Porady Kariera i rozwój Jak być szczęśliwym dorosłym?
04.11.2022  | 5 min czytania

Jak być szczęśliwym dorosłym?

04.11.2022  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(2.33)

Co to jest szczęście i co pomaga je osiągnąć? Jak we współczesnym świecie być zadowolonym z siebie? Czy rzeczywiście – zgodnie z popularnym powiedzeniem – szczęściu trzeba czasami dopomóc? Znajdź odpowiedzi na te pytania w naszym artykule i przeczytaj, w jaki sposób osiągnąć poczucie spełnienia i satysfakcji z tego, co robisz na co dzień. Odkryj też swój własny sposób na to, aby czerpać radość z życia.

Co znajdziesz w artykule?

• Czym jest szczęście?
• Co daje szczęście i gdzie go szukać na co dzień?
• Jak być szczęśliwym w życiu prywatnym i zawodowym?

| Co robić po robocie? Zainspiruj się kampanią Pracuj.pl!

Czym jest szczęście?

Zastanawiasz się czasami, czym jest szczęście i jak je zdefiniować w odniesieniu do tego, co Cię spotyka? Nad tym zagadnieniem pochylali się zarówno filozofowie, jak i współcześni naukowcy. Dla Arystotelesa szczęście można było osiągnąć przez pielęgnowanie w sobie cnót. Epikur uważał, że pochodzi ono od świata duchowego, zaś Nietzsche podkreślał, że bycie szczęśliwym to niezwykle ulotne i bardzo krótkotrwałe uczucie.

Na podstawie licznych obserwacji powstała również tzw. psychologia pozytywna, czyli nurt, który przekonuje do tego, że warto dbać o własne szczęście i pielęgnować to, co daje nam radość. Udowodniono nawet, że jeśli czujesz się osobą szczęśliwą i masz świadomość tego, że Twoje życie jest wartościowe, możesz dzięki temu znacznie lepiej radzić sobie ze stresem, pracować o wiele produktywniej, lepiej spełniać się w swoich rolach społecznych, a nawet dłużej żyć!

Co daje szczęście i gdzie go szukać na co dzień?

Każdy człowiek może przedstawić swoją własną definicję szczęścia, które wynika z jego charakteru, doświadczeń oraz przeżytych emocji. Jest to bowiem bardzo indywidualne odczucie. Dla jednego szczęściem będzie powodzenie w pracy, biznesie i sprzyjająca passa, a dla drugiego to, że cieszy się zdrowiem, ma przy sobie kochające osoby i może dzielić z nimi te lepsze i gorsze chwile.

Niektórzy uważają, że aby osiągnąć pełnię szczęścia, trzeba żyć w zgodzie z samym sobą, umieć nawiązywać wartościowe relacje z innymi i być wdzięcznym za to, co zsyła nam los. Z całą pewnością, aby móc zdefiniować to zagadnienie na własny sposób, warto spróbować szczerze odpowiedzieć sobie na jedno pytanie: „czym jest dla mnie szczęście?”, a następnie zacząć dążyć do tego, co daje nam radość. Szczęście można bowiem znaleźć w drobnych gestach czy momentach. Aby je uchwycić, czasami wystarczy tylko dobrze się rozejrzeć.

| Magiczne miejsca w Polsce idealne na krótki wyjazd – odpocznij po robocie!

Jak być szczęśliwym w życiu prywatnym i zawodowym?

Poczucie szczęścia zależy w dużym stopniu od nas samych. Jest kilka podstawowych obszarów, nad którymi możesz zacząć pracować, aby w Twoim życiu było więcej radości i powodów do dumy. Choć niektóre wytyczne wydają się prozaiczne i niekiedy nawet błahe, dookoła nas wciąż są tacy, którzy na co dzień zapominają o nich i przez to są wciąż niezadowoleni z siebie, swojej pracy i życia prywatnego. Zatem od czego zacząć swój indywidualny program naprawczy, aby poczuć się spełnionym i szczęśliwym?

Poczucie szczęścia zależy w dużym stopniu od nas samych. Jest kilka podstawowych obszarów, nad którymi możesz zacząć pracować, aby w Twoim życiu było więcej radości i powodów do dumy. Choć niektóre wytyczne wydają się prozaiczne i niekiedy nawet błahe, dookoła nas wciąż są tacy, którzy na co dzień zapominają o nich i przez to są wciąż niezadowoleni z siebie, swojej pracy i życia prywatnego. Zatem od czego zacząć swój indywidualny program naprawczy, aby poczuć się spełnionym i szczęśliwym?

  • Rób to, co lubisz, i żyj w zgodzie ze sobą

Aby być szczęśliwym dorosłym, podążaj własną ścieżką i zacznij robić to, co sprawia Ci przyjemność. Jeśli np. czujesz wypalenie zawodowe albo męczysz się na kierunku studiów, który okazał się nie do końca dla Ciebie, tracisz na to o wiele więcej energii niż przy wykonywaniu czynności, które lubisz. Taka sytuacja zwiększa w Tobie poziom stresu, który demoluje zdrowie. Być może sygnały, które daje organizm (np. zmęczenie, zniechęcenie czy spadki nastroju), powinny skłonić Cię do zmian w życiu, które nie tylko wyjdą na dobre, ale przede wszystkim sprawią, że będziesz szczęśliwym człowiekiem.

