Porady Kariera i rozwój Jak po latach przerwy wrócić do pracy?
18.05.2018  | 4 min czytania

Jak po latach przerwy wrócić do pracy?

18.05.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Dłuższa przerwa w zatrudnieniu, spowodowana np. złym stanem zdrowia lub opieką nad dzieckiem, może powodować trudności w powrocie na rynek pracy. Podpowiadamy, jak zwiększyć swoje szanse i zadbać o rozwój zawodowy.

Powrót po długiej chorobie lub wypadku

Sytuacje losowe - takie jak wypadki, poważne urazy ciała lub nagłe i przewlekłe choroby - mogą pozbawić nas pracy nawet na wiele lat. Gdy po długim leczeniu i rehabilitacji stan zdrowia pozwala na powrót do pracy, można skupić się na rozwoju i zdobywaniu nowych umiejętności. Nie warto stresować się brakiem zatrudnienia w ostatnich latach i rezygnować z szukania pracy. Lepiej zwrócić uwagę na swoje mocne strony i działać! Okres poszukiwań wykorzystajmy na podnoszenie kwalifikacji oraz rozwijanie swoich zdolności. Lukę w CV można wypełnić informacjami o ukończonych kursach czy szkoleniach, które wzbudzą zainteresowanie pracodawcy.

Powrót pracownika po długotrwałej chorobie – ABC

Powrót po okresie wychowywania dzieci

Ciąża, a następnie poród wiążą się z przerwą w pracy potrzebną na wychowanie dziecka. Jest to tzw. urlop macierzyński, podczas którego świeżo upieczona mama opiekuje się swoją pociechą. Nie jest aktywna zawodowa, ale otrzymuje w tym czasie zasiłek.

Jak wygląda wyliczanie macierzyńskiego? Oblicza się go na podstawie przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego - otrzymywanego przez ostatni rok pracy, przed przejściem na urlop macierzyński. Zasiłek należy się również kobietom, które pracują na podstawie umowy-zlecenia i odprowadzają składki na ubezpieczenie chorobowe. W pozostałych przypadkach, np. pracownic zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło, studentek lub kobiet bezrobotnych przyznaje się tzw. kosiniakowe. Każdego miesiąca jest wypłacane 1000 zł, dopóki dziecko nie osiągnie 1. roku życia.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i/lub po urlopie wychowawczym z jednej strony jest mobilizujący – umożliwia kontynuowanie kariery zawodowej, zapewnia towarzystwo współpracowników, pozwala zmienić otoczenie. Z drugiej – wiąże się z rozłąką z dzieckiem, pozostawieniem maluszka pod opieką innej osoby oraz wdrożeniem się na nowo do wykonywania obowiązków służbowych. Warto poznać również swoje prawa przed powrotem do dawnego miejsca zatrudnienia lub podjęciem nowej pracy.

Jakie są prawa i przywileje pracującej matki?

Co ułatwia powrót do pracy?

  • Uzupełnianie kwalifikacji

Zanim wrócisz na rynek pracy – możesz popracować nad swoimi umiejętnościami, np. poprawić znajomość języków obcych lub obsługi komputera, nabyć nowe umiejętności dzięki szkoleniom i kursom. Przyda się to również w sytuacji, gdy nie chcesz lub nie możesz kontynuować pracy i rozglądasz się za innym stanowiskiem, lepszymi warunkami zatrudnienia itp.

Jestem mamą. Wracam do pracy.

  • Odpowiednie nastawienie

Pamiętaj o swojej wartości i posiadanych umiejętnościach, które mogą pomóc Ci w znalezieniu zatrudnienia. Twoje nastawienie ma bardzo duże znaczenie. Nie wmawiaj sobie, że na powrót do pracy jest już za późno. Zaktualizuj CV, poznaj wymagania pracodawców, nadrób zaległości i zacznij działać.

  • Bycie na bieżąco

Śledź nowości w interesującej Cię branży i nie bój się porażki. Możliwe, że poszukiwanie pracy będzie długie i żmudne. Ale jeśli nie spróbujesz, to może ominąć Cię szansa na znalezienie ciekawej oferty.

Oceń artykuł