Porady Kariera i rozwój Jak firmy motywują swoich pracowników?
29.05.2017

Jak firmy motywują swoich pracowników?

29.05.2017
Autor wpisu Pracuj.pl

Pracownik, który otrzymuje odpowiednio wysokie wynagrodzenie lub atrakcyjne korzyści pozafinansowe, przyczynia się do rozwoju całego przedsiębiorstwa. Motywowanie to jeden z najważniejszych czynników, które umożliwiają osiąganie sukcesów.  

Czynniki motywujące do pracy – jak o nią zadbać?

1. Dobór menedżerów

Obsadzenie stanowisk menedżerskich właściwymi, czyli charyzmatycznymi i wykwalifikowanymi osobami sprawia, że zespół pracowników potrafi konsekwentnie i skutecznie realizować przyjęte cele. Lubiany i podziwiany przywódca umie zmotywować swoich podwładnych do działania.

2. Delegowanie uprawnień

Powierzenie pracownikowi ważnego zadania sprawia, że podwładny czuje się odpowiedzialny za osiągnięte rezultaty. Dzięki temu staje się bardziej samodzielny oraz twórczy i uzyskuje lepsze wyniki pracy. Poza tym, otrzymuje wyraźny sygnał, że przełożony darzy go zaufaniem.   

3. Dodatkowe dni wolne lub długotrwały płatny urlop

Niektóre firmy proponują swoim zasłużonym pracownikom czas wolny w wymiarze kilku, kilkunastu dni lub nawet roku. Za okres dodatkowego urlopu zatrudnieni otrzymują pełne wynagrodzenie. Okres, w którym nie muszą wykonywać pracy, mogą przeznaczyć na to, co sprawia im przyjemność lub sprzyja rozwojowi, np. na podróże, zdobywanie dodatkowych kwalifikacji itd.  

4. Opłacanie kursów, szkoleń lub studiów

Tym co motywuje nas do pracy jest także możliwość tego, aby zdobywać dodatkowe umiejętności i kwalifikacje na koszt pracodawcy. Ukończenie studiów podyplomowych lub kursów, zapewniających dostęp do fachowej wiedzy i szersze uprawnienia - to kusząca perspektywa dla zatrudnionego. Takie motywatory są szczególnie ważne dla osób znajdujących się na początku drogi zawodowej.  

5. Pakiety socjalne

Prywatna opieka medyczna, karnet na siłownię, basen lub zajęcia sportowe, posiłki w godzinach pracy – to zaledwie kilka benefitów, jakie pracodawcy zapewniają swoim podwładnym. Właściciele firm coraz częściej dają swoim pracownikom możliwość wyboru korzyści, które sami uznają za najbardziej użyteczne i atrakcyjne.   

6. Strefa relaksu

Komfortowe meble wypoczynkowe, leżaki, hamaki, stoły bilardowe i tenisowe, dostęp do siłowni – pracodawcy coraz chętniej zapewniają zatrudnionym możliwość efektywnego wypoczywania w miejscu pracy. Krzepiąca drzemka lub mecz ping ponga w trakcie długiej przerwy sprawiają, że powraca energia.

7. Premie

Choć motywacja finansowa często nie jest najważniejsza, dodatkowe pieniądze mogą sprawić, że pracuje się wydajniej. Premia za szczególne osiągnięcia przyczynia się do tego, że wkłada się w pracę więcej wysiłku niż wcześniej.   

8. Wysokie wynagrodzenie

Premia stanowi dodatek do pensji. Wysokość wynagrodzenia zasadniczego również jest ważna, szczególnie dla pracownika, który posiada doświadczenie zawodowe i wysokie kwalifikacje. Zatrudniony, który osiąga korzyści finansowe - w zamian za realizację konkretnych zadań - utożsamia się z celami firmy.   

Oceń artykuł