W pracy musisz wypełniać polecenia przełożonych, ale „po godzinach” masz prawo robić to, co tylko chcesz. Warto jednak wybierać aktywności, które wspomagają rozwój, poszerzają horyzonty i pozwalają zdobywać nowe umiejętności. Podróżowanie, nauka języków obcych, artystyczne i sportowe pasje – pomysłów może być wiele. Odkryj swój potencjał!
Zainteresowania a kariera zawodowa
Gdy podczas rozmowy kwalifikacyjnej rekruter pyta o hobby, chce Cię lepiej poznać. To, co robisz w wolnym czasie, wiele o Tobie mówi. Brak zainteresowań może świadczyć np. o bierności. Osoby, które mają pasje, rozwijają się w konkretnej dziedzinie. Dzięki temu doskonalą umiejętności, które mogą okazać się przydatne również w życiu zawodowym.
7 powodów, dlaczego warto mieć dodatkowe hobby
Rozwijające hobby – przykłady
Nie masz pomysłu, jak spędzać wolny czas i jednocześnie się rozwijać? Bądź aktywny, szukaj, sprawdzaj, bierz udział w różnych wydarzeniach i inicjatywach, np. wolontariat czy darmowe kursy dla pracujących – tylko w taki sposób możesz poznać samego siebie i przekonać się, co konkretnie daje Ci radość i spełnienie.
Na co zwrócić uwagę? Jak i gdzie odkryć swoje pasje i talenty? Oto przykłady:
-
Aktywności związane z zawodem
Policjant może zgłębiać wiedzę na temat broni i gromadzić kolekcję. Jeśli np. zajmujesz się weterynarią, możesz poświęcać wolny czas na wolontariat w schronisku dla zwierząt. Zainteresowania mające związek z Twoją profesją świadczą o zaangażowaniu.
-
Sport
Piłka nożna, jazda konna lub jazda na rowerze, wspinaczka, bieganie, tenis, squash, fitness, aerobik, zapasy – lista dyscyplin sportowych, które możesz uprawiać, jest niezwykle długa. Aby przekonać się, jaki rodzaj aktywności fizycznej sprawia Ci największą radość, możesz np. korzystać z karty MultiSport i zapisywać się na różne zajęcia.
-
Zajęcia manualne i artystyczne
Szycie, szydełkowanie, haft, kaligrafia, śpiew, gra na instrumencie, taniec, rzeźba, garncarstwo, malarstwo, wyplatanie koszy, wytwarzanie biżuterii – hobby artystyczne uczy wrażliwości, precyzji i cierpliwości. To doskonałe zajęcie dla osób, które chcą się wyciszyć.
-
Gotowanie i pieczenie
Przygotowywanie pysznych posiłków i wypieków wyzwala kreatywność. Takie zajęcie wymaga zmysłu estetycznego i zdolności łączenia smaków.
-
Krzyżówki
Rozwiązywanie krzyżówek to trening dla umysłu. Odgadywanie haseł rozwija wyobraźnię i umiejętność logicznego myślenia, a także wspomaga pamięć i zdolność koncentracji. Rozwiązując słowne łamigłówki, poszerzasz również zasób słownictwa.
-
Nauka języków obcych
Biegła znajomość języków obcych to olbrzymi atut, jeśli ubiegasz się o pracę. Posiadając tę umiejętność, zyskujesz podczas rekrutacji przewagę nad osobami o słabiej rozwiniętych kompetencjach lingwistycznych. Możesz też liczyć na atrakcyjne zarobki.
-
Podróże
Zwiedzanie świata poszerza horyzonty i otwiera na inny sposób myślenia. Snucie i realizowanie planów podróżniczych może świadczyć o tym, że jesteś zorientowany na cel i zmotywowany do gromadzenia środków niezbędnych do odbywania podróży.
A Ty, co robisz po pracy?