Porady Kariera i rozwój Jak czytać ogłoszenia o pracę?
07.03.2018  | 4 min czytania

Jak czytać ogłoszenia o pracę?

07.03.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(3)

Podczas poszukiwań pracy, wielu kandydatów dochodzi do wniosku, że wszystkie ogłoszenia o pracę są tak naprawdę takie same. Składa się ono z opisu stanowiska, wymagań wobec kandydata i elementów, które swoim pracownikom oferuje pracodawca. Czytając je uważnie i szczegółowo analizując jego wszystkie elementy możesz o danej ofercie dowiedzieć się więcej niż inni kandydaci.

Lektura ogłoszeń o pracę uczy „czytania między wierszami”. Dzięki temu z jednej strony możesz lepiej dostosować swoją aplikację do oczekiwań pracodawcy, a z drugiej zawczasu przygotować zestaw pytań, które warto zadać rekruterowi podczas rozmowy telefonicznej lub spotkania.

Oto kilka popularnych określeń, które często można spotkać w ogłoszeniach o pracę. Co naprawdę oznaczają i jak najlepiej na nie odpowiedzieć w swojej aplikacji?

Myślenie „out of the box”

Pracodawca bez wątpienia poszukuje kandydata, który potrafi myśleć nietuzinkowo, a na swoim koncie ma prowadzenie czy wdrażanie innowacyjnych, nietypowych projektów. Dlatego zamiast pisać w CV, że charakteryzuje Cię myślenie kreatywne, po prostu wskaż projekty, które same tego dowodzą.

Umiejętność pracy pod presją czasu

Może oznaczać wiele zadań, które pracownik powinien realizować równolegle. Jeśli taka wielozadaniowość to dla Ciebie bułka z masłem, pokaż w CV jak, mimo goniących terminów z sukcesami finalizowałeś dotychczasowe projekty.

Umiejętności interpersonalne

W tak miękkim obszarze, jakim są kompetencje interpersonalne warto postawić na twarde dowody. Jeśli kierujesz zespołem, który jest wyjątkowo zaangażowany pochwal się szacunkowymi wynikami badań zaangażowania. Twoi współpracownicy cenią Cię za komunikatywność – napisz to w CV.

Silna orientacja na cel

Swoją koncentrację na postawionym celu najlepiej uargumentować w CV konkretami. Nie bój się pokazywać w życiorysie szacunkowych celów stawianych w poprzednich czy aktualnym miejscu pracy oraz osiąganych przez Ciebie rezultatów.

Umiejętność adaptacji do zmieniających się okoliczności

Jeśli w ogłoszeniu o pracę znajdziesz takie sformułowanie, możesz być pewny że w tej firmie dużo się dzieje. Odpowiadając na tą ofertę warto podkreślić w CV projekty, które wiązały się z wprowadzaniem czy zarządzaniem zmianą w firmie. Dla rekrutera na pewno będzie to wartość dodana.

[link link="https://porady.pracuj.pl/aktualne-zasady-tworzenia-cv/"] Aktualne zasady tworzenia CV >>>[/link]

Pamiętaj, personalizacja CV to klucz do sukcesu rekrutacyjnego. Wzorcowy życiorys, powinien być sprofilowany oraz dostosowany do oczekiwań pracodawcy zawartych w ogłoszeniu. W takim dokumencie bardzo ważne jest, aby dokonywać ścisłej selekcji w prezentowaniu doświadczenia. Decydujące będzie więc opisanie tylko tej jego części, która łączy się z ofertą pracy.

Oceń artykuł