Porady Kariera i rozwój Jak przekonać innych do swoich pomysłów?
14.06.2019  | 4 min czytania

Jak przekonać innych do swoich pomysłów?

14.06.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Zaprezentowanie ciekawego pomysłu to dopiero początek. Nakłonienie współpracowników do wdrożenia nawet najlepszego planu nie zawsze jest łatwe. Wystarczy jednak zastosować kilka prostych technik, aby zjednać sobie ludzi. Możesz wykorzystać efekt pierwszeństwa i świeżości albo zastosować różne kanały przekazu.

Zanim przejdziesz do prezentacji swojego planu, przeanalizuj swoje zachowanie w pracy. Osoby cieszące się dużym uznaniem szefa i współpracowników już na wstępie mogą liczyć na większą atencję i być może przychylność grupy. Podobnie rzecz ma się w przypadku bardzo charakterystycznych postaci w biurze. Pracownicy o mocnym charakterze i wysoko rozwiniętych umiejętnościach publicznego przemawiania czy negocjacji mogą bardziej zwracać na siebie uwagę, co zadziała na korzyść w momencie przedstawiania projektu.

Jak osiągnąć swój cel? - poznaj sprawdzone sposoby

Chcesz uzyskać akceptację dla swojego pomysłu? Masz nadzieję, że współpracownicy zainteresują się wdrożeniem nowego rozwiązania? Przede wszystkim:  

  • Bądź przekonany do swojego planu

Bardzo oczywisty, ale najważniejszy krok. Jeżeli będziesz pewny swojego pomysłu, będzie Ci o wiele łatwiej „sprzedać” go pozostałym pracownikom.

  • Używaj argumentów

Przedstaw swój pomysł, podając przykłady i możliwości zastosowania. Nie bój się także opowiedzieć o wszystkich „za” i „przeciw”.  Plan, w którym nie pojawią się żadne wątpliwości, może budzić podejrzenia. Ale przygotuj się też na zaprezentowanie rozwiązania problemu, sposobów radzenia sobie z zagrożeniami itd. Dzięki temu słuchające Cię osoby będą miały pewność, że jesteś ekspertem w swojej dziedzinie i ręczysz za powodzenie projektu.

  • Bądź otwarty na krytykę i sugestie

Zaprezentuj się jako osoba o otwartej głowie, która chętnie wchodzi w interakcje z rozmówcami. Dzięki zaangażowaniu pozostałych możesz liczyć na większe poparcie dla Twojego projektu. Podobnie z konstruktywną krytyką - przyjmuj ją i przedstawiaj alternatywne rozwiązania pojawiających się problemów.

Podziel tort na kawałki, czyli jak odpowiednio przekazać i przyjąć feedback

  • Wykorzystuj efekt pierwszeństwa i świeżości

Najlepiej zapamiętujemy to, co słyszeliśmy na początku i na końcu wypowiedzi. Zarezerwuj ten moment na omówienie najciekawszych elementów swojego projektu i kluczowych wniosków, mogących przekonać innych do zasadności Twojego planu.

  • Stosuj różne kanały przekazu

Ludzie dzielą się na wzrokowców, słuchowców i kinestetyków. W zależności od tego, czym się zajmujesz i jakie są Twoje możliwości zaprezentowania projektu, zadbaj o to, by dotrzeć do każdego. Możesz w tym celu użyć prezentacji bogatej w diagramy i zdjęcia albo zbudować makietę. Słuchowcy zwrócą uwagę na modulację głosu w kluczowych momentach wypowiedzi.

Autoprezentacja PowerPoint – kiedy i jak ją wykonać?

  • Nie zapomnij o podsumowaniu

Na końcu prezentacji zadbaj o zwięzłe i konkretne podsumowanie najważniejszych punktów projektu. Opowiedz, jak widzisz jego dalszy rozwój. Niezależnie od tego, czy grupa zaaprobuje plan, czy nie, możesz opowiedzieć o tym, w jaki sposób chciałbyś wdrożyć i rozbudować swój pomysł.

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł