Porady Kariera i rozwój Faworyzowanie jednego działu – jak sobie radzić?
16.01.2019  | 4 min czytania

Faworyzowanie jednego działu – jak sobie radzić?

16.01.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Pracodawca przydziela wybranym pracownikom najatrakcyjniejsze zadania, oferuje dodatkowe premie i możliwości rozwoju, pomijając innych zatrudnionych? Taka postawa działa deprymująco, dlatego warto wykazać się asertywnością i zadbać o swoje potrzeby. Jeśli podobne praktyki są w firmie na porządku dziennym, można rozważyć odejście.   

Równe traktowanie w pracy

Faworyzowanie pracownika lub działu to niedopuszczalne zachowanie, które pogarsza atmosferę i odbiera chęć do pracy. W interesie pracodawcy jest tworzenie optymalnych warunków rozwoju dla wszystkich osób zatrudnionych w firmie. Taka postawa zwiększa poziom satysfakcji i sprzyja efektywności. Wprowadzanie podziałów i rywalizacji to negatywna forma motywacji, która na dłuższą metę obniża wydajność.

Motywacja pozytywna i negatywna co to takiego

Zanim zareagujesz, zastanów się, czy szef rzeczywiście dopuszcza się nierównego traktowania, czy może po prostu nagradza najbardziej zaangażowanych. Domaganie się przywilejów, gdy pracuje się opieszale i bez zapału, nie jest uczciwe – zarówno wobec zatrudniającego, jak i współpracowników, którzy wkładają serce w pracę.  

Co zrobić, gdy szef faworyzuje?

Zdarza się, że problem nierównego traktowania jest oczywisty i przeszkadza osobom, które chcą się rozwijać, ale nie mają odpowiednich możliwości. W takiej sytuacji pomocne mogą okazać się działania i postawy, takie jak:

  • Wspólny front

Zgrany zespół, w którym pracownicy wzajemnie się wspierają, ma większe szanse na wprowadzenie zmian niż osoba, która jako jedyna ma odwagę mówić o nieprawidłowościach. Warto sobie pomagać i mobilizować się, ponieważ dzięki temu można zawalczyć o lepsze warunki pracy i osiągać zadowalające rezultaty.  

  • Rozmowa z pracodawcą

Wprowadzanie podziałów może być domeną np. jednego z dyrektorów. W takiej sytuacji dobrze jest najpierw z nim porozmawiać, a jeśli to nie przyniesie rezultatów, umówić się na spotkanie z osobą, która zajmuje wyższe miejsce w hierarchii służbowej. Ważne, by w trakcie spotkania powoływać się na rzeczowe argumenty i przytaczać konkretne przykłady zachowań świadczących o faworyzowaniu jednego działu.

10 cech dobrego kierownika

  • Pozew do sądu pracy

Zgodnie z przepisami pracodawca nie może dopuszczać się dyskryminacji, np. oferując różne warunki zatrudnienia w przypadku tego samego stanowiska lub ograniczając niektórym osobom dostęp do szkoleń. Zasada równego traktowania wynika z art. 18 kodeksu pracy. W przypadku łamania przepisów można dochodzić swoich roszczeń przed sądem pracy.

  • Zmiana miejsca zatrudnienia

Jeśli firma, w której pracujesz, nie zapewnia godziwych warunków zatrudnienia, dobrze jest rozważyć zmianę. Podjęcie wyzwania i znalezienie nowego miejsca pracy pozwoli Ci rozwinąć skrzydła i będzie sprzyjać wykorzystywaniu pełni możliwości, jakimi dysponujesz.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Jak przeciwdziałać dyskryminacji?

Zastanów się, czy warto trwać w sytuacji zawodowej, która nie przynosi Ci satysfakcji. Nie bój się reagować i pokonuj przeszkody stojące na drodze do celu.  

Oceń artykuł