Porady Kariera i rozwój Domówka z Pracuj.pl. Zadbaj o swój rozwój zawodowy i komfort psychiczny!
06.04.2020  | 5 min czytania

Domówka z Pracuj.pl. Zadbaj o swój rozwój zawodowy i komfort psychiczny!

06.04.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Trudny czas epidemii stawia przed wszystkimi nowe wyzwania natury zawodowej i emocjonalnej. Przygotowaliśmy więc cykl webinarów: Domówka z Pracuj.pl, dzięki któremu można efektywnie wykorzystać czas domowej kwarantanny. Spotkaj się online z Ulą Zając-Pałdyną, która podpowie, jak pokierować swoją drogą zawodową, i Janiną Daily, która podniesie Cię na duchu.

O cyklu Domówka z Pracuj.pl

Domówka z Pracuj.pl to cykl spotkań online, w ramach którego realizujemy różnego rodzaju wydarzenia online, mające na celu wesprzeć kandydatów i pracowników w niełatwych – także zawodowo – czasach. W skład domówki wchodzi m.in.: cykl merytoryczno-motywacyjnych webinarów z ekspertką do spraw HR Ulą Zając-Pałdyną oraz seria optymistycznych i inspiracyjnych filmów z Janiną Daily. Ula Zając-Pałdyna podzieli się wiedzą i doświadczeniami na temat rynku pracy. W swoich wystąpieniach poruszy tematy, które pomogą spojrzeć z szerszej perspektywy na własną karierę i postawić na rozwój zawodowy. Janina Bąk – szerzej znana jako Janina Daily – w cyklu 5 filmów podpowie, jak zadbać o siebie i swój komfort psychiczny, gdy sytuacja wokół zaczyna Cię przytłaczać. A każdy, kto zna Janinę Daily, wie, że potrafi ona skutecznie zarazić optymizmem i dobrym nastrojem.

O prowadzących

Urszula Zając-Pałdyna – z wykształcenia prawnik, a z krwi i kości HR-owiec. Ekspertka z zakresu employer brandingu, rekrutacji oraz tematyki transparentności wynagrodzeń. Na co dzień właścicielka butikowej agencji doradztwa Let’s HR oraz autorka bloga „HR na obcasach”. Szkoli, konsultuje i doradza klientom w obszarze marki pracodawcy, rekrutacji oraz prawnych aspektów zatrudnienia. Pisze doktorat w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, wykłada na uczelniach wyższych, prowadzi warsztaty i prelekcje. Uwielbia ludzi, książki, nowe technologie i media społecznościowe.

Janina Bąk – niekwestionowana królowa świata statystyki. Do niedawna wykładowczyni statystyki w Trinity College w Dublinie, obecnie już na łonie ojczyzny prowadzi blog Janina Daily. Na jego łamach nie tylko przybliża arkana statystyki, matematyki i analizy danych, lecz także z pełnym humoru dystansem pisze o mężu, życiu codziennym, swoim kocie i… o fokach! Frapują ją ciekawostki ze świata natury, a zachwycają absurdy rzeczywistości. Jak sama twierdzi, wraz ze swoją #DrużynaJanina tworzy najmilszy zakątek Internetu, który pozwala odpocząć, oderwać się od trosk i po prostu nacieszyć się życiem!

5 powodów, dla których warto wziąć udział w Domówce z Pracuj.pl!

Domówka

Już dziś bukuj w swoim kalendarzu daty wybranych przez Ciebie spotkań!
Cykl webinarów będzie prowadzony na żywo, a następnie publikowany na kanale Pracuj.pl na YouTubie. Jeśli nie zdołasz do nas dołączyć na żywo, zaglądaj codziennie do naszego kalendarium! Będziemy tam na bieżąco publikować zapowiedzi i podsumowania spotkań.

Kalendarium spotkań

31.03 (wtorek), godz. 18:00: Jak w obecnych czasach pokierować swoją drogą zawodową?

W ramach pierwszego webinaru Ula Zając-Pałdyna podpowiedziała, jak nadać odpowiedni kierunek swojej drodze zawodowej. Aby osiągnąć sukces, powinniśmy dobrze zaplanować ścieżkę swojej kariery. Warto w tym celu stale monitorować rynek pracy w segmencie, który uważamy za istotny dla nas samych – przeglądać oferty pracy, trzymać rękę na pulsie, tak aby wiedzieć, co się dzieje w danej branży. Zastanówmy się, w jakim punkcie swojej kariery się znajdujemy, i jak widzimy swoją przyszłość. Niebagatelne znaczenie ma też praca nad swoją marką osobistą. To właśnie teraz możemy zadbać o to, aby wzmocnić swoją pozycję na rynku pracy – nie zmarnujmy tej szansy!

