Hiszpanii, musisz posługiwać się językiem obcym w sklepie, w urzędzie itd. Dobrze jest skorzystać z takiej możliwości w okresie studiów.

https://rozpoczynamkariere.pracuj.pl

Wybierając metodę nauki, warto stawia na różnorodność i kierować się własnymi preferencjami. Jeśli np. nie lubisz uczyć się słówek, możesz korzystać z fiszek lub czytać specjalnie opracowane teksty, w których znajdują się tłumaczenia trudniejszych słów i zwrotów. Niezależnie od tego, na które sposoby się zdecydujesz, nie osiągniesz trwałych rezultatów bez regularnej pracy. Duże znaczenie ma również motywacja. Nauka języka wymaga wysiłku i systematyczności.   

Dlaczego warto znać języki obce?

Z danych serwisu zarobki.pracuj.pl wynika, że specjaliści z różnych dziedzin znający języki obce są poszukiwani w każdym województwie. Największe zapotrzebowanie występuje na Mazowszu, w Małopolsce i na Dolnym Śląsku. Umiejętność posługiwania się językami wpływa również na wynagrodzenie. Widać to szczególnie w przypadku stanowisk, takich jak architekt IT. Pensja osoby, która biegle posługuje się językiem obcym, może być nawet o 1/3 wyższa niż płaca specjalisty, który nie posiada takich kompetencji.

Języki obce w pracy

Tworzenie obcojęzycznych dokumentów

Jak pisać oficjalny list po angielsku? Jak stworzyć CV po niemiecku? Chcąc podjąć pracę w zagranicznej firmie, musisz znaleźć odpowiedzi na te pytania. Zasady dotyczące przygotowywania życiorysu czy listu motywacyjnego dla brytyjskiego lub niemieckiego pracodawcy różnią się od tych, które stosuje się w Polsce. Różnice dotyczą np. rodzaju udostępnianych treści. W CV składanym do np. brytyjskiej firmy nie powinno znaleźć się zdjęcie.

Dokumenty rekrutacyjne

Chcąc przygotować życiorys w języku angielskim, niemieckim, szwedzkim czy holenderskim, trzeba posiadać kompetencje na odpowiednim poziomie. Nagromadzenie błędów w tekście może stać się przyczyną odrzucenia aplikacji. Skorzystanie ze wzoru lub z usług tłumacza jest uzasadnione, jeśli potencjalny pracodawca nie oczekuje od Ciebie biegłej znajomości języka.

Oceń artykuł