Porady Kariera i rozwój Jak odkryć swój talent?
01.09.2022  | 4 min czytania

Jak odkryć swój talent?

01.09.2022  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

„Nic nie potrafię”, „To, co robię, to żaden wyczyn” – zamiast myśleć w taki sposób i zazdrościć innym pasji i umiejętności, warto skupić się na tym, co się już ma, czyli na talentach. To mogą być na przykład umiejętności empatycznego słuchania albo wyjątkowe zdolności do zapamiętywania szczegółów. W końcu w każdym człowieku drzemie potencjał, a z pozoru błahe rzeczy potrafią czasami naprowadzić na właściwą drogę zawodową. Z okazji Światowego Dnia Pozyskiwania Talentów, który obchodzony jest 7 września, podpowiemy Ci, jak odkryć w sobie talent, a w przyszłości dobrze wykorzystać go w pracy.

Co znajdziesz w artykule?

• Jak poznać swoje predyspozycje i talenty?
• Jakie są rodzaje talentów i które z nich możesz wykorzystać w pracy?
• Pasja, praca i talenty – przykłady trio doskonałego

| Test Gallupa – co to jest i co może Ci dać?

Jak poznać swoje predyspozycje i talenty?

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad powyższym pytaniem, warto wiedzieć, czym są predyspozycje i jakie są talenty. To pierwsze zagadnienie to umiejętność wykonywania określonych zadań o charakterze wrodzonym. Mogą to być cechy, które określają Twoją osobowość, a także największe pasje i wartości. Wspomniane już talenty to inaczej uzdolnienia przejawiające się ponadprzeciętnym stopniem sprawności lub po prostu zdolnością do szybkiego uczenia się i wykorzystywania zdobytej wiedzy. Możesz mieć więc talent do rysowania, nauki języków obcych, pertraktowania… Wymieniać można w nieskończoność! Chcesz wiedzieć, jakie masz predyspozycje i umiejętności, które drzemią w Tobie? Aby je poznać, warto skorzystać ze sprawdzonych metod, które Cię do tego przybliżą. Co może pomóc?

| Pracowniku, podziel się talentem!

  • Inspiracja do działania

Bez niej nie pójdziesz do przodu i nie rozwiniesz się w żadnej dziedzinie. Każdy z nas potrzebuje inspiracji, aby uczyć się nowych rzeczy, poznawać swoje mocne oraz słabe strony i wychodzić poza utarte schematy. Inspiracji możesz szukać w codziennym życiu i osobach, którymi się otaczasz. Warto także korzystać z możliwości, jakie dzisiaj daje np. internet, będący źródłem pełnym motywujących podcastów, webinarów czy szkoleń z różnych dziedzin.

  • Poznawanie siebie

Jeśli jeszcze nie wiesz, w czym najlepiej się sprawdzasz, po prostu próbuj i ucz się siebie! Angażuj się w różnorodne działania np. na studiach, a także poza uczelnią, w klubach sportowych, kółkach dyskusyjnych, stażach, wolontariacie itd. Dzięki temu z łatwością określisz, co przychodzi Ci z łatwością, a w czym nie czujesz się pewnie. Pamiętaj, że zaangażowanie i aktywność sprzyjają odkrywaniu własnego potencjału, a lęk przed niepowodzeniem, lenistwo czy strach przed krytyką mogą utrudniać rozwinięcie skrzydeł.

  • Informacja zwrotna

Aby skonfrontować to, co robisz, warto prosić innych o opinie. Jeśli np. masz wrażenie, że świetnie idzie Ci pisanie i w przyszłości chcesz być copywriterem czy content managerem, zweryfikuj swój talent. Możesz poprosić  wykładowcę czy dobrego dziennikarza o ocenę Twoich predyspozycji oraz o wskazówki, jak się dalej rozwijać. Ktoś dostrzegł w Tobie potencjał? Zapisz się np. na kurs SEO, aby doskonalić warsztat, poznać zasady pozycjonowania i sztukę tworzenia krótkich informacji, długich reportaży czy wpisów blogowych.

  • Testy kompetencyjne

Istnieje wiele narzędzi pozwalających ocenić przeróżne predyspozycje. Aby uzyskać rzetelną informację na swój temat i znaleźć odpowiedź na pytanie: „Jakie mam talenty?”, warto zwrócić się do psychologa, który potrafi zinterpretować wyniki testów kompetencyjnych. Dzięki nim możesz sprawdzić np. swoje umiejętności, cechy osobowościowe i odkryć zdolności intelektualne. Potem wystarczy zacząć podążać w wyznaczonym kierunku, aby osiągnąć sukces.

| Testy rekrutacyjne – ABC

Jakie są rodzaje talentów i które z nich możesz wykorzystać w pracy?

Predyspozycje aktorskie, piękny głos, umiejętność malowania znakomitych obrazów czy zdolność szybkiego przyswajania wiedzy – to zaledwie przykłady spośród szerokiej gamy talentów, jakimi obdarzeni są ludzie. Warto dostrzegać również to, co mniej oczywiste. Możesz na przykład mieć talent do rozpoznawania uczuć rozmówcy. Szczególna wrażliwość na emocje innych pomaga m.in. w sprzedaży i w negocjacjach. Masz doskonale rozwinięte przestrzenne myślenie albo zdolności manualne i techniczne? Spróbuj swoich sił np. jako inżynier, projektant bądź załóż własną działalność z rękodziełem. Jesteś miłośnikiem zwierząt i szybko nawiązujesz z nimi dobry kontakt? Pomyśl o studiach weterynaryjnych.

Pomysłów na rozwijanie talentów jest naprawdę wiele. Po prostu zacznij obserwować siebie i postaraj się dostrzec, co przychodzi Ci z łatwością, co daje satysfakcję i poczucie spełnienia. Odkrywaj, czym najbardziej lubisz dzielić się z innymi, a co zyskuje dzięki Tobie otoczenie. Naucz się cieszyć z drobnych rzeczy i postępów, jakie robisz.

Oprócz tego stale szukaj okazji, by rozwijać i wykorzystywać predyspozycje. Świadomość własnej wyjątkowości sprawia, że lepiej czujemy się w swojej skórze. Ma to też wpływ na naszą postawę podczas studiów, następnie w trakcie procesów rekrutacyjnych, a później także w pracy na wybranym stanowisku.

| Rozwój kompetencji – 10 pomysłów na to, jak w tani sposób podnosić swoje kwalifikacje

Pasja, praca i talenty – przykłady trio doskonałego

Na sukces składa się wiele czynników, a kluczem do niego może być poznanie swoich mocnych stron. Warto pamiętać, że jeśli nie rozwijasz talentu, w przyszłości trudno będzie Ci zrobić z niego użytek. Ważna jest więc systematyczność i wytrwałość w działaniu.

Z pewnością osiąganie coraz lepszych rezultatów rekompensuje wszelkie trudności. Pamiętaj też, że człowiek, który robi to, co lubi, i realizuje swoje pasje w pracy, może uniknąć wypalenia zawodowego. Cały czas wykonuje bowiem tylko te zadania, które sprawiają mu przyjemność, pogłębiają wiedzę i leżą w sferze jego zainteresowań – czego życzymy także i Tobie!

| 5 książek, które pomogą Ci się rozwijać zawodowo

Oceń artykuł