Wysokie temperatury, bezchmurne niebo i zero wiatru – oto, co może nas czekać latem. Warto odpowiednio przygotować się do spędzenia okresu wakacyjnego w pracy. Pomieszczenia bez klimatyzacji, brak napojów czy ochrony przed słońcem skutecznie uprzykrzą Ci pracę. Obniży to Twoją efektywność i podczas upałów nie wyrobisz się z obowiązkami służbowymi.
-
Działająca klimatyzacja
Podczas upałów praca może być nie do zniesienia, zwłaszcza w pomieszczeniach bez klimatyzacji! Stwarza to również ryzyko zasłabnięć oraz omdleń wśród pracowników. Warto przypomnieć szefowi, że urządzenia klimatyzacyjne wymagają czyszczenia. Dzięki temu wysokie temperatury nie będą stwarzać zagrożenia dla zdrowia pracujących osób.
5 wskazówek, jak wrócić z urlopu i nie zwariować
-
Duże ilości wody
Niezależnie od tego, czy pracujesz w zamkniętym pomieszczeniu, czy na świeżym powietrzu – bardzo ważne jest uzupełnianie płynów. Odpowiednie nawodnienie organizmu pozwoli Ci na wydajną pracę, nawet podczas upałów. Najlepiej pragnienie ugasi chłodna, czysta woda. O zapewnienie stałego dostępu do napojów w gorące dni powinien zadbać pracodawca.
-
Ochrona przed słońcem
Pracodawca powinien również zapewnić Ci ochronę przed słońcem. Może to zrobić np. poprzez użycie parasoli lub namiotów przy pracy na świeżym powietrzu lub żaluzji oraz rolet w pomieszczeniach. Istnieje również możliwość pomalowania okien specjalną farbą, która ograniczy szkodliwe działanie promieni słonecznych.
-
Myśli o wakacjach
Jeśli już skorzystałeś z urlopu wypoczynkowego i jeszcze całe lato przed Tobą – sięgnij do wspomnień z wakacji. Skutecznie poprawią Ci nastrój, nawet gdy na biurku będzie czekać stos dokumentów do sprawdzenia oraz mnóstwo raportów do wykonania. Natomiast, gdy upragnione dni wolne dopiero przed Tobą – myśl o tym, co będziesz robić podczas urlopu, zastanów się, jakie miejsca zwiedzić itp.
-
Długość urlopu
Z urlopu wypoczynkowego możesz skorzystać, jeśli jesteś osobą zatrudnioną na podstawie umowy o pracę (w pozostałych sytuacjach można indywidualnie negocjować warunki pracy ze swoim pracodawcą). Od stażu pracy zależy to, ile urlopu wypoczynkowego Ci przysługuje:
-
- 20 dni – gdy przepracowany przez Ciebie okres to mniej niż 10 lat;
- 26 dni – gdy pracujesz ponad 10 lat.
Ponadto osoby z orzeczoną niepełnosprawnością mają do wykorzystania w ciągu roku kalendarzowego dodatkowe 10 dni płatnego urlopu wypoczynkowego.
Wymiar urlopu w nowym miejscu pracy – ABC
Przysługujące dni wolne można wykorzystać jednorazowo, w całości, lub podzielić na mniejsze okresy. Warto pamiętać, że raz w roku pracownik powinien skorzystać z urlopu trwającego co najmniej 14 dni kalendarzowych (przy czym soboty oraz niedziele nie liczą się jako dni robocze).
-
Planowanie urlopu
Zaplanuj swój urlop odpowiednio wcześniej, nie składaj wniosku o czas wolny na ostatnią chwilę. Podczas nieobecności Twoje codzienne obowiązki zostaną zlecone zastępcy. Jednak nieprzewidziane i nagłe sytuacje, takie jak choroba, mogą zmusić Cię do zwolnienia lekarskiego. Pamiętaj, że chorobowe należy się z tytułu odprowadzania składek na ubezpieczenie chorobowe. Opłata ta jest dobrowolna i umożliwia otrzymanie zasiłku za czas niezdolności do pracy.
8 prostych sposobów, jak pracować wydajnie, kiedy lato w pełni