Porady Kariera i rozwój Jak nie dopuścić do wypalenia zawodowego?
30.06.2019  | 4 min czytania

Jak nie dopuścić do wypalenia zawodowego?

30.06.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Wypalenie zawodowe - wielu o nim słyszało i równie wielu go doświadcza, choć o tym głośno nie mówi. Nadgodziny, zabieranie pracy do domu i odkładanie urlopu… wszystko to powoduje, że brakuje nam sił i chęci do działania, a w konsekwencji sięgamy po zwolnienie lekarskie.

Wypalenie zawodowe to sposób, w jaki nasz organizm odpowiada na pracę - tę samą, którą być może kiedyś bardzo lubiliśmy. Wobec tego, nasze ciało reaguje na różne sposoby i zaczynają nam doskwierać dolegliwości nie tylko w sferze fizycznej, ale także i emocjonalnej.

Alarmujące symptomy wypalenia zawodowego

Wśród objawów wypalenia zawodowego, na które powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę, znajdują się: chroniczne zmęczenie, kłopoty ze snem, problemy z koncentracją, wahania nastroju, negatywne emocje, cynizm wynikający z poczucia bezsensu, choroby psychosomatyczne, zwiększona skłonność do używek, unikanie kontaktu z ludźmi czy utrata wiary we własne możliwości.

10 symptomów wypalenia zawodowego

Jeżeli już zauważymy u siebie takie symptomy, bardzo ważne, aby postarać się o urlop, nawet bezpłatny (jeśli tylko mamy taką możliwość). W trudniejszych przypadkach wizyta u psychologa może okazać się bardzo pomocna.

Jak nie dopuścić do wypalenia zawodowego?

Kluczem do sukcesu może okazać się zwykły umiar i tak zwany work-life balance, czyli odnalezienie równowagi między pracą a życiem prywatnym. 

6 przykładów work-life balance

Jeżeli firma daje nam możliwość pracy w elastycznych godzinach, warto skorzystać z tej opcji. Dzięki temu będziemy mogli np. wybrać się rano na zajęcia z jogi, które wprawią nas w świetny nastrój i pozwolą zrelaksować się przed trudnym spotkaniem. Każda forma aktywności fizycznej ma dobroczynne działanie na nasz organizm i pozwala zapomnieć o pracy. Warto też wykorzystywać wolne popołudnia i weekendy, by wypoczywać psychicznie, w towarzystwie rodziny i przyjaciół, czy z dobrą książką w ręku.

Zwolnienie lekarskie a praca - kiedy wypalenie zawodowe zagościło u nas na dobre

Niestety, wiele osób nie daje sobie rady z wypaleniem zawodowym. Dręczące negatywne myśli i pogarszające się, i tak już niskie, poczucie wartości, tylko potęgują niechęć do miejsca pracy. Może to wpływać na ogólną odporność, a przemęczony organizm jest bardzo podatny na wszelkiego rodzaju infekcje czy migreny. Wówczas pracownicy udają się na konsultacje z lekarzem, który podejmuje decyzję o wystawieniu zwolnienia chorobowego. Problemy układu trawiennego, nerwice – to przykładowe powody uzyskania zwolnienia.

Wynagrodzenie za czas, gdy jesteśmy niezdolni do pracy, wynosi najczęściej 80% i przez pierwsze 33 dni naszej nieobecności jest wypłacane ze środków pracodawcy, a następnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Pracodawca i ZUS mogą skontrolować zasadność zwolnienia, dlatego dobrze jest bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza.

Co powinieneś wiedzieć zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie?

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł