Porady Kariera i rozwój Ile godzin przeznaczyć na szukanie pracy, żeby ją znaleźć?
17.09.2018  | 4 min czytania

Ile godzin przeznaczyć na szukanie pracy, żeby ją znaleźć?

17.09.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)
  • Systematyczność ma duże znaczenie
  • Co najmniej 2 godziny tygodniowo warto wygospodarować na przeglądanie ofert
  • Sprecyzuj swoje cele i oczekiwania

Szukanie pracy to też praca. Choć zdarza się, że propozycja pojawia się nieoczekiwanie, jakby spadła nam z nieba, to zwykle trzeba poświęcić czas i energię na jej znalezienie. Poszukiwania to nie tylko przeglądanie ofert, ale również aktualizowanie CV, tworzenie portfolio oraz przygotowywanie się do spotkań rekrutacyjnych.

Skuteczność poszukiwań w dużym stopniu zależy od naszego zaangażowania i jasno sprecyzowanych planów. Można godzinami przeglądać oferty i wysyłać hurtowo CV na przypadkowo wybrane ogłoszenia, a efekt nie będzie zadowalający. Zaledwie jedno czy dwa CV wysłane w ciągu miesiąca, brak systematyczności, odkładanie na później przygotowań do rekrutacji – to strategia, która też nie wpływa pozytywnie na efektywność. W poszukiwaniach ważna jest regularność, określenie celów zawodowych, poznawanie branży i zdobywanie informacji o pracodawcach.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Co ułatwia poszukiwania?

Jeśli jesteś zadowolony ze swojego miejsca zatrudnienia i lubisz swoją pracę, to naturalne, że poszukiwania nie będą bardzo intensywne. Jeżeli jednak zależy Ci na zmianie firmy albo pozostajesz bez zatrudnienia, warto włożyć duży wysiłek i przyjąć aktywną postawę.   

  • Określ swoje oczekiwania

Atmosfera, atrakcyjne wynagrodzenie, elastyczny czas pracy, a może dofinansowanie szkoleń i kursów? Zastanów się, co najbardziej motywuje Cię do działania i jak wyobrażasz sobie swój dalszy rozwój. Trudno znaleźć pracę marzeń, jeśli nie wiesz, na czym Ci zależy. Im dokładniej określisz swoje cele, tym łatwiej będzie Ci je osiągać. Dzięki temu unikniesz udziału w rekrutacjach na stanowiska, które nie mają związku z Twoimi planami zawodowymi.

Benefity - czyli co motywuje pracowników?

  • Oceń swój potencjał

Jesteś dobrym fachowcem, ale masz trudności w organizowaniu czasu pracy? A może nieźle odnajdujesz się w zagadnieniach branżowych, ale Twoją największą słabością jest nieznajomość języków obcych? Ważne, byś miał świadomość swoich mocnych i słabych stron. Dzięki temu będziesz mógł pracować nad sobą i zwiększysz swoje szanse na znalezienie idealnego miejsca zatrudnienia. Sama świadomość jednak nie wystarczy – trzeba działać i realizować cele.  

  • Znajdź dużą bazę ogłoszeń

O powodzeniu decyduje również dostęp do atrakcyjnych ofert i rzetelnych pracodawców. Otrzymasz go, korzystając z portalu Pracuj.pl. Użytkownicy serwisu mogą nie tylko analizować oferty pracy, ale również przeglądać profile pracodawców i dowiadywać się, czym się zajmuje i co oferuje dana firma. Taka wiedza pomaga również przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.  

  • Filtruj oferty

Jeśli pobierzesz aplikację mobilną Pracuj.pl i określisz swoje preferencje zawodowe, będziesz otrzymywać powiadomienia o pojawieniu się ofert dostosowanych do Twoich oczekiwań. Dzięki temu będziesz na bieżąco z interesującymi Cię ogłoszeniami. Zyskasz również motywację, by odpowiadać każdego dnia albo np. kilka razy w tygodniu.

Serwis z ogłoszeniami o pracę – 7 porad, jak szukać ogłoszeń

Nie tylko czas ma znaczenie

Dobrze jest wygospodarować czas na poszczególne czynności związane z poszukiwaniem pracy. Jeśli czujesz, że masz go zbyt mało, skorzystaj z urlopu. Dzięki temu dobrze przygotujesz się do rekrutacji, nie zaniedbując przy tym obowiązków służbowych. Ile czasu trzeba poświęcić, by znaleźć wymarzone miejsce zatrudnienia?

Zdaniem Iwony Walczak, pracownicy działu HR, odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Na nasze powodzenie wpływa wiele czynników: kwalifikacje,  zaangażowanie i wreszcie: branża  – mówi specjalistka ds. rekrutacji.  Nauczyciel biologii dłużej stara się o pracę niż np. informatyk. Wynika to stąd, że liczba wolnych etatów w szkołach jest znacznie mniejsza niż zapotrzebowanie na fachowców w IT

Iwona Walczak dodaje również, że ogromne znaczenie ma systematyczność. Ważne, by szukać codziennie. Efekty zależą też od jakości działań. Jeśli wykazujesz się niedbałością, np. tworząc dokumenty rekrutacyjne, nie wystawiasz sobie najlepszego świadectwa. Konstancja Zyzik, ekspert Pracuj.pl, również zwraca uwagę na regularność. Jej zdaniem warto przeglądać oferty pracy co najmniej przez dwie lub trzy godziny tygodniowo

Ile CV wysyłać, aby znaleźć pracę?

Wysyłanie dokumentów aplikacyjnych to nie wszystko. Pamiętaj, by zdobywać potrzebne umiejętności, aktualizować wiedzę, szlifować znajomość języków obcych. Czekając na odpowiedzi od rekruterów, zadbaj o swój rozwój.

Szukasz pracy? Spróbuj na Pracuj.pl.

Oceń artykuł