Porady Kariera i rozwój „Dobra robota” – porozmawiajmy o zdrowym podejściu do pracy!
12.02.2021  | 6 min czytania

„Dobra robota” – porozmawiajmy o zdrowym podejściu do pracy!

12.02.2021  | 6 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Psychologia w pracy – cykl Pracuj.pl

„Musisz znaleźć pracę”, „weź się wreszcie do roboty”, „w życiu trzeba ciężko pracować” – często słyszeliście te słowa? Z jednej strony – nie można odmówić im sensu i racji; z drugiej – budzą w nas pewne poczucie dyskomfortu, bo mamy wrażenie, że to wszystko wcale nie jest takie proste. I istotnie – znalezienie pracy to tylko połowa sukcesu. Drugie pół to zbudowanie w sobie odpowiedniego, zdrowego podejścia do życia zawodowego. Ogromne znaczenie ma też wsparcie otoczenia. Jeśli mamy wokół siebie życzliwych ludzi, łatwiej poradzić sobie z przeciwnościami. O tym właśnie porozmawiamy w cyklu podcastów Pracuj.pl „Dobra robota”, do którego zapraszamy Was wraz z Justyną Mazur!

Co znajdziesz w artykule?

• O cyklu podcastów Pracuj.pl „Dobra robota”
• „Dobra robota” – prowadząca podcast
• Podcast 1: „Zmiana zaplanowana”
• Podcast 2: „Oswoić zawodowe lęki. O obawach związanych z utratą lub zmianą pracy”
• Podcast 3: „Rozwój zawodowy na zdalnej – po co i od czego zacząć?”
• Podcast 4: „Marka osobista – potrzeba czy wymysł?”
• Podcast 5: „Zmiana branży – start od nowa”

O cyklu podcastów Pracuj.pl „Dobra robota”

Praca to jeden z obowiązków, który jest na stałe wpisany w dorosłe życie. Nie wszyscy z nas jednak uświadamiają sobie, że aby spełniać się w sferze zawodowej, nie wystarczy tylko dobrze wykonywać swoje obowiązki służbowe. Bardzo ważne są też bowiem: zbudowanie w sobie odpowiedniego nastawienia do pracy, wizja siebie jako pracownika i swojej kariery, podejście do zmian i rozwoju, utrzymanie stabilności psychicznej, pilnowanie odpowiedniej hierarchii życiowych priorytetów etc.

Wszystkie te kwestie nabrały szczególnego znaczenia w dobie pandemii koronawirusa. Ten wyjątkowy czas odcisnął piętno na bardzo wielu – jeśli nie wręcz na wszystkich – sferach naszego życia. Nieoczekiwany zwrot akcji związany z sytuacją epidemiczną spowodował, że spora część z nas poczuła się niepewnie i mniej stabilnie. Po takim „trzęsieniu ziemi” tym ważniejsze jest poukładanie sobie wszystkiego w głowie na nowo i wypracowanie odpowiedniego podejścia do kwestii kariery, tak aby po prostu pracowało nam się lepiej, zdrowiej i z większą satysfakcją.

Z tego właśnie względu stworzyliśmy cykl „Dobra robota” Pracuj.pl. Do współpracy zaprosiliśmy królową podcastów – Justynę Mazur. W kolejnych odcinkach będzie ona podejmować tematy związane z psychologiczną i emocjonalną stroną naszego życia zawodowego. Do rozmowy Justyna zaprosi znane i lubiane osoby, które podzielą się z Wami swoimi przemyśleniami oraz wskazówkami wspierającymi w drodze do sukcesu. Zapraszamy Was do śledzenia kolejnych odsłon cyklu „Dobra robota”, których możecie słuchać w każdym miejscu i o każdej porze – bo w końcu właśnie za to kochamy podcasty!

„Dobra robota” – prowadząca podcast

Justyna Mazur – na szerokie wody wypłynęła dzięki swojemu blogowi „Krótki poradnik, jak ogarnąć życie”, który w 2015 r. zdobył tytuł: Blog Roku. Poruszane w nim tematy społeczne i lifestyle’owe rozwinęła potem także w formie podcastów, emitowanych w cyklu „Słuchowisko”. Następnie Justyna rozkręciła jeszcze jeden projekt, który na dobre pozwolił jej rozwinąć skrzydła i zdobyć rzesze fanów. Mowa tu o podcastach z cyklu „Piąte: nie zabijaj”, w których zawikłane sprawy kryminalne analizuje z właściwą sobie psychologiczną smykałką. „Pół ponuraczka, pół błazen. Pół samotniczka, pół dusza towarzystwa. Pół optymistka, pół wizjonerka najgorszych scenariuszy” – tak Justyna Mazur pisze sama o sobie. Z pewnością jednak nie w połowie, a w 100 procentach potrafi swym ujmującym głosem odrywać nas od rzeczywistości i przenosić w świat podejmowanych przez nią z pasją tematów.