Z drugiej strony spróbuj odnaleźć w sobie ukryty potencjał i zacznij rozwijać swoje talenty. Postaw też na rozwój osobisty. Jeśli będziesz robić coś, co sprawia radość i jest dla Ciebie pasją, na pewno poczujesz się szczęśliwszą osobą, która realizuje swoje marzenia i idzie w wyznaczonym kierunku po kolejne doświadczenia i sukcesy. W życiu bowiem dobrze wiedzieć, do czego się dąży. A gdy już osiągnie się ten cel, człowiek czuje się spełniony, zadowolony z siebie i… szczęśliwy!

Jednocześnie warto pamiętać, że Twoje zainteresowania nie muszą być związane z obszarem zawodowym czy zajmowanym stanowiskiem, by dawały Ci radość i szczęście. Swoje talenty i hobby możesz rozwijać w wolnym czasie, po pracy, która - mimo że nie jest tożsama z pasją - daje Ci np. stabilne źródło dochodu czy możliwość zachowania równowagi między sferą zawodową a życiem rodzinnym, co również składa się na poczucie szczęścia.

  • Zadbaj o relacje z innymi

W zadowoleniu z życia i poczuciu szczęścia bardzo ważne jest to, jakimi ludźmi się otaczamy. Ma to znaczenie nie tylko w gronie domowników i przyjaciół, ale także współpracowników. Ci, z którymi mamy do czynienia na co dzień, mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, dlatego dbanie o dobre relacje z innymi to najlepsza metoda, aby przestać czuć się osobą samotną, niezrozumianą albo nieszczęśliwą.

Pamiętaj też, że nie wszystkie znajomości muszą wpływać na nas pozytywnie. Jeżeli odkryjesz, że przebywanie z kimś odbiera Ci chęć do działania albo wysysa z Ciebie całą energię, ogranicz takie kontakty. A gdy sytuacja tego wymaga, bądź osobą asertywną i wyznaczaj granice, których inni nie powinni przekraczać.

  • Bądź osobą zadowoloną z siebie

Niezwykle istotne jest też to, aby w pełni zaakceptować siebie i wzmacniać odporność psychiczną. Życie ma swoje blaski i cienie, dlatego nie zrażaj się, jeśli coś pójdzie nie po Twojej myśli. Postaraj się zaakceptować, że niepowodzenia czy przeciwności losu są częścią życia i czasami każdemu przytrafiają się gorsze chwile.

Stawiaj sobie realne wymagania, które wiesz, że jesteś w stanie spełnić. A jeśli Ci się to nie uda, rozłóż dany problem na czynniki pierwsze. Sprawdź, co nie zadziałało, pomyśl, jak naprawić ewentualny błąd i staraj się nie popełniać go w przyszłości. Być może takie podejście do życia sprawi, że szybciej rozwiążesz trapiące Cię problemy i w końcu uśmiechnie się do Ciebie szczęście, któremu czasami trzeba dopomóc. Dążąc do większych celów, nie trać z oczu drobnych rzeczy i mniejszych sukcesów – doceniaj je i bądź z nich dumny. Pielęgnuj w sobie wdzięczność – to Twoja moc, która ma ogromny wpływ na samopoczucie i sposób postrzegania rzeczywistości.

  • Znajdź złoty środek między obowiązkami a zwykłym życiem

Bycie szczęśliwym to zachowanie równowagi między pracą i obowiązkami zawodowymi, a wolnym czasem, który możesz poświęcić wyłącznie sobie. Szczęście mogą dać Ci drobne przyjemności, np. aktywność fizyczna, podróże, rozrywka czy nawet dobre jedzenie. Po przysłowiowej robocie dobrze się zrelaksuj i wybierz dla siebie coś, co sprawi Ci frajdę. Może to być np. sport, który w trakcie treningu wyzwoli w Twoim ciele endorfiny szczęścia. A może wolisz eksplorować świat, poznawać nowe miejsca i obyczaje? Być może planowanie podróży, a potem przeżywanie niezapomnianych chwil da Ci największą satysfakcję.

Oczywiście doskonale rozumiemy, że czasami każdy potrzebuje odpocząć i wyciszyć się po ciężkim dniu w pracy. Aby zachować work-life balance, może właśnie wtedy zamów pyszne jedzenie do domu albo pójdź z bliskimi czy przyjaciółmi do ulubionej restauracji i umil sobie wieczór np. dobrym filmem. Celebruj nawet najmniejsze okazje, ciesz się z każdej chwili i poczuj, że żyjesz szczęśliwie!

| Co uwielbiasz robić i robisz to dobrze? Rób tego więcej!

 

Oceń artykuł