Porady Kariera i rozwój Trendy w pracy biurowej
26.09.2019  | 5 min czytania

Trendy w pracy biurowej

26.09.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(1)

Pracownicy biurowi pozytywnie wypowiadają się na temat przestrzeni typu open space, ale nie odnoszą się równie entuzjastycznie do hot-desków. Są jednak otwarci na realizację zadań zdalnie. Ta tendencja okazuje się szczególnie wyraźna wśród osób do 40. roku życia. Przed przyjęciem oferty zatrudnienia warto dokładnie rozważyć argumenty „za” i „przeciw” rozwiązaniom występującym w poszczególnych firmach i kulturach organizacyjnych.    

Dzisiaj tu, jutro tam, czyli o hot deskach w biurze

Sytuacja, w której pracownik może wybierać, czy wykonuje zadania zdalnie, czy przychodzi do biura, nie należy obecnie do rzadkości. To sprawia, że zmienia się również przestrzeń biurowa. Zdarza się, że pracownik nie posiada własnego biurka na stałe, ale zajmuje to, które w danej chwili jest wolne. Kiedy zrealizuje zadania, opuszcza miejsce pracy, zabierając wszystkie swoje rzeczy. 

Tzw. „gorące biurka” z jednej strony sprzyjają lepszemu wykorzystaniu przestrzeni, z drugiej strony nie są dobrze postrzegane przez zatrudnionych. Zaledwie 1 na 5 pracowników korzystnie ocenia to rozwiązanie, a ponad 50% ankietowanych uznaje hot-deski za aspekt zniechęcający do podjęcia zatrudnienia w danym miejscu. Tak wynika z raportu Pracuj.pl „Open space i hot-desk – wolność czy problem?”. Niemal jedna czwarta (24%) badanych osób nie dostrzega żadnych zalet hot-desków. Pozytywy najczęściej wymieniane przez pracowników to przede wszystkim:

  • mobilizacja do utrzymywania porządku na biurku (33%),
  • warunki sprzyjające nawiązywaniu kontaktów z większą liczbą ludzi w firmie (30%),
  • możliwość szybkiej zmiany miejsca, kiedy potrzebuje się ciszy lub swobodnego dostępu do innej części biura (30%). 

Pracownicy dostrzegają również wady, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie w firmie. Brak stałego stanowiska pracy powoduje występowanie różnych niedogodności:

  • dyskomfort wywołany brakiem własnego miejsca w biurze (47%),
  • rywalizacja o lepsze miejsce i narastanie konfliktów na tym tle (44%),
  • większe ryzyko gubienia dokumentów i rzeczy (41%). 

Open space pod lupą. Jak chcą pracować Polacy?

Otwarta przestrzeń, w ramach której występuje wiele stanowisk pracy, spotyka się ze zdecydowanie lepszym odbiorem wśród pracowników niż codzienna zamiana biurek. Aż 73% osób uczestniczących w badaniu Pracuj.pl pozytywnie ocenia pracę w ramach open space. Zalety wymieniane przez zatrudnionych to przede wszystkim: 

  • łatwiejsza komunikacja (46%),
  • szybki przepływ informacji (38%),
  • sprawny obieg dokumentów (36%). 

Pracownicy obserwują również wady otwartych przestrzeni biurowych, np. nieustanny hałas (48%), brak prywatności (45%) czy kłopoty z koncentracją (40%). 

Zasady etykiety w open space

Praca idealna? Zdalna!

Możliwość pracy zdalnej, np. raz lub dwa razy w tygodniu, to jeden z istotniejszych benefitów mających wpływ na decyzję o zmianie miejsca zatrudnienia. Tak wynika z raportu Pracuj.pl „Benefity – czyli co motywuje pracowników?”, opublikowanego w styczniu 2018 r. Ten czynnik okazał się istotny dla 40% ankietowanych. Największe znaczenie miał dla osób do 40. roku życia. Możliwość wyboru miejsca, w którym wykonuje się obowiązki służbowe, sprzyja zachowaniu work-life balance, ważnego zwłaszcza dla młodszych pokoleń pracowników.    

Realizowanie zadań w ramach home office nie zawsze jest proste. Wymaga np. wygospodarowania przestrzeni sprzyjającej skupieniu. Niezbędna jest także solidna doza samozaparcia. Kiedy nie jesteśmy otoczeni osobami skoncentrowanymi na pracy, możemy łatwo ulegać rozproszeniom. Z drugiej strony, istnieją pracownicy, którzy działają zdecydowanie efektywniej, kiedy mogą samodzielnie kształtować warunki do pracy. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb. 

Praca zdalna – wady i zalety

Otwarta przestrzeń do pracy, zamiana biurek czy wykonywanie obowiązków w domu lub innym, dowolnym miejscu mają zarówno zalety, jak i wady. To, jak je postrzegamy, zależy przede wszystkim od naszych oczekiwań, zdolności oraz od charakteru obowiązków, jakie wykonujemy. Ważne, żebyśmy stawiali na konkretne rozwiązania nie ze względu na ich popularność, ale własne  potrzeby i odczucia.  

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł