Porady Kariera i rozwój Jak efektywnie szukać informacji o pracodawcach?
28.02.2019  | 5 min czytania

Jak efektywnie szukać informacji o pracodawcach?

28.02.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Szukanie pracy przez Internet to nie tylko przeglądanie ofert, ale również zdobywanie informacji na temat potencjalnego pracodawcy. Im więcej wiesz, tym łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o ewentualnej współpracy.   

Wiedza o firmie - niezbędna podczas rekrutacji

Dogłębny research na temat pracodawcy nie tylko pomoże Ci upewnić się, czy Twoje cele są zbieżne z celami przedsiębiorstwa, ale również ułatwi przygotowanie do rekrutacji. Podczas spotkania z rekruterem możesz usłyszeć pytanie dotyczące przedsiębiorstwa, z którym planujesz związać zawodową przyszłość. Ważne, żebyś potrafił na nie odpowiedzieć. Fakt, że posiadasz wiedzę na temat firmy, będzie świadczyć o Twoim zaangażowaniu.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Gdzie szukać informacji?

Dane najlepiej czerpać z wiarygodnych źródeł, takich jak np.:

  • Strona internetowa firmy

Na początek dobrze jest sprawdzić, jakie informacje podaje pracodawca. Otwierając odpowiednią zakładkę na stronie firmowej („o firmie”, „o nas”, „kariera” itp.), dowiesz się, jak długo istnieje przedsiębiorstwo, czym się zajmuje, w jakich obszarach działa i jakie możliwości rozwoju oferuje. Być może trafisz na ciekawostki, które wydadzą Ci się interesujące i utwierdzą Cię w podjętej decyzji.  

Aktualne oferty pracy znajdziesz TUTAJ 

  • Baza pracodawców Pracuj.pl

Możesz skorzystać także z informacji zamieszczonych w profilach pracodawców Pracuj.pl: https://pracodawcy.pracuj.pl. Przeglądając stronę, dowiesz się nie tylko, czym zajmuje się konkretna firma, ale również ile aktualnych ofert znajduje się w serwisie. Czasami do opisu dołączane są także informacyjne materiały multimedialne.

  • Media branżowe

Dane na temat firm pojawiają się w prasie branżowej. Jeśli interesują Cię nowinki ze świata PR-u, produkcji lub sprzedaży (w zależności od tego, w jakim obszarze działasz), dobrze jest na bieżąco przeglądać czasopisma liczące się w branży. Możesz tam trafić np. na ciekawy wywiad z potencjalnym pracodawcą.  

  • Artykuły online i wypowiedzi ekspertów

Z rzetelnych artykułów możesz dowiedzieć się np. o sukcesie przedsiębiorstwa, otwarciu kolejnej filii lub kierunku rozwoju. Lektura tekstów napisanych przez ekspertów branżowych może dostarczyć Ci informacji na temat realizowanych projektów, metod pracy, narzędzi czy kultury organizacyjnej, atmosfery w zespole itp.  

  • Rozmowa z pracownikami

Oczekiwania pracodawcy warto poznawać również w ramach różnych wydarzeń i spotkań. Dni otwarte lub warsztaty organizowane przez firmę – to przykładowe okazje do rozmowy. Ważne, by nie było to jedyne źródło informacji.

O profesjonalizmie pracodawcy może świadczyć także treść ogłoszenia - obecność kluczowych informacji dotyczących np. zakresu obowiązków, oczekiwań wobec kandydata, oferowanych warunków zatrudnienia itp.

Ważne sygnały – jak rozpoznać rzetelnego pracodawcę

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł