Porady Kariera i rozwój Jak odkryć w sobie talenty?
13.09.2018  | 4 min czytania

Jak odkryć w sobie talenty?

13.09.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

„Nic nie potrafię”, „To, co robię, to żaden wyczyn”, „Gdybym tylko umiał…” – zamiast myśleć w taki sposób i zazdrościć innym pasji i umiejętności, warto skupić się na tym, co się ma. To może być na przykład umiejętność empatycznego słuchania albo zdolność do zapamiętywania szczegółów. W każdym człowieku drzemie potencjał, a z pozoru błahe rzeczy potrafią naprowadzić na właściwą drogę zawodową.

4 sposoby na odkrycie swoich predyspozycji

Dobrze, by inwestowanie wysiłku we własny rozwój było poprzedzone rozpoznaniem predyspozycji i talentów. W ich odkryciu pomagają m.in.:

  • Inspiracje

Kiedy Adam Małysz święcił triumfy w skokach narciarskich, wzrosło zainteresowanie tą dyscypliną. Mali chłopcy zapragnęli osiągać w przyszłości takie sukcesy, jak legendarny skoczek. Kto wie, ilu z nich właśnie zaczęło lub niebawem zacznie zdobywać medale…

  • Działanie – poznawanie siebie

Jeśli nie wiesz, w czym jesteś dobry, próbuj! Angażuj się w różnorodne działania np. w szkole lub na studiach, a także poza uczelnią, w klubach sportowych, kółkach dyskusyjnych, wolontariacie itd. Dzięki temu lepiej się poznasz i będziesz mógł stwierdzić, co przychodzi Ci z łatwością, a w czym nie czujesz się pewnie. Zaangażowanie i aktywność sprzyjają odkrywaniu własnego potencjału.

  • Informacja zwrotna

Warto prosić o opinie. Jeśli np. masz wrażenie, że potrafisz śpiewać, zweryfikuj to. Możesz zapisać się na lekcje śpiewu i poprosić nauczyciela o ocenę Twoich predyspozycji oraz wskazówki, jak się rozwijać.

  • Testy

Talent q test, testy neuronalne wg Instytutu Gallupa – istnieje wiele narzędzi pozwalających ocenić predyspozycje badanej osoby. Jeśli chcesz uzyskać rzetelną informację, warto zwrócić się do psychologa, który potrafi zinterpretować wyniki.

Testy rekrutacyjne – ABC

Wyjątkowe oblicza talentu

Predyspozycje aktorskie, piękny głos, umiejętność malowania znakomitych obrazów czy zdolność szybkiego przyswajania wiedzy – to zaledwie przykłady spośród szerokiej gamy talentów, jakimi może być obdarzony człowiek. Warto dostrzegać również to, co mniej oczywiste. Możesz na przykład mieć talent do rozpoznawania uczuć rozmówcy. Szczególna wrażliwość na emocje innych ludzi pomaga m.in. w sprzedaży i w negocjacjach.

Obserwuj samego siebie – co przychodzi Ci z łatwością? Co daje satysfakcję? Czym dzielisz się z innymi, co zyskuje dzięki Tobie otoczenie? Naucz się cieszyć z drobnych rzeczy. Dostrzegaj postępy, jakie robisz i szukaj okazji, by rozwijać i wykorzystywać swoje predyspozycje. Joanna Glogaza, blogerka, w jednym z wpisów (https://joannaglogaza.com/2015/04/co-jest-twoim-sekretnym-talentem.html) przytacza przykłady pozornie nieistotnych darów. Wspomina o koledze z liceum, który z łatwością zapamiętywał numery telefonów, a także o innym znajomym, który zna na pamięć każdy obejrzany film.

Świadomość własnej wyjątkowości sprawia, że lepiej czujemy się w swojej skórze. Ma to też wpływ na naszą postawę podczas procesów rekrutacyjnych i w trakcie pracy na wybranym stanowisku.

Pasja i praca

Na sukces składa się wiele czynników. Jednym z nich są naturalne predyspozycje, ale warto pamiętać, że jeśli nie rozwijasz talentu, trudno będzie Ci zrobić z niego użytek. Ważna jest więc systematyczność i wytrwałość w działaniu. Osiąganie coraz lepszych rezultatów rekompensuje wszelkie trudności.   

5 książek, które pomogą Ci się rozwijać zawodowo

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł