Porady Kariera i rozwój Jak rozpoznać swoje umiejętności?
22.10.2019  | 5 min czytania

Jak rozpoznać swoje umiejętności?

22.10.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Chciałbyś czuć się w pracy jak ryba w wodzie? Przede wszystkim odkryj swoje talenty i bądź świadomy swoich predyspozycji. Aby rozpoznać swoje umiejętności, warto angażować się w różnorodne zadania, zadawać pytania doświadczonym pracownikom, a później… pójść za głosem serca.  

Kompetencje miękkie – ważne w każdym zawodzie

Część z nich posiadamy naturalnie, inne musimy z trudem wypracowywać – umiejętności miękkie pomagają nam lepiej wywiązywać się z obowiązków, niezależnie od tego, jaki zawód wykonujemy. Dzięki nim możemy m.in. dobrze funkcjonować wśród ludzi, a także rozwijać się zawodowo. Komunikatywność, zdolność zarządzania sobą w czasie, kreatywność czy umiejętność pracy w zespole nie tylko sprawiają, że działamy wydajniej, ale powodują również, że pewniej czujemy się w sytuacjach zawodowych. 

5 cech „miękkich” ważnych dla pracodawcy. Sprawdź, czy je posiadasz!

Jaki jestem, co potrafię – jak się o tym przekonać?

Człowiek posiada wrodzone talenty i predyspozycje. Dotyczy to nie tylko cech miękkich (przykładowo, komunikatywność może wynikać z ekstrawertycznego usposobienia), ale również umiejętności twardych. Nauka gry na instrumencie dość łatwo przychodzi osobie, która posiada talent muzyczny, a zdobywanie umiejętności programowania jest stosunkowo proste dla ludzi posiadających ścisłe umysły. Im wcześniej rozpoznamy swoje predyspozycje i zaczniemy je rozwijać, tym większe prawdopodobieństwo, że wybierzemy ścieżkę kariery, która zapewni nam poczucie spełnienia. Aby odkryć, jakie zdolności posiadamy:

  • Wykorzystujmy każdą okazję do nauki i rozwoju

Studia, praca, wolontariat, rodzicielstwo, pasje – jeśli jesteśmy aktywni w różnych obszarach życia, mamy okazję odkrywać i rozwijać swoje możliwości. Możemy też przekonać się, w jakich dziedzinach zdecydowanie się nie sprawdzamy. Znając siebie, nie będziemy tracić czasu i energii na to, co nas męczy i nie daje nam spełnienia. Warto zdobywać doświadczenia, wyciągać wnioski i wykorzystywać zdobytą wiedzę.  

  • Zadawajmy pytania, słuchajmy osób z naszego otoczenia

Dobrze jest pytać członków rodziny, przyjaciół, współpracowników itd., jak nas postrzegają. Być może widzą cechy, które posiadamy, a których nie jesteśmy do końca świadomi – np. dlatego, że się nie doceniamy. Mając taką wiedzę, możemy rozwijać to, co dobre, ale też eliminować to, co złe.

Praca nad samookreślaniem własnych umiejętności wymaga sumienności, skrupulatności, czasu, a przede wszystkim wiary w to, że dogłębne i szczere odpowiedzi na pytania, jakie sobie stawiamy, mogą pomóc nam w doskonaleniu siebie jako przyszłego pracownika. Sprawdza się tu metoda kartki i ołówka. Polega ona na zapisywaniu wszystkiego, co udało się nam dokonać w życiu zawodowym czy prywatnym, ze szczególnym uwzględnieniem pozytywnych wydarzeń. Dzieląc kolejną kartkę na trzy części, zastanówmy się, jaką wiedzę pozyskaliśmy dzięki tym doświadczeniom, jakie umiejętności mogliśmy kształtować oraz jakie cechy osobowe rozwinęliśmy. Pamiętajmy o podsumowaniu każdego ćwiczenia i zwróceniu uwagi na to, co dla nas oznacza i jakie wyciągamy z niego wnioski. 
- Julia Sztyk, szkoleniowiec i autorka bloga „Profesjonalny doradca zawodowy
  • Analizujmy nasze odczucia

Ważne, byśmy zastanawiali się nad tym, jak postrzegamy samych siebie. To, w jaki sposób o sobie myślimy, może nas motywować do pracy lub hamować nasz rozwój. Julia Sztyk poleca „metodę alfabetu”, która pomoże nam nazwać nasze atrybuty: 

Pionowo na kartce zapisujemy cały alfabet od A do Z, tak aby przy każdej z liter dopisać co najmniej jedną lub dwie cechy. Skupiajmy się raczej na pozytywach, by budować swoją samoocenę i profesjonalny wizerunek zawodowy. 

