Porady Kariera i rozwój Dziennikarz sportowy – czy to praca dla Ciebie?
28.06.2022  | 4 min czytania

Dziennikarz sportowy – czy to praca dla Ciebie?

28.06.2022  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Kochasz sport? Nie wyobrażasz sobie życia bez kanału sportowego w telewizji, potrafisz wymienić zwycięzców wszystkich mistrzostw świata w ulubionej dyscyplinie, a analizowanie i komentowanie to Twój żywioł? Jeśli tak, to może warto przemyśleć karierę jako dziennikarz sportowy. Praca w tym zawodzie wymaga określonych kompetencji, ale tym, co liczy się najbardziej, jest pasja. Sprawdź, czy dziennikarz sportowy to ścieżka dla Ciebie!

O czym przeczytasz w artykule:
• Dziennikarz sportowy – czy pasja wystarczy?
• Studia dziennikarstwo sportowe – czy są konieczne?
• Dziennikarz sportowy – jak zostać zauważonym w branży?

| Przyciągnij pracę marzeń – na Pracuj.pl!

Dziennikarz sportowy – czy pasja wystarczy?

Aby zostać dziennikarzem sportowym, trzeba kochać sport. I chociaż może wydawać się, że to truizm i oczywistość, bez prawdziwej pasji żadna osoba nie wytrzyma długo w zawodzie i raczej nie odniesie w nim sukcesu. Oczywiste jest, że każdy fan sportu i adept dziennikarstwa sportowego ma swoją ulubioną dyscyplinę, której oddał serce. Zna jej historię, nazwiska zawodników, wie, jakie obowiązują zasady i jak zmieniały się na przestrzeni lat. Potrafi ocenić szanse konkretnej drużyny na zwycięstwo, sypie z rękawa ciekawostkami, słowem – jest chodzącą encyklopedią w danym temacie.

Pasja jest magnesem, który przyciąga do pracy jako dziennikarz sportowy wiele osób. Drugą składową, bez której ciężko sobie wyobrazić dobrego dziennikarza, jest warsztat. Ten najlepiej szlifuje się w boju: pisząc, dyskutując, wypowiadając się na dany temat. Na nic bowiem doskonałe rozeznanie, gdy nie potrafisz w interesujący sposób przekazać swoich spostrzeżeń innym.

| Pasja i zaangażowanie, czyli jak przekonująco opowiadać o zainteresowaniach

Studia dziennikarstwo sportowe – czy są konieczne?

Niemal każda uczelnia w mniejszym czy większym mieście ma w ofercie kierunków dziennikarstwo. Wielu maturzystów, którzy marzą o pracy dziennikarza sportowego, decyduje się właśnie na tę ścieżkę. Czy to jedyna droga, by zrobić karierę w profesjonalnym dziennikarstwie? Oczywiście, że nie. Studia mogą jednak pomóc: nauczyć konkretnych technik pracy, niezbędnych umiejętności związanych np. z public relations, social mediami czy marketingiem, które okażą się bardzo przydatne, gdy będziesz próbować wypromować się na rynku pracy i zaistnieć w mediach. Możliwość spotkania specjalistów w swojej dziedzinie i uczenia się od nich warsztatu dziennikarskiego, emisji głosu czy projektowania komunikacji to duży plus. Jeśli podejdziesz do kwestii studiów rzetelnie, z pewnością wiele się nauczysz.

Pamiętaj jednak, że dziennikarstwo sportowe to specjalizacja w ramach studiów ogólnych – i to tylko na niektórych uczelniach. Zazwyczaj stricte tej działce poświęcony jest zaledwie jeden przedmiot. Niech Cię to jednak nie zniechęca – jeśli masz wiedzę o sporcie i pasjonujesz się nim, bardziej przydatne będą dla Ciebie kwestie warsztatowe. Starannie wybierz specjalizację – zastanów się, czy ciągnie Cię w stronę pracy w telewizji, w prasie, a może do komentowania wydarzeń na żywo. Przejrzyj sylabus, by wyłapać najciekawsze zajęcia, i zapisz się na nie. Nie bój się odzywać i dyskutować – na wielu uczelniach ćwiczenia prowadzą profesjonaliści, którzy doskonale znają branżę. Korzystaj z szansy, jaką masz, i staraj się nawiązać z nimi kontakt. W dziennikarstwie – jak w wielu innych środowiskach – networking to często klucz od sukcesu.

Ile zarabia dziennikarz sportowy?

Dziennikarz sportowy – jak zostać zauważonym w branży?

Skoro studia mogą pomóc, ale nie muszą, pasja jest ważna, ale nie wystarczy, to jaki jest przepis na sukces w zawodzie dziennikarza sportowego? Trudno stwierdzić. Na pewno potrzebna jest wytrwałość i upór w dążeniu do celu. Warto założyć sobie blog, podcast albo kanał na YouTube (w zależności od tego, w jakiej formie lepiej się czujesz) i potraktować go jak portfolio, które będziesz linkować w swoim CV dziennikarza. Systematycznie umieszczaj tam swoje teksty, staraj się być na bieżąco z tym, co się dzieje w interesującej Cię dyscyplinie. Nie łap jednak wielu srok za ogon – jeśli specjalizujesz się w siatkówce, nie kreuj się na eksperta od piłki ręcznej. Zadbaj o dobrą prezencję, koniecznie zwracaj uwagę na poprawność językową (zwłaszcza jeśli planujesz karierę w mediach pisanych). Nieustannie bądź na bieżąco – czytaj, oglądaj, słuchaj lepszych od siebie i pracuj nad swoim warsztatem.

| Rozwój kompetencji – 10 pomysłów na to, jak w tani sposób podnosić swoje kwalifikacje

Swoje aplikacje wysyłaj do mediów, które Cię interesują. Aby zdobyć doświadczenie, zgłoś się na staż albo praktyki studenckie. W ich trakcie staraj się dowiedzieć jak najwięcej, bądź aktywny i daj się poznać. Nie zapominaj jednak o rozwijaniu własnych kanałów – eksperckie konta, które mają kilka tysięcy followersów, mogą liczyć na propozycje reklamowe, z których dochód może stać się istotną pozycją w Twoim budżecie. Jeśli specjalizujesz się w niszowej dyscyplinie, z pewnością łatwiej będzie Ci znaleźć odbiorców w internecie, niż wśród czytelników prasy.

Warto też być aktywnym w mediach społecznościowych: dziennikarze sportowi chętnie korzystają z Twittera, wielu z nich spędza tam długie godziny. Poświęć czas na rozwinięcie swojego konta – linkuj do swoich analiz, oznaczaj osoby zajmujące się tą samą dziedziną, komentuj merytorycznie ich wiadomości. Jest duża szansa, że ktoś Cię zauważy, poleci, zaprosi na łamy gazety albo jako gościa do swojej audycji.

Szukasz redakcji, w której postawisz pierwsze kroki jako dziennikarz sportowy? Sprawdź ogłoszenia na pracuj.pl!

Oceń artykuł