Porady Kariera i rozwój Jak określić wartość Twoich kompetencji?
27.06.2019  | 4 min czytania

Jak określić wartość Twoich kompetencji?

27.06.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

„Jakie są Pani/Pana oczekiwania finansowe?” - to pytanie pojawia się podczas większości rozmów o pracę. W jaki sposób wycenić swoją wiedzę, doświadczenie, umiejętności? Porównanie zarobków w branżach czy regionach, przeanalizowanie swojej historii zawodowej - to czynności, które są pomocne w określeniu wynagrodzenia.

Przygotuj się do rozmowy

Idąc na rozmowę rekrutacyjną, bądź przygotowany, że padnie pytanie o to, ile chciałbyś zarabiać. Warto więc przeanalizować swoje doświadczenie i kompetencje, stawki rynkowe, możliwości na wybranym stanowisku, ale też i w danym województwie czy mieście. Czasami pracodawcy oferują też benefity, premie uznaniowe lub sprzedażowe. Warto to uwzględnić w trakcie ewentualnych negocjacji. 

Oto kilka wskazówek przydatnych podczas przygotowywania wyceny:

  • Porównaj wynagrodzenia w serwisie zarobki.pracuj.pl 

Na stronie: https://zarobki.pracuj.pl znajdziesz zarobki dla wybranych stanowisk. Po wpisaniu określonego zawodu wyświetli Ci się przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto (będzie to mediana, czyli wartość środkowa, która oznacza, że połowa badanych zarabia mniej, a połowa więcej od tej kwoty). Dane pochodzą z analizy 350 000 ankiet. Brano w nich pod uwagę płacę całkowitą, czyli wynagrodzenie zasadnicze plus premia.

10 zdań, których lepiej nie wypowiadać na rozmowie kwalifikacyjnej

  • Przeanalizuj zarobki dla danego województwa/miasta

Zarobki dla wybranych stanowisk mogą różnić się w zależności od województwa i miasta. Na stronie: https://zarobki.pracuj.pl/zarobki-w-polsce znajdziesz informacje o przeciętnym wynagrodzeniu w danym województwie, z wyszczególnieniem miast. Raport dotyczy również najlepiej i najniżej opłacanych specjalizacji w przypadku specjalisty i stanowiska kierowniczego.

  • Poznaj różnicę w wynagrodzeniach dla poszczególnych typów umów

Zarobki netto mogą różnić się w odniesieniu do różnych typów umów (umowa o pracę, umowa-zlecenie, umowa o dzieło, umowa B2B). Porównasz je tutaj: https://zarobki.pracuj.pl/kalkulator-wynagrodzen/. Przykładowo, po wpisaniu kwoty 6000 zł brutto, umowa o pracę wynagrodzenie netto będzie wynosiła 4247 zł netto, a w przypadku umowy o dzieło  będzie to 5136 zł netto.

  • Weź pod uwagę świadczenia pozapłacowe

Przedstawiając swoje oczekiwania finansowe, warto brać pod uwagę również benefity, które możesz otrzymać. W raporcie „Benefity, czyli co motywuje pracowników” odnajdziesz pełne zestawienie dotyczące zarówno oczekiwań pracowników, jak i tego, co oferują pracodawcy. Z badania wynika, że najczęściej proponowane benefity to: prywatna opieka medyczna (43%), karta sportowa (39%), finansowanie szkoleń (25%), dofinansowanie urlopów (24%), dofinansowanie nauki języków (19%).

 

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki
 

Czy zmieniłbyś pracę tylko dla pieniędzy?

Oceń artykuł