Porady Kariera i rozwój Podcast Dobra robota: Czy studia są niezbędne do pracy?
30.06.2023  | 5 min czytania

Podcast Dobra robota: Czy studia są niezbędne do pracy?

30.06.2023  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Jedyną pewną rzeczą w życiu jest zmiana – mówi dziś wielu przedstawicieli młodego pokolenia wchodzącego na rynek pracy. Gotowość do nauki to coś, co szczególnie wyróżnia „Zetki”, czyli osoby urodzone po 1995 r. Czy studia są im potrzebne, by rozwijać karierę? Z jakich alternatyw już teraz chętnie korzystają? O tym rozmawiał Bartek Czarkowski w najnowszym odcinku podcastu Dobra robota, z Justyną Suchecką, dziennikarką specjalizującą się w tematyce edukacyjnej, autorką książki “Pokolenie zmiany”, i Łukaszem Dominiakiem, specjalizującym się w obszarze rekrutacji, znanym z rodzicielskiego kanału na Instagramie Who’s your daddy.

Młodzi na rynku pracy – jacy są naprawdę?

Co wyróżnia „Zetki”? Zdaniem uczestników podcastu Dobra robota są to m.in.

• Społeczność, plemienność, poczucie przynależności do grupy.

• Potrzeba poznawania zróżnicowanych środowisk i kultur.

• Gotowość do uczenia się – rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie, powstają nowe zawody, cyfryzacja stale przyspiesza, sztuczna inteligencja już teraz wprowadza dużą dynamikę w wielu branżach. „Zetki” mają świadomość, że ich przyszłość oznacza ciągłą naukę, nabywanie nowych umiejętności, poznawanie kolejnych narzędzi pracy etc.

• Niekoniecznie praca zdalna – wbrew pozorom młode pokolenie nie chce pracować wyłącznie na odległość. Bardzo mu zależy na relacjach, kontakcie na żywo ze współpracownikami, wymianie doświadczeń, wzajemnej nauce i czerpaniu z wiedzy autorytetów, czego nie da się osiągnąć w warunkach stu procentowego home office`u.

• Świadomość praw i obowiązków pracowniczych, znajomość przepisów prawa – to coś, co wyróżnia „Zetki”, a pracodawców potrafi zaskoczyć.

Co warto doradzić pracodawcom przyjmującym „Zetki” na firmowy pokład? Justyna Suchecka zachęca: słuchać i wykreślić ze słownika stwierdzenia: „kiedyś tego nie było” i „zawsze tak było”, gdyż to nie ułatwia poznania i zrozumienia.

Posłuchaj podcastu Dobra robota, odcinek „Czy studia są niezbędne do pracy?"

Podcast na YouTubie

Podcast na Spotify

 

Studia oczami pokolenia Z

Jak podkreśla Justyna Suchecka, wiele „Zetek” zadaje sobie dziś pytanie już nie tyle, jaki kierunek studiów warto wybrać, ale czy w ogóle studiować. Uczelnianą przygodę traktują jako sposób na poszerzanie horyzontów, zdobywanie wiedzy, ale też szansę na networking i zaspokojenie potrzeb społecznych związanych z poznawaniem nowych ludzi i budowaniem relacji. Studia traktowane są przez nich jako element samorozwoju, co można postrzegać jako przywilej w sytuacji, jeśli nie odczuwa się presji finansowej. Nauka służy wówczas zdobywaniu wiedzy o świecie i rzadziej postrzegana jest jako sposób na przygotowanie do pracy. Z badania Pracuj.pl „Każde doświadczenie ma znaczenie” wynika, że studenci i absolwenci wykazują niskie zaufanie do efektywności i dopasowania programu studiów do realiów rynkowych. Coraz częściej wyrażane jest przekonanie, że ukończenie studiów nie jest warunkiem, by rozwijać karierę i odczuwać satysfakcję zawodową.

Przedstawiciele starszych pokoleń wspominają, że ich okres studiów był przede wszystkim ukierunkowany na ukończenie edukacji w terminie, zgodnie z planem, i rozpoczęcie pracy. Dziś młodzi patrzą na studia i pracę przez pryzmat elastyczności. Mają dużą świadomość tego, że dyplom może przyjść w innym momencie, jeśli w ogóle będzie potrzebny. Nic na stoi bowiem na przeszkodzie, by zmienić kierunek, zrobić sobie przerwę, np. jako gap year, zająć się pasją, wyznaczyć nowy cel, a formalności związane ze zdobyciem dyplomu nadrobić w innym czasie, jeżeli w ogóle. Młodzi widzą obecnie różne możliwości, mają też często wsparcie rodziców, którzy też wykazują inne podejście do edukacji niż wcześniejsze pokolenia.

