Porady Kariera i rozwój Jak pracodawcy motywują pracowników?
09.08.2017

Jak pracodawcy motywują pracowników?

09.08.2017
Autor wpisu Pracuj.pl

Wysokość wynagrodzenia nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na motywację do pracy. Zatem co motywuje do pracy? Duże znaczenie mają m.in. szacunek i zaufanie, jakimi obdarza się pracownika. Pozapłacowe sposoby potrafią wzmacniać zaangażowanie i satysfakcję.

Google oferuje swoim pracownikom spotkania i warsztaty prowadzone przez inspirujących ludzi sukcesu. Osoby zatrudnione w Microsofcie otrzymują benefit motywacyjny w postaci darmowych usług sprzątania domu lub odwożenia ubrań do pralni. Niektóre japońskie firmy proponują pracownikom darmowe… miejsce pochówku. Znalezienie wolnych skrawków ziemi w skalistym kraju jest bardzo trudne, dlatego motywator ma wysoką wartość. Pracodawcy mogą sięgać również po inne, najczęściej niematerialne, formy motywacji pracowników.

Czynniki motywujące do pracy

1. Możliwości rozwoju i awansu

Pracownik, który ma przed sobą atrakcyjną ścieżkę kariery, bardziej angażuje się w wykonywanie codziennych obowiązków. Praca u boku najlepszych specjalistów w branży, nowoczesny sprzęt, studia i kursy finansowane przez pracodawcę. Dzięki takim możliwościom kolejne cele zawodowe będziemy osiągać bardzo szybko. .

2. Opinie i komentarze klientów

Pracodawcy opierają system motywowania podwładnych również na informacji zwrotnej, m.in. od odbiorców usług lub produktów firmy. Fachowo obsłużeni klienci często nie szczędzą pochwał kierowanych pod adresem kompetentnego pracownika. Przekazywanie takich informacji zatrudnionym może sprawić, że będą czerpać większą przyjemność ze swojej pracy.

3. Szacunek

Wydaje się oczywiste, że pracodawca lub manager powinien z szacunkiem traktować swoich podwładnych, np. kulturalnie się do nich odnosząc, dziękując im za rzetelne wykonywanie obowiązków itd. Ważne, by wykazywał otwartość na ich pomysły i zachęcał do aktywnej postawy. To prosta, a zarazem skuteczna forma motywacji. Pracownik chętniej i dokładniej wykonuje swoje obowiązki, jeśli czuje, że jest szanowany.  

4. Pochwały

Skutecznym motywatorem jest docenianie pracowników, dlatego warto chwalić podwładnych za drobne i duże sukcesy. Gratyfikacja finansowa lub rzeczowa zwiększa motywację do pracy, ale ustna pochwała również może powodować przypływ chęci do działania.  

5. Większa samodzielność w pracy

Pracownika można docenić, pozwalając mu podejmować niektóre decyzje samodzielnie, bez konieczności uzyskania pozwolenia przełożonego. Okazanie zaufania może sprawić, że zatrudniony będzie czuł się bardziej odpowiedzialny za efekty swojej pracy i zyska silniejszą motywację do wykonywania obowiązków.

6. Spotkania integracyjne

Ważnym czynnikiem, który motywuje do pracy, jest dobra atmosfera. Aby umożliwić pracownikom budowanie relacji nie tylko na płaszczyźnie zawodowej, pracodawcy organizują wyjazdy lub wspólne wyjścia. Mogą np. regularnie wręczać podwładnym karnety na kręgle, organizować ogniska, pikniki rodzinne itd. Atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu z rodziną i ze znajomymi z pracy mogą skutecznie motywować do wysiłku.     

Oceń artykuł