Porady Kariera i rozwój Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?
03.10.2019  | 5 min czytania

Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?

03.10.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Stres to podstawowy czynnik odpowiedzialny za występowanie syndromu wypalenia zawodowego. Silne napięcie może wynikać na przykład z nadmiaru obowiązków lub ze zbyt dużej odpowiedzialności. Jeśli praca, którą lubiłeś, nie daje Ci satysfakcji, a wręcz wywołuje obojętność lub niechęć, być może zaczynasz odczuwać wypalenie. Im wcześniej zaczniesz odczytywać sygnały ostrzegawcze, tym szybciej odzyskasz równowagę. 

Czy to tylko zmęczenie?

Chwile zniechęcenia i skrajnego zmęczenia przytrafiają się chyba każdemu. Zwykle jednak dość szybko przechodzą, np. dzięki solidnej dawce odpoczynku. Następnie wszystko wraca do równowagi. Zdecydowanie gorzej jest, kiedy nieprzyjemne emocje nasilają się, zamiast stopniowo ustępować. W takiej sytuacji, oprócz zmęczenia i zniechęcenia, zaczynamy doświadczać poczucia winy, ponieważ widzimy, że nie wykonujemy obowiązków wystarczająco dobrze. Może towarzyszyć nam też bezradność, apatia, złość, a w końcu także reakcje psychosomatyczne, przedłużające się nieobecności lub nawet pochopna, nieprzemyślana rezygnacja z pracy.  

Etapy wypalenia zawodowego

Niepokojące i nieoczywiste sygnały…

Wypalenie zawodowe to proces, który zachodzi stopniowo. Alarmujące sygnały nasilają się z czasem. Na początku odczuwamy zmęczenie. Później zaczynamy doświadczać niechęci wobec współpracowników i klientów – stajemy się obojętni, cyniczni; możemy też żywić przekonanie, że czujemy się źle z winy osób z naszego otoczenia. W wyniku trudności, jakie przeżywamy, obniża się jakość naszej pracy. Nie mamy energii ani ochoty, aby się rozwijać, w wyniku czego nie doświadczamy satysfakcji. Towarzyszy nam poczucie klęski i wywołany przez nie silny dyskomfort, który sprawia, że gaśnie nasza wiara we własne możliwości

Zdarza się, że wypaleniu towarzyszą nieszablonowe objawy, które łatwo przeoczyć i zbagatelizować. 

Na pewno powinniśmy bacznie przyglądać się zachowaniom, które są dla nas nietypowe. Jeśli działania, które kiedyś wykonywaliśmy „od ręki”, zaczynają nas przerastać lub nie potrafimy znaleźć wspólnego języka z ludźmi z naszego otoczenia, mimo że wcześniej relacje układały się poprawnie, warto poprosić o pomoc albo chociażby zacząć szukać powodów, dla których tak się dzieje. Może to wynikać ze zwykłego zmęczenia, a może też wskazywać na poważniejsze kłopoty. Zauważenie problemu to już spory krok do przodu.  
- Anna Kalska, trener kariery

Świetnie, jeśli praca daje nam radość i spełnienie – warto podejmować decyzje zawodowe, które pomogą nam osiągnąć taki stan. Jeśli jest inaczej, dobrze jest dotrzeć do źródła problemów i podjąć konkretne działania, takie jak np. zmiana miejsca zatrudnienia, a może wybór nowego zawodu

Wypalenie zawodowe może wynikać nie tylko z nadmiaru obowiązków. Czasami negatywne relacje ze współpracownikami lub zajmowanie stanowiska, na którym nie czujemy się dobrze i pewnie, również przelewają czarę goryczy i zaostrzają syndrom burnout.
- Anna Kalska, trener

10 symptomów wypalenia zawodowego

Ratunku, wypaliłem się!

Gdy pojawiają się symptomy wypalenia zawodowego, warto poszukać rozwiązań, które pomogą zmienić sytuację. Skutecznym „lekiem” na Twój stan może być:

  • Odpoczynek

Korzystając z urlopu, masz okazję nabrać dystansu do obowiązków. W tym czasie dobrze jest się wyciszyć, odpocząć i poświęcać czas na przyjemności. Warto jednak wiedzieć, że kilka wolnych dni nie rozwiąże problemu. 

  • Wsparcie bliskich

Radzenie sobie z napięciem jest o wiele łatwiejsze, gdy możesz liczyć na życzliwość, zrozumienie i wsparcie rodziny oraz przyjaciół. Warto dbać o relacje, także ze współpracownikami. 

  • Terapia 

Aby skuteczniej radzić sobie ze stresem, można korzystać również z pomocy fachowców. Doświadczony psycholog podpowie Ci, co robić, aby zminimalizować napięcie. W trakcie terapii możesz pracować także nad poczuciem własnej wartości, asertywnością oraz innymi, równie ważnymi umiejętnościami. 

7 sposobów na wypalenie zawodowe

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Walka z wypaleniem zawodowym może być trudna i długotrwała, dlatego warto robić wszystko, aby nie dopuścić do eskalacji tego zjawiska. Istotną rolę odgrywa obniżanie poziomu napięcia, z jakim zmagamy się codziennie. Jeśli wiemy, że nasza odporność na stres jest niewielka, wybierzmy zawód, który będziemy mogli wykonywać w spokoju. Zamiast zajmować się dziennikarstwem śledczym lub kontrolą lotów, realizujmy inne pasje. Ważna jest również praca nad poczuciem własnej wartości

Aby zapobiegać chronicznemu zmęczeniu, dobrze jest planować i ustalać priorytety. Świadomość, że masz przed sobą liczne zadania, z upływem czasu może stawać się coraz większym obciążeniem. Warto realizować projekty według harmonogramu dostosowanego do Twoich możliwości. Dobrze jest zadbać także o równowagę między życiem osobistym i zawodowym. Praca to istotna sfera życia, ale istnieje jeszcze wiele innych obszarów, w których możesz się realizować. Niezależnie od tego, jak bardzo jesteś zaangażowany w karierę, znajdź czas dla rodziny, przyjaciół, rozwijaj zainteresowania i czerp radość ze swojej codzienności.  

Jak nie dopuścić do wypalenia zawodowego?

Choć wypalenie zawodowe może mieć bardzo poważne konsekwencje, nie jest to problem, którego nie da się pokonać. Ważne, by korzystać ze wsparcia i uczyć się, jak radzić sobie ze stresem.  

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł