Coraz częściej umiejętność kreatywnego myślenia jest jednym z głównych wymogów pracodawców. Warto więc zadbać o efektywne ćwiczenia. Regularny trening pozwoli Ci uzyskać lepsze wyniki podczas procesu rekrutacji. Nietypowe pytania i różnorodne zadania nie wprawią Cię w zaskoczenie i bez trudu udzielisz błyskotliwej odpowiedzi.
Po co trenować kreatywne myślenie?
Tak, jak można ćwiczyć pływanie czy bieganie, by osiągać wysokie wyniki w sporcie, tak możliwe jest nieustanne rozwijanie swojej kreatywności. Mózg jest mięśniem, który – do prawidłowego funkcjonowania – potrzebuje odpowiednich oraz regularnych ćwiczeń. Zdolność abstrakcyjnego myślenia oraz niebanalne pomysły pozwolą Ci zaskoczyć Twojego szefa. Natomiast udzielanie kreatywnych odpowiedzi podczas rozmowy rekrutacyjnej zwiększy Twoje szanse na otrzymanie interesującej pracy.
Jak ćwiczyć kreatywność?
- Szukaj odpowiedzi na nieszablonowe pytania
Zdarza się, że rekruterzy sięgają po niebanalne pytania oraz zadania, żeby sprawdzić kreatywność kandydata. Aby jak najlepiej przygotować się do rozmowy – obserwuj otoczenie i pytaj samego siebie, np. „Dlaczego studzienki kanalizacyjne są okrągłe, a nie kwadratowe?". Staraj się znaleźć odpowiedź lub poszukaj jej w artykułach naukowych lub książkach. A gdy podczas rekrutacji przyszły pracodawca zapyta: „Ile jest piłeczek tenisowych w Polsce?" – bez problemu zaproponujesz rozwiązanie tego zadania.
- Rozwijaj hobby
Osoby kreatywne bardzo często charakteryzują się pozytywnym nastawieniem do otoczenia, umiejętnością rozwiązywania problemów oraz chęcią do nauki. Ulubione hobby pomoże Ci rozwinąć kreatywność. Duże znaczenie mają Twoje zainteresowania i to, jak spędzasz wolny czas. Niezależnie od tego, czy jest to czytanie książek, jazda na rowerze, a może rozwiązywanie krzyżówek – takie aktywności poprawiają pracę mózgu i wpływają na lepszą koncentrację.
- Sięgaj po łamigłówki
Sudoku, rebusy oraz obrazki logiczne pozytywnie wpłyną na Twoją zdolność logicznego myślenia. Odbije się to również na kreatywności – gdy poszukujesz rozwiązania problemu (np. starasz się odgadnąć hasło w rebusie), w Twojej głowie pojawiają się odpowiedzi mniej lub bardziej prawidłowe. W pewnym momencie sam zaczniesz wymyślać kreatywne zadania! Ćwiczenia wykorzystaj m.in. podczas rozwiązywania testów logicznych, aby osiągnąć wysoki wynik w procesie rekrutacji.
- Szukaj nowych rozwiązań
Staraj się codziennie wymyślać nowe zastosowanie dla różnych przedmiotów, np. dla ołówka. Może on posłużyć m.in. jako stempel do malowania (prosty, niezatemperowany koniec). Pozwól swojej wyobraźni tworzyć nawet mało prawdopodobne scenariusze. Pośród 10 nierealnych pomysłów masz szansę znaleźć jeden, który będzie najlepszym rozwiązaniem. Trening możesz wykorzystać również podczas spotkania rekrutacyjnego - gdy rekruter poprosi Cię o wymienienie 5 nietypowych sposobów na wykorzystanie słomki do picia – bez problemu wymyślisz ciekawe propozycje.