Porady Kariera i rozwój Pokolenie Z – czego oczekuje na rynku pracy?
15.03.2023  | 5 min czytania

Pokolenie Z – czego oczekuje na rynku pracy?

15.03.2023  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3)

Pokolenie Z to osoby, które mają 18-24 lata. W pracy liczą się dla nich przede wszystkim wynagrodzenie, możliwości rozwoju i kultura doceniania, a kariera zawodowa stanowi jeden z kluczowych aspektów życia. Z badań wynika jednak, że spora grupa tejże generacji nie do końca jest zadowolona z pracy, jaką na co dzień wykonuje. Z pewnością to jeden z głównych impulsów powodujących częstą zmianę zatrudnienia. Należysz do pokolenia Z i masz podobne rozterki? Weź udział w Targach Pracy JOBICON i wskocz na wyższy poziom zawodowych doświadczeń. Sprawdź też, jak szybko znaleźć nowego pracodawcę i rozwinąć swój potencjał.

Co znajdziesz w artykule?

• Pokolenie Z: charakterystyka grupy – co warto o niej wiedzieć?
• Pokolenie Z na rynku pracy – jakie oczekiwania mają młodzi pracownicy?
• Pokolenie Z w pracy – co o tej generacji mówią wyniki badania Pracuj.pl?
• Wskazówki dla pokolenia Z – jak i gdzie szukać pracy?

| Awans czy podwyżka – co cenią pracownicy z pokolenia X, Y i Z?

Pokolenie Z: charakterystyka grupy – co warto o niej wiedzieć?

Świat pędzi, a warunki życia i rynek pracy stale się zmieniają. W tę rzeczywistość wkraczają przedstawiciele generacji Z – młodzi, dynamiczni, zorientowani na sukces i świetnie przystosowani do intensywnego tempa rozwoju firm. Osoby należące do tej grupy często zalicza się również do pokolenia C (od angielskiego connected, co oznacza „połączeni”), które jest bardzo aktywne w internecie i przyzwyczajone do stałego dostępu do sieci. Przedstawiciele generacji Z cenią sobie atrakcyjne możliwości rozwoju i awansu, samodzielność, a także elastyczność. Są ambitni, dobrze wykształceni i biegli cyfrowo, co przekłada się na ich oczekiwania co do rynku pracy.

| Zachowania, których nauczy Cię pokolenie Z

Pokolenie Z na rynku pracy – jakie oczekiwania mają młodzi pracownicy?

Początek kariery zawodowej, który dla pokolenia Z przypada zwykle około 18-24 roku życia, to czas precyzowania celów i zdobywania pierwszych doświadczeń, jednak przedstawiciele tej grupy mają konkretne oczekiwania wobec środowiska zawodowego i znają swoje potrzeby. Z jednej strony są nastawieni na szybką i dynamiczną karierę, chcą pracować w komfortowych warunkach i czerpać wiedzę od doświadczonych pracowników, zaś z drugiej bardzo ważnym czynnikiem dla tej grupy jest work-life balance.

Pokolenie Z ceni sobie benefity, które pomagają im spełniać się w życiu prywatnym. Chcą mieć czas na swoje pasje, realizowanie marzeń czy spędzanie czasu ze znajomymi i rodziną po pracy. Osoby urodzone po 1995 roku zapoczątkowały nawet quiet quitting, czyli „ciche odchodzenie” od utartych firmowych schematów, które były sensem życia dla ich rodziców i dziadków.

Młodzi zwracają też uwagę na to, czy firma, do której aplikują, jest społecznie odpowiedzialna, wspiera nowe talenty, wyrównuje szanse na rynku pracy i pomaga rozwijać nowe umiejętności.  Kwestie związane z ekologią, wartościami prospołecznymi i różnorodnością firmową są dla nich ważnymi kryteriami, które rozpatrują na etapie szukania pracy.