Zobacz cały odcinek!

1.04 (środa): Jak kwarantannować, żeby nie zwariować?

Podczas pierwszego spotkania z Janiną Daily dowiedzieliśmy się, że to wcale nie wstyd, jeśli przymusowa izolacja zmusiła nas do porzucenia marzeń o wyciskaniu siódmych potów na siłowni.

Prowadząca opowiedziała o tym, jak sprawić, aby nie zamienić się w „burrito smutku”. Dobrze jest zmienić czasem rozciągnięty dres na suknię czy choćby porządniejsze spodnie. Nie zapomnijmy też o tym, aby przywdziać choćby tiarę – nada nam ona godności we własnym domu! Ważne jest też wydzielenie sobie miejsce do pracy, tak aby nie myliło się nam, gdzie odpalamy Netflixa, a gdzie – Outlooka. Postarajmy się również nie przedawkować wiadomości, bo to niepotrzebnie obciąża nasze myśli. Myjmy ręce, bądźmy zdrowi i zachowajmy spokój – oto clue przesłania od Janiny i jej kota!

Zobacz cały odcinek!

2.04 (czwartek), godz. 18:00Kierunek: rozwój! Zdalnie też można!
W kolejnym spotkaniu z Ulą Zając-Pałdyną przekonaliśmy się, że swoje kompetencje możemy rozwijać także zdalnie. Aby zaplanować rozwój zawodowy, musimy przede wszystkim zastanowić się, jakiego typu kompetencje chcemy poszerzyć. Może to być związane z wyzwaniami stojącymi przed nami w pracy lub z wymogami stawianymi w procesie rekrutacji na wybrane stanowisko – jeśli planujemy zmienić miejsce zatrudnienia. Ważne jest też to, aby szczerze przyznać przed samym sobą, jaka metoda zdobywania wiedzy działa najlepiej w naszym przypadku. Mamy tu do wyboru e-booki, webinary czy kursy online. Wypróbujmy różne możliwości i nie poddawajmy się – inwestycja we własny rozwój nigdy nie jest stracona!

Zobacz cały odcinek!

6.04 (poniedziałek), godz. 18:00 – CV – wykorzystaj czas na dopracowanie swoich dokumentów do perfekcji!

Tym razem Ula Zając-Pałdyna wyjaśniła, dlaczego czas przymusowej izolacji dobrze jest wykorzystać na dopracowanie dokumentów aplikacyjnych. CV to nasza wizytówka - powinno być każdorazowo edytowane przed spotkaniem rekrutacyjnym, tak aby wyeksponować informacje, które będą najważniejsze dla rekrutera. Zadbajmy w nim szczególnie o treść – nie o formę! Nie bójmy się przy tym korzystać z  takich narzędzi jak kreator CV – to ogromna pomoc. Aplikacja powinna obowiązkowo zawierać poprawne dane osobiste, informację o wykształceniu i doświadczeniu oraz klauzulę o poufności. Dodatkowo bardzo pomocne bywa zamieszczenie w CV swojego zdjęcia i krótkiego podsumowania zawodowego oraz uzupełnienie rubryk o umiejętnościach i zainteresowaniach. Nawet jeśli nie szukasz nowej pracy, przejrzyj swoje CV i zobacz, czy można zrobić je jeszcze lepiej!

| Zobacz cały odcinek!

8.04 (środa), godz. 12:00, Ula Zając-Pałdyna – Jak dziś poszukiwać pracy? Aktywnie!

Podczas kolejnej domówki online omówiliśmy temat poszukiwania zatrudnienia. Przede wszystkim należy dobrze zidentyfikować swoją branżę na rynku pracy. Nie ograniczajmy się tylko do wysłania CV na znalezione ogłoszenie rekrutacyjne – starajmy się być bardziej aktywni! Pamiętajmy o tym, że każdy moment na poszukiwanie pracy jest dobry. Jest to możliwe nawet obecnie, w czasie epidemii. Umożliwiają to m.in. rekrutacje prowadzone online. Przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną dowiedzmy się jak najwięcej o potencjalnym przyszłym pracodawcy. Nie bójmy też się spytać o feedback po spotkaniu i status naszej kandydatury – to nie jest żadne faux pas! A w międzyczasie doszkalajmy się, bierzmy udział w różnych webinarach – róbmy wszystko, aby jak najszybciej znaleźć zatrudnienie i rozwijać swoją karierę.

| Zobacz cały odcinek!

