Porady Kariera i rozwój Ile czasu może zająć poszukiwanie nowej pracy?
18.07.2019  | 5 min czytania

Ile czasu może zająć poszukiwanie nowej pracy?

18.07.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(2)

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak długo polscy pracownicy szukają zatrudnienia
  2. Jak wygląda proces rekrutacyjny
  3. Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy

Sytuacja na rynku pracy, wewnętrzne procedury firm, zaangażowanie i przygotowanie zawodowe kandydata – to przykładowe czynniki decydujące o czasie trwania poszukiwań zatrudnienia. Czasami cały proces obejmuje jeden miesiąc, a czasami pół roku. Warto uzbroić się w cierpliwość i efektywnie wykorzystać czas oczekiwania na rezultaty.  

Jak wygląda rekrutacja?

Rekrutacja jest procesem, czasami wieloetapowym. Analiza zgłoszeń i dokumentów rekrutacyjnych to zaledwie preludium, po którym nadchodzi czas kolejnych wyzwań. Po wstępnej selekcji aplikacji następują nowe aktywności, np. rozmowa kwalifikacyjna. W trakcie spotkania z rekruterem kandydat nie tylko odpowiada na pytania, ale również przystępuje do testów i zadań, takich jak symulacje, dyskusje czy case study. Osoby, które dobrze radzą sobie z wyzwaniami, przechodzą do kolejnych etapów, a te najlepiej dopasowane do pracy na wybranym stanowisku finalnie otrzymują propozycję zatrudnienia. Aby dowiedzieć się, z ilu części składa się proces rekrutacyjny, możemy poruszyć tę kwestię w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Dzięki temu będziemy mogli nie tylko lepiej się przygotować, ale również zastanowić się nad tym, czy możemy pozwolić sobie na dłuższe oczekiwanie na rezultaty naszych starań.      

Aplikacja wysłana – i co dalej?

Poszukiwanie pracy to często długotrwały proces

2,5 miesiąca – tyle w 2018 r. zajmowało polskim pracownikom znalezienie pracy. Tak wynika z badania Monitor Rynku Pracy, realizowanego przez Randstad. 2-3 lata wcześniej średni czas poszukiwań wynosił 3,5 miesiąca. Skrócenie całego procesu wynika m.in. z rosnącego zapotrzebowania na pracowników. Bankowość i finanse (10%), handel/sprzedaż B2C (10%), produkcja FMCG (9%), handel/sprzedaż B2B (9%) oraz IT (9%) – to branże, które w pierwszym kwartale 2019 r. rekrutowały najczęściej. Tak wynika z raportu Pracuj.pl „Rynek Pracy Specjalistów Q1 2019”.  

Choć 2,5 miesiąca można postrzegać jako stosunkowo krótki czas, pozostawanie bez zatrudnienia przez taki okres bywa problematyczne. Warto również mieć świadomość, że jest to uśredniona wartość, co może oznaczać, że są osoby, które znajdują pracę np. w ciągu tygodnia oraz takie, które kontynuują poszukiwania przez rok. Zbyt długi okres oczekiwania na efekty obniża motywację i odbiera nadzieję na postępy.

Sprawdź podcast: Rynek kandydata i nowe technologie w HR – Kasia Gandor i Paweł Moszyński

Efektywnie wykorzystaj czas poszukiwań

Fakt, że uczestniczymy w rekrutacji w firmie X, nie musi powstrzymywać nas przed składaniem kolejnych aplikacji. Ważne, abyśmy wybierali oferty adekwatne do naszych kwalifikacji i oczekiwań. O sukcesie decyduje przede wszystkim przygotowanie zawodowe, dlatego warto stale podnosić kwalifikacje. Aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy:

  • regularnie przeglądajmy ogłoszenia,
  • uzupełniajmy i aktualizujmy dokumenty rekrutacyjne,
  • odpowiadajmy na oferty, które wydają nam się atrakcyjne,
  • uczestniczmy w szkoleniach oraz korzystajmy z innych form doskonalenia zawodowego;
  • odwiedzajmy targi pracy, uczestniczmy w konferencjach branżowych oraz innych wydarzeniach, podczas których możemy poznawać ciekawych ludzi i rynek pracy;
  • monitorujmy sytuację panującą na rynku pracy i dostosowujmy się do realiów (czasami zmiana zawodu lub przeprowadzka do innego miasta lub regionu mogą okazać się skutecznymi rozwiązaniami);
  • szlifujmy znajomość języków obcych.

Ile godzin przeznaczyć na szukanie pracy, żeby ją znaleźć?

Szukanie nowej pracy może trwać długo, dlatego warto wykazywać się systematycznością i przygotowywać się do rekrutacji, w których uczestniczymy.  

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
Oceń artykuł