Zetki cenią sobie dobrą atmosferę między współpracownikami, doskonałą lokalizację i szybki dojazd do pracy. Są asertywni i potrafią stawiać granice, co nieraz pokazują już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zdecydowanie bardziej wolą rozliczać się z efektu niż z godzin spędzonych przed komputerem. Oprócz tego oczekują otwartości i szybkiej informacji zwrotnej od przełożonych. W relacjach stawiają na szczerość i autentyczność.

| 7 kwestii zawodowych ważnych dla przedstawicieli pokoleń X, Y, Z

Pokolenie Z w pracy – co o tej generacji mówią wyniki badania Pracuj.pl?

Z badania Pracuj.pl „Praca w czasach zmian”, które zostało przeprowadzone wśród 2110 Polaków, wynika, że 40% osób w wieku 18-24 lata deklaruje znużenie bieżącymi zadaniami w aktualnym miejscu zatrudnienia. W badaniu jedynie 56% respondentów ze wspomnianej generacji przyznało, że lubi swoje obowiązki zawodowe.

Badanie Pracuj.pl – pokolenie Z a satysfakcja z pracy

Ze wspomnianego badania wynika, że pokolenie Z chętnie zmienia pracę na nową i wciąż poszukuje kolejnych alternatyw. Aż 46% przedstawicieli generacji Z aktywnie rozgląda się za możliwością znalezienia nowego miejsca zatrudnienia, a 92% reprezentantów tejże grupy deklaruje, że jeśli pojawiłaby się taka opcja w ciągu kilku najbliższych miesięcy, na pewno ją rozważy. Wszystko to w nadziei, że być może tym razem trafią do firmy, która sprosta ich oczekiwaniom i zaoferuje godziwe wynagrodzenie.

Badanie Pracuj.pl: generacja Z aktywnie szukająca nowego miejsca zatrudnienia

Aby uniknąć rozczarowań już na starcie kariery zawodowej, bardzo ważne jest, aby znaleźć takiego pracodawcę, który będzie oferował ciekawy model pracy i możliwości rozwoju dla młodych osób. Gdzie zatem szukać zatrudnienia i jak przyspieszyć proces rekrutacji?

| Jak zarządzać różnymi pokoleniami w zespole? Poznaj sprawdzone zasady

Wskazówki dla pokolenia Z – jak i gdzie szukać pracy?

Należysz do pokolenia Z i chcesz nadać pęd swojej karierze zawodowej? Jeżeli czujesz niezadowolenie i znużenie w aktualnej pracy, poszukaj czegoś nowego. Aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, skorzystaj z intuicyjnych funkcjonalności w portalu Pracuj.pl i zaoszczędź cenny czas podczas rekrutacji. Pomogą Ci w tym m.in. nowoczesne metody szukania pracy. Dzięki funkcji one-click-apply szybko i sprawnie odpowiesz na atrakcyjne oferty. Do dyspozycji masz także multiaplikowanie polegające na tym, że system, który już zna Twoje rekrutacyjne preferencje, podpowiada pięć kolejnych ofert. Jeżeli Cię zainteresują, możesz odpowiedzieć na nie jednym kliknięciem albo zmodyfikować sugerowaną listę i przesłać aplikację do wybranych firm.

Warto też wspomnieć o jeszcze jednej opcji. Mowa o Targach Pracy JOBICON organizowanych dla studentów, absolwentów i młodych specjalistów z różnych branż zawodowych, którzy chcą połączyć poszukiwanie pracy z rozwojem osobistym. W 2023 roku nareszcie wróciliśmy do offline’u. Za nami wydarzenie w Warszawie. Jeżeli nie udało Ci się w nim uczestniczyć, nic straconego! Jeszcze w tym miesiącu – a dokładnie 23 marca – możesz spotkać się z potencjalnymi pracodawcami w Krakowie!

Na targach czekają na Ciebie m.in. darmowe konsultacje CV, merytoryczne i inspirujące wykłady, a także symulacje rozmów rekrutacyjnych. Dzięki wydarzeniu nie tylko zapoznasz się z ofertami pracy, ale też wysłuchasz motywujących wystąpień pracodawców czy ekspertów z interesującej Cię branży, zatem… do zobaczenia!

| Czy z targów pracy możesz wynieść coś więcej niż gadżety?

Oceń artykuł