8.04 (środa), Janina Daily – Kiedy wzywać statystyczną policję? Trzy sposoby na to, by nie dać się oszukać gazetowym nagłówkom

Na drugim spotkaniu Janina Daily opowiedziała nam, jak weryfikować źródła informacji, aby odsiać te rzetelne od fake newsów. Ważne jest to, aby poprawnie czytać wykresy – zarówno te dotyczące koronawirusa, jak i wszelkie inne! Pamiętajmy o tym, że skala słupkowa wykresu powinna zawsze zaczynać się od zera. Zawsze starajmy się też szukać potwierdzenia dla zdobytych informacji, i to w przynajmniej trzech innych źródłach. Dzięki temu nie narazimy na szwank swoich nerwów, zachowamy zdrowie psychiczne – i będziemy po prostu mądrzejsi!

| Zobacz cały odcinek!

14.04 (wtorek), godz. 12:00, Ula Zając-Pałdyna – Rozmowa kwalifikacyjna od kulis. Jak się przygotować? Z czym się wiąże rozmowa online?

Podczas poświątecznego webinaru nasza ekspertka ds. HR opowiedziała o tym, jak krok po kroku wygląda proces rekrutacji i selekcji kandydatów do pracy. Warto pamiętać o tym, że nie opiera się on tylko na rozmowie kwalifikacyjnej! Rekrutacja to pozyskiwanie zgłoszeń osób chętnych do danej pracy, a selekcja stanowi zawężenie wyboru do najbardziej pasujących kandydatur. Oba etapy mają duże znaczenie dla osób zajmujących się pozyskiwaniem nowych pracowników – jesteście przez nich oceniani w zasadzie na każdym kroku! Istnieje pewna konwencja zachowania się na rozmowie kwalifikacyjnej – i warto się tych zasad trzymać. Trochę inne reguły wiążą się z rekrutacją online, która jest obecnie preferowaną formą zatrudniania pracowników. Warto wysłuchać, jak to wygląda „od kuchni” – oczami rekrutera!

| Zobacz cały odcinek!

16.04 (czwartek), Janina Daily – Jak ćwiczyć w domu, by poczuć się, jakbyś totalnie był(a) na siłowni?

Tym razem Janina Daily podjęła temat aktywności fizycznej, która ma szczególne znaczenie w warunkach domowej izolacji. Niech naszym jedynym wysiłkiem nie będzie przemierzanie trasy z salonu do kuchni i z powrotem! Postarajcie się ćwiczyć więcej – i tak, jakbyście w magiczny sposób przenieśli się do siłowni. Zadbajcie o odpowiedniego nadzorcę i widownię – nawet jeśli będą to surowy wzrok Kitku i dopingujący nas gang maskotek. Nie zapomnijcie też o prysznicu i o pstryknięciu sobie selfie w „siłowni” – tak aby nikt nie miał wątpliwości, że Wasze życie sportowe jest dwupasmówką sukcesów!

| Zobacz cały odcinek!

21.04 (wtorek), godz. 12:00, Ula Zając-Pałdyna, Agata Kołodziejczyk – Q&A: Obecna sytuacja a prawo pracy (część 1)

W kolejnej odsłonie Domówki z Pracuj.pl znana nam już dobrze ekspertka ds. HR Ula Zając-Pałdyna spotka się z Agatą Kołodziejczyk – adwokatem o wieloletnim doświadczeniem. Webinar odbył się w formie pytań i odpowiedzi. Wyjaśniliśmy tu m.in. następujące kwestie:

• Jakie są warunki wykonywania pracy zdalnej? Jakie mam obowiązki, a jakie prawa?
• Jakie warunki musi mi zapewnić firma, jeśli muszę pojawiać się w miejscu pracy?
• Kiedy można pobierać dodatkowy zasiłek opiekuńczy nad dziećmi?
• Czy epidemia ma wpływ na urlopy wypoczynkowe oraz inne?
• Jakie są możliwości skorzystania z przepisów przyjętej przez rząd tarczy antykryzysowej?

| Zobacz cały odcinek!

