Porady Kariera i rozwój Hostessa – wymagania, obowiązki, zarobki
15.05.2019  | 5 min czytania

Hostessa – wymagania, obowiązki, zarobki

15.05.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Hostessa realizuje działania promocyjne dla firmy, która ją zatrudnia. Może wykonywać swoje obowiązki m.in. w centrum handlowym oraz w trakcie różnego rodzaju bankietów. Powinna wyróżniać się przede wszystkim życzliwością, umiejętnością nawiązywania kontaktów, a także wysoką kulturą osobistą. Nie bez znaczenia jest również wytrzymałość fizyczna.

Obowiązki hostessy

Hostessa jest odpowiedzialna za promowanie danej firmy lub oferowanego przez nią produktu. Najczęściej pracuje w dużych marketach, centrach handlowych, podczas wystaw i targów, a także w hotelach czy restauracjach. Do jej najważniejszych obowiązków – w zależności od konkretnego zlecenia oraz miejsca wykonywania pracy - może należeć:

  • prezentowanie produktów i zachęcanie klientów do testowania,
  • witanie i oprowadzanie gości (np. podczas spotkań biznesowych),
  • udzielanie podstawowych informacji osobom uczestniczącym w wystawach oraz targach,
  • rozdawanie materiałów promujących daną firmę albo produkt,
  • dbanie o przyjemną atmosferę podczas spotkania czy wydarzenia.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby pracować jako hostessa?

Duże znaczenie mają umiejętności interpersonalne. Należy wyróżniać się:

 • Życzliwością i wysoką kulturą osobistą

Hostessa ma bardzo duży wpływ na wizerunek firmy lub produktu, który prezentuje. Powinna być uprzejma i kulturalna - ze względu na ciągły kontakt z klientami sklepu albo uczestnikami spotkania. Niezbędna jest także znajomość zasad dobrego wychowania. Hostessa powinna być odbierana przez swoich rozmówców jako osoba pozytywna, pogodna oraz życzliwa.

 • Komunikatywnością

Opowiadanie o produktach i udzielanie niezbędnych informacji wymaga od hostessy komunikatywności. W jej pracy ważna jest również umiejętność uważnego słuchania - dzięki temu można udzielać odpowiedzi na wszystkie pytania nurtujące rozmówców.

5 sposobów na rozwijanie komunikatywności

 • Sprawnością fizyczną

Praca hostessy wiąże się zazwyczaj z wielogodzinnym staniem lub chodzeniem. Z tego względu istotna jest wytrzymałość i sprawność fizyczna. Podczas eleganckich bankietów konieczne może być noszenie butów na wysokim obcasie, co bywa uciążliwe i męczące.

 • Znajomością języków obcych

Umiejętność porozumiewania się w językach obcych jest przydatna szczególnie podczas spotkań biznesowych oraz konferencji. Jeśli biorą w nich udział obcokrajowcy, hostessa nie powinna mieć problemów z nawiązaniem kontaktu oraz udzielaniem wszystkich niezbędnych informacji.

 • Eleganckim wyglądem

W pracy hostessy dużą rolę odgrywa też schludny, zadbany wygląd.

Ile zarabia hostessa?

Na wysokość wynagrodzenia otrzymywanego przez hostessę ma wpływ wiele czynników. Należą do nich m.in. warunki pracy oraz rodzaj wykonywanych obowiązków. Zazwyczaj jest to praca o charakterze nieregularnym, np. tylko w weekendy lub w godzinach wieczornych.  

7 prac dla osób po maturze i w trakcie studiów

  

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł