Porady Kariera i rozwój Jak przygotować się do rozmowy o awansie?
04.10.2019  | 6 min czytania

Jak przygotować się do rozmowy o awansie?

04.10.2019  | 6 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Konkretne argumenty, umiejętność negocjacji i zdrowe poczucie własnej wartości – dzięki nim masz szansę otrzymać awans i mierzyć się ambitnymi wyzwaniami zawodowymi. Efekt rozmowy z szefem zależy też od Twoich kompetencji społecznych, czyli kultury osobistej oraz umiejętności słuchania i formułowania jasnych komunikatów.   

Czekać na inicjatywę szefa, a może wziąć sprawy w swoje ręce?

Czy proszenie o awans lub podwyżkę jest niezręczne? Zdecydowanie nie! Jeśli uważasz, że Twoje zaangażowanie, doświadczenie i przygotowanie zawodowe oraz wyniki przemawiają za awansem, zainicjuj rozmowę z szefem. Nie musisz czekać, aż pracodawca dostrzeże i doceni Twoje osiągnięcia.  Pamiętaj jednak, że Twoja prośba powinna mieć solidne podstawy i musi opierać się na silnych argumentach. 

5 kroków do awansu

Merytoryczne przygotowanie, spokój i świadomość własnych oczekiwań oraz możliwości pomagają prowadzić skuteczne negocjacje. Aby rozmowa przebiegła po Twojej myśli: 

  • Przygotuj argumenty, zrezygnuj z roszczeń

Liczby i wykresy mają znacznie większą zdolność przekonywania niż pretensje i roszczenia. Jeśli chcesz, by pracodawca dostrzegł i docenił Twój profesjonalizm, przygotuj listę swoich osiągnięć zawodowych. Zastanów się, w jaki sposób Twoje działania przyczyniły się do poprawy sytuacji w firmie. Nie chodzi przecież o to, żebyś wystawił sobie laurkę, ale o to, abyś wykazał, że Twoje działania sprzyjają realizacji celów przedsiębiorstwa. Na liście argumentów pod żadnym pozorem nie powinny znaleźć się uzasadnienia, takie jak np. „Iksiński dostał awans, ja też zasłużyłem”. 

4 kroki, żeby przekonać szefa do podwyżki

  • Określ, co chcesz uzyskać

Świadomość własnych oczekiwań to jeden z filarów skutecznych negocjacji. Zanim przestąpisz próg gabinetu szefa, zastanów się, jakie stanowisko chciałbyś objąć. Inne pytania, na które warto sobie odpowiedzieć, to:

  • Na jakie profity liczę? Wyższa pensja, własny gabinet, możliwość kierowania zespołem, dostęp do ciekawych projektów – co konkretnie chcę uzyskać?
  • Jakie są moje oczekiwania finansowe? Jaka pensja byłaby adekwatna do obowiązków przypisanych do wyższego stanowiska? Czy jestem skłonna/skłonny przyjąć propozycję awansu, który nie wiąże się z podwyżką

Zaspokojenie Twoich oczekiwań będzie trudne, jeśli nie rozwiniesz umiejętności negocjacyjnych i komunikacyjnych. Ważne, żebyś nauczył się formułować realne oczekiwania i skutecznie dążył do ich zaspokojenia. 

Jak negocjować pensję podczas rozmowy o pracę?

  • Przeanalizuj wymagania

Zanim zaczniesz ubiegać się o nowe stanowisko, sprawdź profil kandydata. Oceń, czy spełniasz wymagania pracodawcy. Jeśli dojdziesz do wniosku, że nie, uzupełnij kwalifikacje i rozwiń brakujące umiejętności. W przeciwnym razie możesz spotkać się z odmową. 

  • Wybierz właściwy moment

Nie warto inicjować rozmowy o awansie pod wpływem emocji, np. z zazdrości - tylko dlatego, że współpracownik właśnie otrzymał propozycję objęcia wyższego stanowiska. Znacznie lepszy jest czas ocen okresowych pracowników. Dobrze jest upewnić się, że pracodawca będzie miał dla Ciebie chwilę. Najlepiej umówić się z wyprzedzeniem. 

  • Nie zapominaj o interesie firmy

Mimo że argumentując prośbę o awans, powołujesz się na własne osiągnięcia, nie pomijaj celów przedsiębiorstwa. Pokaż, jakie firma odniesie korzyści i co zyska, gdy zajmiesz inne stanowisko, rozpoczniesz realizację nowego projektu, będziesz mieć szerszy zakres kompetencji i odpowiedzialności. W ten sposób okażesz lojalność i udowodnisz, że utożsamiasz się z wartościami istotnymi dla firmy. Zdecydowanie łatwiej docenić lojalnego pracownika niż osobę, której zależy wyłącznie na własnych korzyściach. W trakcie rozmowy o awansie nie strasz i nie szantażuj, że odejdziesz, jeśli szef nie spełni Twoich oczekiwań. 

Bądź przygotowany na odmowę

Nie każda prośba o awans spotyka się z przychylnym przyjęciem. Postaraj się dowiedzieć, jakie były przyczyny odmowy. Dzięki takiej wiedzy będziesz mógł podjąć decyzje dotyczące dalszego postępowania. Jeśli nie spełniasz oczekiwań, możesz pracować ciężej, uzupełniać kwalifikacje itd. W sytuacji, gdy wyczerpałeś możliwości rozwoju w danej firmie lub pracodawca nie zamierza docenić Twojego wysiłku i zaangażowania, warto rozważyć zmianę miejsca zatrudnienia. Ważne, żebyś zachował otwartość na różne rozwiązania. 

Jak przygotować się do rozmowy o awansie?

Choć rozmowa o awansie nie należy do łatwych, warto pokonać własne opory i „wziąć byka za rogi”. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i zaangażowaniu w realizację zadań masz szansę wspinać się po szczeblach kariery. 

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Sprawdź, czy nie szukasz lepszej pracy!

Oceń artykuł