Dobrze przygotowane CV i właściwie zredagowany list motywacyjny to Twoje być albo nie być podczas poszukiwań nowej pracy. Wbrew pozorom przygotowanie tych dokumentów wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. A dokumenty są niczym innym, jak wizytówką każdego kandydata.
Pobierz przygotowany specjalnie dla Ciebie ebook i dowiedz się, jak napisać dokumenty aplikacyjne, by przykuć uwagę rekrutera
🙂
Czytając poradnik Pracuj.pl „CV i list motywacyjny”, uzyskasz odpowiedzi na pytania:
• Jak powinien wyglądać profesjonalny życiorys?
• Jak stworzyć profil zawodowy?
• Które elementy CV mają kluczowe znaczenie?
• Jak opowiedzieć o swoich zainteresowaniach i hobby?
• Jak powinien wyglądać list motywacyjny?
• Co łączy, a co różni CV i list motywacyjny?
• Jakich błędów unikać podczas przygotowywania dokumentów?
Klucz do sukcesu rekrutacyjnego
CV jest Twoją wizytówką, a list motywacyjny dowodem na zaangażowanie i wysoką motywację. To narzędzia, dzięki którym masz szansę w sposób świadomy i profesjonalny zaprezentować swoje kompetencje, cele zawodowe, doświadczenie i osiągnięcia. Co pomaga budować markę osobistą? Jak przyciągnąć uwagę rekruterów, którzy oprócz Twoich dokumentów przeglądają setki innych życiorysów? Przede wszystkim pokaż, że jesteś szczerze zainteresowany ofertą, a Twoja decyzja o wysłaniu CV była przemyślana. W stworzeniu profesjonalnego i efektywnego życiorysu pomoże Ci bezpłatny Kreator CV Pracuj.pl.
CV, które przykuwa uwagę
Stwórz spersonalizowany dokument, czyli taki, który będzie dopasowany pod kątem konkretnego stanowiska i zgodny z wymaganiami potencjalnego pracodawcy. Przygotowanie takiej treści wymaga analizy i zastanowienia się, które wątki życiorysu uwypuklić, a które pominąć, gdyż nie mają dużego znaczenia w danym procesie rekrutacyjnym. Czym się pochwalić? Jak w zwięzłej formie przedstawić swoje cele zawodowe i podsumować osiągnięcia? Rekruterów zainteresują konkretne informacje, merytoryczne przykłady i precyzyjnie określony poziom kompetencji, np. językowych. Jeśli to możliwe, powołaj się na dane liczbowe, które zobrazują Twoje osiągnięcia i wykorzystywane w praktyce umiejętności.
Jak długie powinno być CV? Sprawdź:
Dowiedz się również, które kompetencje miękkie warto uwzględnić w dokumentach aplikacyjnych:
Jak uzupełnić rubrykę dotyczą szkół, studiów itd.? Przeczytaj artykuł:
Jak opisać wykształcenie w CV?
Jak powinno wyglądać zdjęcie dołączone do życiorysu? Piszemy o tym tutaj:
Twój życiorys wymaga aktualizacji? Sprawdź, jak to zrobić:
A może chcesz, żeby Twoje CV było krótsze? Cenne wskazówki znajdziesz w tekście:
List motywacyjny inny niż wszystkie
List motywacyjny powinien stanowić dopełnienie życiorysu. Nie powtarzaj więc informacji, które przedstawiłeś w CV. W liście jest miejsce na to, by odwołać się do Twoich celów i motywacji. Rekrutera z pewnością zainteresuje, dlaczego chcesz podjąć zatrudnienie w wybranej firmie, ale jeszcze większe znaczenie będzie miało dla niego to, co wniesiesz do zespołu. Udowodnij więc, że posiadasz kompetencje i cechy osobowości, które współgrają z oczekiwaniami pracodawcy.
Zastanawiasz się, jak napisać list, który zrobi dobre wrażenie? Koniecznie zapoznaj się ze wskazówkami na stronie:
Jak napisać list motywacyjny, żeby nie trafił do kosza?
A jeśli szukasz zwrotów, które mogą wzbogacić Twój list, to znajdziesz je tutaj:
10 zwrotów przydatnych w liście motywacyjnym
Postanowiłeś zmienić branżę? Sprawdź, jak napisać list motywacyjny:
Jak napisać list motywacyjny przy zmianie branży w czasach kryzysu?