  • Określmy, jaka jest nasza wymarzona praca

W odkrywaniu potencjału pomaga również świadomość własnych oczekiwań i marzeń. Dzięki niej zyskujemy motywację do tego, by odkrywać i rozwijać swój potencjał. W opinii Julii Sztyk warto puścić wodze fantazji i wyobrazić sobie pracę skrojoną na miarę naszych potrzeb: 

Jak wylicza ekspert:

Określając cechy idealnego dla siebie zawodu czy miejsca pracy warto zastanowić się, jak powinien wyglądać idealny dzień w tej pracy: jakie zadania powinniśmy wykonywać w ciągu dnia, w jakich okolicznościach przebiega praca, w jakim środowisku funkcjonujemy (zarówno społecznym, jaki i materialnym), z kim kontaktujemy się służbowo, jaka jest nasza odpowiedzialność za powierzone zadania i jakiego oczekujemy w związku z tym wynagrodzenia. Określenie cech idealnego zawodu pomoże w zidentyfikowaniu nadrzędnych dla nas wartości związanych z pracą.

  • Skorzystajmy z pomocy specjalisty

Chcąc poznać swoje talenty i predyspozycje, możemy również zwrócić się do fachowców, np. doradców zawodowych, psychologów czy coachów, którzy nauczą nas stawiać sobie właściwe pytania, zinterpretują wyniki testów predyspozycji lub podzielą się wnioskami z obserwacji naszego zachowania. 

3 sposoby, by poznać swoje mocne, zawodowe strony

Otwarty umysł – nowe możliwości

Nigdy nie jest za późno na odkrywanie swoich zdolności. Być może dzięki odnalezieniu nowego potencjału zdecydujemy się zmienić życie zawodowe i np. rozpocząć nową ścieżkę kariery, na której będziemy szczęśliwsi. Nawet jeśli początkowo brakuje nam fachowego przygotowania, talenty, kompetencje miękkie oraz chęć do nauki pomogą nam w pierwszym okresie. Dzięki nim będziemy mogli – mimo stresu i niepewności – rozwijać się i stopniowo stawać się fachowcami. 

Umiejętności miękkie w CV

Kompetencje miękkie są istotne dla pracodawców. Pracownik, który posiada nie tylko wykształcenie, ale również określone cechy i umiejętności społeczne, może dobrze wywiązywać się ze swoich obowiązków. Zaprezentowanie cech miękkich w CV nie jest proste, ale przy odrobinie wysiłku możemy wyeksponować informacje istotne z punktu widzenia potencjalnego szefa. Julia Sztyk radzi, by zrobić to np. poprzez opis zakresu zadań:

Dzięki takiemu zabiegowi wskażemy przyszłemu pracodawcy zarówno naszą odpowiedzialność w pracy, jak również kompetencje, które mogliśmy kształtować dzięki wykonywanym zadaniom zawodowym. Warto w CV pochwalić się też szczególnymi osiągnięciami zawodowymi. Można wskazać, jakie kompetencje miękkie pozwoliły nam na osiąganie sukcesów zawodowych.

„Wszyscy jesteśmy w mniejszym lub większym stopniu punktualni, odpowiedzialni i mili.”

Aby CV świadczyło o naszym profesjonalizmie, nie możemy poprzestawać na ogólnikach i wyliczeniu określeń. Na przykład o komunikatywności może świadczyć to, że przez dłuższy czas pracowaliśmy w obsłudze klienta i osiągaliśmy dobre wyniki, co zagwarantowało nam awans. Zdaniem Julii Sztyk należy zadbać także o to, by kompetencje, o których wspominamy, były kluczowe na stanowisku, o jakie się staramy. 

Zwróćmy uwagę, aby umiejętności miękkie nie były jedynie ogólnymi kompetencjami społecznymi. Wszyscy jesteśmy w mniejszym lub większym stopniu punktualni, odpowiedzialni i mili. Dbajmy, aby w naszym CV pojawiały się kompetencje miękkie, które są charakterystyczne dla interesującej nas branży czy stanowiska pracy. Wówczas wskażemy na naszą fachowość.
- Julia Sztyk

Jakie umiejętności miękkie warto uwzględnić w CV?

Działanie, refleksja, uważne słuchanie informacji zwrotnych – to podstawy, dzięki którym zdołamy rozpoznać swoje umiejętności. Im lepiej znamy siebie, tym łatwiej jest nam nad sobą pracować i realizować cele zawodowe.  

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł