Porady Kariera i rozwój Jak przeżyć... zwolnienie z pracy
14.06.2019  | 5 min czytania

Jak przeżyć... zwolnienie z pracy

14.06.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Utrata wiary we własne możliwości, przygnębienie i stres – to tylko niektóre objawy towarzyszące nam, kiedy zostajemy zwolnieni z pracy. Jak radzić sobie w takiej sytuacji? Przedstawiamy kilka praktycznych rad, które pozwolą Ci uporać się z utratą dotychczasowego zajęcia.

Podczas zwalniania pracownika z pełnienia obowiązków służbowych forma umowy o pracę nie pozostaje bez znaczenia. Przy umowie o pracę na czas określony i nieokreślony okres wypowiedzenia uzależniony jest bowiem od długości dotychczasowego zatrudnienia. W przypadku zatrudnienia krótszego niż 6 miesięcy są to dwa tygodnie. Kiedy natomiast przepracowaliśmy u danego pracodawcy co najmniej pół roku, okres wypowiedzenia wynosi miesiąc, a jeśli staż pracy trwał co najmniej 3 lata, czas trwania wypowiedzenia wydłuża się do trzech miesięcy (art.36 kodeksu pracy).

Zwolnienie z pracy – i co dalej?

Jak poradzić sobie ze zwolnieniem z pracy?

Co pomoże Ci stanąć na nogi po otrzymaniu wypowiedzenia? Oto kilka porad:

  • Daj sobie czas

Postaraj się w spokoju przeanalizować zaistniałą sytuację i daj sobie kilka dni, żeby móc ochłonąć. Zastanów się też, na co warto zwrócić uwagę, żeby poprawić swój wizerunek jako pracownika. Klasyk mówi, że uczymy się na błędach - tak jest i w tym przypadku. Zwolnienie buduje Twoje doświadczenie i sprawia, że stajesz się bardziej uważny i z ostrożnością podchodzisz do wykonywanych zadań.

  • Nie obwiniaj się

Pamiętaj, że czas przeznaczony na refleksję powinien służyć jedynie konstruktywnym przemyśleniom, a nie wytykaniu sobie błędów. Nie możemy ani cofnąć czasu, ani wpłynąć na sytuacje, które już miały miejsce. Traktuj je jak lekcje i wyciągaj z nich wnioski. Obwinianie się za niepowodzenia czy szukanie winnych tylko sprawi, że będziesz czuł się gorzej i trudniej będzie Ci odzyskać energię.

  • Stwórz nowe CV

Czas wolny, który zyskałeś po utracie pracy, możesz w twórczy sposób wykorzystać na przygotowanie nowego CV. Pamiętaj, że ciekawy i przyciągający uwagę życiorys może znacznie zwiększyć Twoje szanse na rynku pracy. W zależności od branży, w której pracowałeś, możesz także zadbać o stworzenie wartościowego portfolio. Twoje próbki prac i przykłady zrealizowanych projektów z pewnością zainteresują rekruterów.

Jak wyeksponować swoje osiągnięcia w CV?

  • Rozmawiaj ze znajomymi

Nie zamykaj się przed innymi. W momencie utraty pracy bardzo ważne jest, aby rozmawiać o swoich emocjach z rodziną czy znajomymi. Opowiedz im o zaistniałej sytuacji. Możliwe, że ktoś będzie mógł polecić Cię w swojej firmie.

  • Zainwestuj czas w naukę

Nie trwaj w bezczynności. Wykorzystaj to, że po zwolnieniu zyskałeś bardzo dużo wolnego czasu, który możesz zainwestować np. w realizację odkładanych planów, naukę języków obcych, udział w różnego rodzaju kursach itd. Pomyśl o ciekawym szkoleniu, które może pomóc Ci w znalezieniu nowego zatrudnienia. A może dobrym rozwiązaniem będzie przekwalifikowanie się albo podjęcie studiów podyplomowych? Zastanów się, jakie są Twoje cele, a następnie dobierz odpowiednie metody rozwoju i nauki.

 


Oceń artykuł