22.04 (środa), Janina Daily – Home office – oczekiwania vs. rzeczywistość

Na czwartym spotkaniu Janina Daily przedstawiła garść spostrzeżeń na temat pracy zdalnej. Początkowo wizja home office wydaje się niezwykle kusząca i napawa ogromną nadzieją. Widzimy samych siebie, jak wypoczęci przystępujemy do pracy – w eleganckim stroju, z werwą i energią do działania. Tymczasem w rzeczywistości okazuje się, że w starym, wyciągniętym szlafroku walczymy z opadającymi powiekami i stać nas jedynie na kreślenie mało ambitnych rysunków na marginesie notesu. Organizowane przez pracodawcę szkolenia online czy webinary też jakby nie do końca odnoszą sukces – łatwo stracić czujność i zająć się nagle czymś zupełnie innym! Zobacz, jak to wygląda u Janiny…

| Zobacz cały odcinek!

30.04 (czwartek), godz. 12:00, Ula Zając-Pałdyna, Agata Kołodziejczyk – Q&A: Obecna sytuacja a prawo pracy (część 2)

Podczas drugiej części webinaru w formie Q&A ponownie HR spotkał się z prawem – a więc Ula Zając-Pałdyna zadawała Wasze pytania Agacie Kołodziejczyk. Zajęliśmy się tu przede wszystkim trudnymi kwestiami związanymi ze zwolnieniami z pracy. Jest to trudny temat, który dotyka nie tylko osoby tracące pracę, lecz także całe ich rodziny. Poruszyliśmy też kwestie zmian w warunkach zatrudnienia. Wyjaśniliśmy m.in.:

• Jakie są zasady zwolnień w różnych sytuacjach: indywidualne, grupowe, przy upadłości firmy itp.?
• Czy firma może obniżyć pensję pracownikowi, ograniczyć mu wymiar pracy i/lub zmienić zakres obowiązków?
• Czy na umowie-zleceniu lub o dzieło przysługuje płatne L4?
• Czy pracodawca może dać wypowiedzenie pracownikowi, który w obecnej sytuacji sprawuje opiekę nad dzieckiem?

| Zobacz cały odcinek!

30.06 (czwartek), Janina Daily Jak być labradorem interakcji społecznych w dobie pandemii?

W ostatnim spotkaniu Janina Daily opowiedziała o tym, jak w trudnych pandemicznych czasach możemy nadal podtrzymywać miłe i przyjemne relacje z innymi ludźmi – czyli jak być labradorem interakcji społecznych. Pytajmy współpracowników o to, czy wszystko u nich OK i czy nie trzeba im pomocy w sprostaniu deadline’om – bo przecież home office znacznie utrudnia sprawę! Dbaj też o relacje z sąsiadami – w końcu teraz to Twoi literalnie najbliżsi znajomi. I bądźmy wyrozumiali – dla siebie nawzajem i dla tych nieidealnych warunków, w jakich się znaleźliśmy.

| Zobacz cały odcinek!

5.05 (wtorek), godz. 12:00, Ula Zając-Pałdyna, Izabela Kielczyk – Zwolnienie z pracy? Obniżka pensji? Jak sobie poradzić z tą sytuacją?

Podczas tego webinaru Ula Zając-Pałdyna zaprosiła do rozmowy psycholog biznesu Izabelę Kiełczyk. Wspólnie podjęły trudny temat m.in. wizji planowanych zwolnień. Jeśli mamy poczucie, że może nas to czekać, spróbujmy rozeznać się w sytuacji w pracy. Otwórzmy się przed bliskimi i przygotujmy się psychicznie do rozmowy z szefem o utracie pracy czy ograniczeniu jej wymiaru. Jeśli już doświadczy się zwolnienia – nie należy się tego wstydzić! Mówmy o tym otwarcie także na przyszłych rozmowach rekrutacyjnych. Opowiedzmy o tym, czego to doświadczenie nas nauczyło, jak wykorzystaliśmy czas podczas poszukiwania nowej pracy itp. Dzięki temu pokażemy, że potrafimy dać sobie radę nawet w trudnych warunkach. Jeśli zaś czujemy, że sytuacja nas przerasta, nie wahajmy się prosić o pomoc i wsparcie naszych bliskich.

| Zobacz cały odcinek!

Oceń artykuł