W podcastach „Dobra robota” Justyna Mazur porozmawia
m.in. z następującymi osobami:

Edyta Zając
– psycholożka, trenerka zawodowa, autorka książek

Ula Zając-Pałdyna
– prawniczka, ekspertka ds. HR (employer branding, rekrutacja, wynagrodzenia)

Janina Bąk
– blogerka, autorka książek, eksperta ds. statystyki, znana też jako Janina Daily

Marika
– artystka, piosenkarka i dziennikarka muzyczna

Podcast 1: „Zmiana zaplanowana”

W pierwszym odcinku cyklu „Dobra robota” Justyna Mazur podjęła temat typowo styczniowy – ponieważ w noworocznych postanowieniach nierzadko panuje wręcz festiwal nowych planów, zmian i celów! Prowadząca podsumowuje, jak rok 2020 zweryfikował nasze zamierzenia i oczekiwania. Nie oznacza to jednak, że nie należy robić dalszych planów – co najwyżej można do nich podejść nieco ostrożniej. Justyna Mazur radzi, jak wyznaczać sobie pożądany kierunek działania i jak motywować się do niezbaczania z obranej ścieżki. Podpowiada też, jak mierzyć siły na zamiary, jak planować zmiany i krok po kroku realizować założone cele – tak abyście w końcu osiągnęli wymarzony sukces.

Posłuchaj!

Podcast 1 na YouTubie

Podcast 1 na Spotify

Podcast 2: „Oswoić zawodowe lęki. O obawach związanych z utratą lub zmianą pracy”

Do drugiego podcastu z cyklu „Dobra praca” Justyna Mazur zaprosiła specjalnego gościa – psycholożkę i trenerkę zawodową Edytę Zając. Panie porozmawiały na temat trudnych emocji, jakie nierzadko pojawiają się w związku z naszym życiem zawodowym. Mowa tu m.in. o lęku przed utratą pracy, ale i o obawach przed nowym miejscem zatrudnienia. W podcaście poruszono też kwestie m.in. wypalenia zawodowego oraz tego, jak sobie poradzić z długotrwałym bezrobociem i brakiem efektów w szukaniem pracy. Prowadzące starają się wyjaśnić rządzące nami w takich chwilach emocje – aby łatwiej było je zrozumieć i opanować!

Posłuchaj!

Podcast 2 na YouTubie

Podcast 2 na Spotify

Podcast 3: „Rozwój zawodowy na zdalnej – po co i od czego zacząć?”

W trzecim podcaście „Dobrej roboty” Justyna Mazur spotkała się z ekspertką ds. HR Ulą Zając-Pałdyną, znaną Wam już z cyklu „Domówka z Pracuj.pl”. Tym razem za cel rozmowy obrano to, jakie mamy możliwości rozwoju zawodowego w warunkach pracy zdalnej. Prowadzące wyjaśniają, jakie szanse otwierają się przed nami, gdy działamy na home office, i jak efektywnie wykorzystać czas, który zaoszczędzamy m.in. na dojazdach. Podpowiadają też, jak zmotywować się do systematycznej nauki oraz jakie kompetencje szczególnie warto zdobywać i poszerzać. Czy podcast ten skłoni Was do wyznaczenia sobie własnej ścieżki rozwoju zawodowego? Sprawdźcie sami!

Posłuchaj!

Podcast 3 na YouTubie

Podcast 3 na Spotify

Podcast 4: „Marka osobista – potrzeba czy wymysł?”

Czwarty odcinek cyklu Pracuj.pl „Dobra robota” został poświęcony tematowi personal branding. Któż lepiej by się w nim odnalazł w roli gościa Joanny Mazur, jak nie Janina Bąk, która jako Janina Daily stała się marką samą w sobie? Janina opowiedziała o tym, jak wyglądała jej droga do zyskania popularności. Podała też wskazówki dotyczącego tego, co pomaga w kreowaniu marki osobistej, a czego należy unikać. Panie porozmawiały również o tym, jakie zagrożenia czyhają na osoby publiczne i jak chronić swoje życie prywatne. Z podcastu dowiecie się też, jakie kanały kontaktu z odbiorcą sprzyjają budowaniu spójnej, wartościowej marki osobistej. Gotowi do autobrandingu? Czas start!

Posłuchaj!

Podcast 4 na YouTubie

Podcast 4 na Spotify

Podcast 5: „Zmiana branży – start od nowa”

W piątym podcaście z cyklu „Dobra robota” Justyna Mazur zaprosiła do rozmowy Marikę – uznaną polską artystkę, dla której (jak i dla wielu innych osób z tej branży) pandemia koronawirusa spowodowała kompletny zastój zawodowy. W związku z tym w listopadzie 2020 r. piosenkarka postanowiła się przebranżowić, aby zdobyć źródło finansowania życia oraz dalszej twórczości artystycznej. Marika opowiedziała o sytuacji, jaka ją do tego popchnęła, oraz o tym, jak zmiana branży wygląda w praktyce. W szczerej rozmowie wyznała też, jakie emocje towarzyszą tak ważnej życiowo decyzji i z jakimi reakcjami można się spotkać. Ten podcast dostarcza nie tylko niezbędnych informacji na ten temat, lecz także otuchy od osoby, która już zdecydowała się na ten odważny krok.

Posłuchaj!

Podcast 5 na YouTubie

Podcast 5 na Spotify

Oceń artykuł