Porady Kariera i rozwój Jak przekształcić stagnację w rozwój osobisty?
10.11.2017

Jak przekształcić stagnację w rozwój osobisty?

10.11.2017
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Rutyna i brak motywacji do działania mogą nas dopaść na różnych etapach kariery. Szczególnie dają się we znaki, kiedy nasze życie zawodowe nas nie satysfakcjonuje lub mamy trudności ze znalezieniem zatrudnienia. W takich chwilach warto doprecyzować swoje cele i przygotować realny plan działania.  

Po pierwsze, zastanówmy się, gdzie jest źródło rutyny i naszego niezadowolenia. Odpowiedzmy sobie na pytania: czego potrzebujemy i co konkretnie chcielibyśmy zmienić? Jakie wyzwania przyniosą nam satysfakcję? Jak wyobrażamy sobie nasz dalszy rozwój? Nad czym powinniśmy popracować? Następnie:

  • Wyznaczmy cele do osiągnięcia

Chcąc czerpać satysfakcję z pracy w wybranej firmie lub zawodzie, warto określać swoje kamienie milowe. Dotarcie do kolejnych etapów, takich jak np. zdobycie dodatkowych kwalifikacji lub uzyskanie awansu, to czynnik, który motywuje do działania. Aby poczuć się pewniej na gruncie zawodowym i ponownie złapać wiatr w żagle, wyznaczajmy sobie realistyczne cele i pracujmy nad ich osiągnięciem. Warto rozpocząć od niewielkich zadań, by później stopniowo przechodzić do realizacji coraz bardziej ambitnych przedsięwzięć.

  • Poważnie potraktujmy kwestię rozwoju osobistego

Realizowanie postanowień jest możliwe tylko wtedy, gdy działamy systematycznie. Sukces możemy zawdzięczać swoim wrodzonym zdolnościom, ale w dużym stopniu liczy się też pracowitość i konsekwencja. Nie można być znakomitym biegaczem, trenując sporadycznie lub ograniczając się do oglądania zawodów w telewizji. Aby rozwijać się w wybranej branży, niezbędna jest systematyczność i poważne podejście do kwestii własnego rozwoju. Zastanówmy się również, co możemy zrobić, by zwiększyć swoje szanse na udział w rekrutacji i otrzymanie ciekawej propozycji zatrudnienia.

  • Przygotujmy plan działania na najbliższy rok, miesiąc czy tydzień i rozpocznijmy realizację

Cele, jakie zamierzamy osiągnąć w przyszłości, powinny być konkretne. Ważne jest również określenie czasu, jaki dajemy sobie na ich realizację. Możemy na przykład założyć, że w ciągu najbliższego kwartału nauczymy się obsługi programu komputerowego, który usprawni naszą pracę. Wiedząc, co chcemy uzyskać, możemy zacząć zastanawiać się nad tym, jak to zrobić. Warto dokładnie planować działania.

  • Podejmujmy dodatkowe aktywności

Aby przełamać zawodową stagnację, angażujmy się w ciekawe projekty zawodowe, uczestniczmy w konferencjach i kursach, czytajmy prasę i literaturę branżową. Dzięki temu być może odkryjemy nowe perspektywy rozwoju i zaczniemy ponownie cieszyć się wykonywaną pracą. Czasami rutyna i monotonia mogą być symptomami poważniejszego problemu w życiu zawodowym. Jeśli próby przełamania impasu nie przynoszą rezultatów, warto rozważyć zmianę pracy lub zawodu.   

Oceń artykuł