Dobra robota

Czy wykształcenie ma dziś znaczenie?

Lekarz, prawnik, architekt, inżynier budownictwa – są takie profesje, które niezależnie od zmieniających się trendów rynkowych wymagają zdobycia dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Jednocześnie wciąż wydłuża się lista zawodów, w których nazwa ukończonego kierunku nie jest sprawą pierwszorzędną, a o sukcesie decyduje kompilacja czynników osobowościowych, kompetencji miękkich i zdobytego dotychczas doświadczenia.

Czy pracodawcy zwracają uwagę na tytuł magistra w CV? Czy wolą kandydata z większym doświadczeniem, nawet jeśli nie ma ukończonych studiów? Wiele zależy od branży i specyfiki stanowiska, w niektórych sektorach wyższe wykształcenie jest nieodzowne, ale jak przekonuje Łukasz Dominiak, firmom zależy na dopasowaniu kandydata do stanowiska, a więc ważne jest przede wszystkim to, jakie dana osoba ma doświadczenie, czy jest otwarta i proaktywna, czego do tej pory się nauczyła, co udało się jej zrobić i czy będzie potrafiła zrealizować powierzone zadania. W przypadku studiów, które nie są specyficzne, kierunek nie będzie sprawą kluczową – w takich branżach jak digital, kreacja, sprzedaż, czy marketing pracują osoby z bardzo różnym wykształceniem. Od tego, jakie studia i w jakim trybie – czy dzienne, czy zaoczne, magister czy licencjat, często znacznie istotniejsze jest to, co kandydat potrafi i jaką ma motywację, nastawienie do pracy.

Każde doświadczenie ma znaczenie

Co, jeśli nie studia?

Poza studiami młodzi ludzie mają dziś do wyboru bardzo różne formuły kształcenia – kursy online, warsztaty, e-learning i wiele innych. Popularnością cieszy się program Erasmus, ale nie tylko w zakresie wyjazdów na studia, ale także szkoleń czy warsztatów zagranicznych i pierwszych doświadczeń zawodowych. Zamiast pięcioletnich studiów, wybierane są skondensowane formy zdobywania umiejętności. Jest wiele źródeł wiedzy, dlatego warto szukać, próbować, sprawdzać, mieć otwartą głowę i wiedzieć, że swoją karierę można poprowadzić na różne sposoby, bez kurczowego trzymania się utartych schematów.

Co będzie za kilka lat? Czy okaże się, że niewiele osób uzyska dyplom, bo większość tylko szukała i eksperymentowała? Eksperci zauważają, że na medycynę czy kierunki na politechnikach wciąż jest bardzo dużo chętnych. Są jednak zawody, w których może zabraknąć wykwalifikowanej kadry, a wymiana pokoleniowa stanie pod znakiem zapytania. Mowa o profesjach związanych z edukacją, nauczaniem i opieką. Wśród młodych ludzi nie ma dużego zainteresowania pracą w zawodzie nauczyciela, niełatwe perspektywy rysują się także przed pielęgniarstwem. Już teraz widoczne jest też duże zapotrzebowanie na profesje związane z pracą fizyczną, np. stolarzy, mechaników, fryzjerów. Wykonują je absolwenci szkół zawodowych, branżowych, techników, ale nierzadko zdarza się, że osoby po studiach decydują się na pracę np. w branży budowlanej. Dziś drogi zawodowe nie zawsze są oczywiste, a zmienne wybory i decyzje edukacyjne nie wywołują tak dużego zaskoczenia w społeczeństwie.

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Pracodawcy przywiązują dużą wagę do umiejętności komunikacyjnych pracowników i ich zdolności współpracy zespołowej. Przygotowując się do spotkania rekrutacyjnego, warto zastanowić się, co chcielibyśmy wyeksponować i jakimi doświadczeniami podzielić. Może nie ukończyliśmy studiów, ale za to wyjechaliśmy na ciekawy kurs za granicę i pracowaliśmy tam przez kilka miesięcy? Albo odbyliśmy wartościowy staż? To istotne, by pokazać, że posiadamy potrzebne umiejętności, by objąć wybrane stanowisko. Dajmy się też poznać jako osoby otwarte, ciekawe świata, którym chce się chcieć! Rekruterzy przyznają, że mierzą się z wysokimi oczekiwaniami młodych kandydatów, dlatego ważne jest uświadomienie sobie, że sukces nie zawsze przychodzi szybko, potrzeba zaangażowania, cierpliwości i realnego spojrzenia na możliwości rynkowe.

Posłuchaj podcastu Dobra robota, sprawdź odcinek „Czy studia są niezbędne do pracy?"

Podcast na YouTubie

Podcast na Spotify

 

 

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
Oceń artykuł